O příspěvky na bydlení nežádají všichni, kteří mají nárok, říká sociolog Prokop

29 minut
Interview ČT24 - Daniel Prokop (16. 8. 2022)
Zdroj: ČT24

Náklady na bydlení rostou. Domácnosti žijící pod hranicí chudoby za ně dokonce utratí až šestačtyřicet procent svých příjmů, říká v pořadu Interview ČT24 sociolog ze společnosti PAQ Research Daniel Prokop. O příspěvek ale přitom žádá mnohem méně lidí, než kolik jich na něj má nárok.

Ze sociologického měření na začátku června vyplývá, že nejvíce rostou náklady na bydlení, čili souhrn nájmu, plateb za energie nebo splácení hypoték. Zatímco v listopadu loňského roku dávala průměrná domácnost na bydlení třiadvacet procent svých příjmů, nyní zaplatí osmadvacet procent, říká Prokop.

Výzkum, který provádí PAQ Research s Českých rozhlasem, odhalil, že lidé žijící pod hranicí chudoby v současnosti za bydlení zaplatí dokonce až šestačtyřicet procent svých příjmů, loni v listopadu to bylo devětatřicet. „Domácnostem nad mediánem, to jsou ty nadstandardně příjmové, výdaje vzrostly z devatenácti na dvaadvacet procent,“ porovnává sociolog.

Kolik procent příjmů dávají domácnosti na bydlení?
Zdroj: Život k nezaplacení

Na jaře se navíc k rostoucím cenám bydlení přidalo i zdražování potravin, které podle sociologa zatěžuje opět především chudé domácnosti. „Dávají za ně mnohem větší část rozpočtu, nemůžou si je odpustit. Chudší domácnosti na nich často nemůžou ani moc šetřit. To je zásadní problém, který by měl stát řešit,“ hodnotí Prokop.

„Třeba samostatně žijící důchodci dávají za potraviny v našem výzkumu od podzimu stejně, ačkoliv roste inflace. Takže pravděpodobně kupují horší potraviny a jde to bohužel na úkor jejich životní úrovně,“ upozorňuje sociolog.

Dva pilíře pomoci

Smysl podle Prokopa dává, aby stát v současné situaci podpořil chudší část obyvatelstva, pomoc by měla mít dva pilíře.

„Jeden je dávkový, počítám do toho energetický tarif. Finanční podpora by měla směrovat ke spodní třetině, maximálně polovině domácností. Druhá podpora je, aby si domácnosti pořizovaly úspornější bydlení, tepelná čerpadla, fotovoltaiku a zateplovaly. A to je věc, která má smysl pro střední třídu, pro tu bohatší polovinu,“ navrhuje Prokop.

Domácnosti, které ze měsíčního příjmu neušetří ani 500 Kč (v %)
Zdroj: Život k nezaplacení

Domácnosti řazené do střední třídy jsou podle něj stále schopné měsíčně ušetřit z příjmu pět až patnáct tisíc korun a nemá smysl, aby jim stát posílal další peníze. „Těm má smysl dávat podporu jak legislativní, tak finanční s tím, aby si na další zimy, na dalších dvacet let, zefektivnily bydlení,“ doporučuje.

Prokop ale připomíná, že státní podporu Češi málo využívají, protože ji považují za stigma. „Příspěvek na bydlení by mohlo podle výzkumu pobírat patnáct, dvacet procent domácností a využívá ho asi čtyři, pět procent. Důchodci o tom často ani neví, pro rodiny s dětmi je velmi těžké o to požádat – teď se to zjednodušilo. Hodně to naráží na nízkou informovanost.“

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Americké akcie po přechodném růstu opět skončily ve ztrátě

Americké akciové burzy se v úterý znovu propadly do ztrát. Na začátku obchodování si přitom připisovaly až tři procenta, čímž aspoň částečně mazaly rozsáhlé propady, které jim v uplynulých dnech způsobily obavy z negativních hospodářských dopadů celní politiky prezidenta USA Donalda Trumpa. Později však převážil negativní dopad Trumpova oznámení, že od středy zvýší cla na dovoz z Číny do USA na celkem 104 procent.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Tuzemské firmy chtějí posílit vazby v západní Africe, region navštívil Pavel

České firmy chtějí obnovit své projekty v Ghaně. Většinu z nich před třemi lety zastavila finanční krize a platební neschopnost západoafrického státu. Zajímají se o výstavbu mostů a nemocnic nebo spolupráci v oblasti obrany a bezpečnosti. Pomoci k novým vazbám má také cesta prezidenta Petra Pavla, který navštívil i Mauritánii a tamní českou jednotku.
před 6 hhodinami

Evropské akcie posílily, zpevnily i burzy v Asii

Evropské akcie v úterý posílily, smazaly však pouze část ztrát z posledních dnů. Na trhu stále přetrvávají obavy z důsledků cel amerického prezidenta Donalda Trumpa. Zpevnily také burzy v Asii, nejvíce v Japonsku, kde hlavní index přidal více než šest procent.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Akcie v USA uzavřely chaotický den převážně poklesem

Akcie ve Spojených státech na začátku týdne navázaly na předchozí ztráty a uzavřely obchodování převážně poklesem. Na začátku dne se všechny hlavní akciové indexy dostaly dokonce nejníže za déle než rok, v závěru však větší část ztrát smazaly. Na devizovém trhu zpevňoval dolar.
7. 4. 2025Aktualizováno7. 4. 2025

EU nabízí USA nulová průmyslová cla, řekla von der Leyenová

Evropská unie chce jednat se Spojenými státy o clech, ale zároveň připravuje seznam možných protiopatření, řekla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Podle ní Unie Washingtonu nabídla například nulová cla na průmyslové výrobky. První část evropských protiopatření týkající se oceli a hliníku začne podle komisaře pro obchod Maroše Šefčoviče platit 15. dubna, druhá část o měsíc později.
7. 4. 2025Aktualizováno7. 4. 2025

Evropské akcie opět klesly kvůli obavám z amerických cel

Evropské akcie na začátku týdne prudce klesají v reakci na rozsáhlá americká cla, jež minulý týden oznámil prezident USA Donald Trump. Index frankfurtské burzy DAX klesl o 4,13 procenta. Panevropský akciový index STOXX Europe 600 se propadl o 4,54 procenta, a uzavřel tak na nejnižší úrovni od loňského ledna, napsala v pondělí v podvečer agentura Reuters. Dál během dne padala i pražská burza.
7. 4. 2025Aktualizováno7. 4. 2025

Pokles cen ropy rezonuje v Rusku. Situaci bedlivě monitorujeme, oznámil Peskov

Ceny ropy jsou velmi důležitým ukazatelem finančního zdraví Ruska. Informoval o tom tiskový mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov s tím, že situaci kolem nižších cen pozorně sledují hospodářské úřady v zemi. Situaci v globální ekonomice označil za velmi napjatou.
7. 4. 2025

Průmyslová produkce meziročně vzrostla, stavebnictví stagnovalo

Po čtyřech měsících poklesu se v únoru průmyslová produkce v Česku meziročně zvýšila o 1,5 procenta, vyplývá z údajů Českého statistického úřadu. Hodnota nových zakázek meziročně klesla o 1,3 procenta. K únorovému obratu přispěly například potravinářský průmysl, výroba strojů nebo výroba elektrických zařízení. Stavebnictví po třech měsících meziročního růstu v únoru stagnovalo. Zahraniční obchod skončil v přebytku přes 35 miliard korun.
7. 4. 2025Aktualizováno7. 4. 2025
Načítání...