Společnost Kara Trutnov dokončila reorganizaci. Skončila tak více než rok trvající insolvence

Kožešnická a oděvní společnost Kara Trutnov k 1. dubnu splnila reorganizační plán a skončilo pro ni 13 měsíců trvající insolvenční řízení. Ukončení insolvence potvrdil v pátek usnesením Krajský soud v Hradci Králové. Cílem reorganizace bylo zachování podnikání společnosti. Kara Trutnov měla 160 věřitelů, kteří po ní požadovali 277 milionů korun.

Reorganizační plán připravila investiční skupina Natland, která byla s pohledávkou asi 170 milionů korun největším věřitelem Kary. Skupina Natland se v reorganizaci stala novým vlastníkem Kary. Na uspokojení pohledávek takzvaných nezajištěných věřitelů Natland poskytl 23 milionů korun.

„Kara Trutnov vystoupila z insolvenčního režimu ozdravená. Insolvenční řízení trvalo něco málo přes rok, což jej řadí k jednomu z nejrychleji vyřešených případů úpadku v České republice,“ uvedla v pondělí společnost Natland v tiskové zprávě.

Za záchranou Kary a obnovením jejího chodu stojí podnikatel a dřívější majitel Kary Zdeněk Rinth, který se v této věci spojil se skupinou Natland. Rinth Karu od loňského května řídí a její provoz i záchranu finančně podpořil. V budoucnu by se Rinth měl stát většinovým majitelem Kary.

Dlužníkům už Kara většinu zaplatila

Kara, jejíž vznik sahá do roku 1948, byla v úpadku od 10. února 2021. Tehdy ji vlastnila investiční skupina C2H podnikatele Michala Mičky. Krajský soud v Hradci Králové schválil reorganizační plán Kary 8. listopadu, účinnosti nabyl 29. prosince. „Během prvních měsíců roku 2022 došlo ke splnění podstatných částí reorganizačního plánu. Došlo ke změně kapitálové struktury Kary a posílení jejího vlastního kapitálu,“ uvedl Natland.

Většinu nároků dlužníků Kara už uhradila. Pro úhradu zbylých pohledávek, které jsou postiženy různými incidenčními spory, má Kara složených téměř šest milionů korun na zvláštním účtu. Nezajištění věřitelé by měli v reorganizaci získat zpět nejméně 9,59 procenta svých pohledávek, zatímco v případě konkurzu by to bylo 6,9 procenta.

Majoritní vlastník skupiny Natland Tomáš Raška připomněl, že Kara svůj provoz loni obnovila a začala přibírat zaměstnance. „Společnost i nadále řídí Zdeněk Rinth, který je klíčovou osobou a důležitou zárukou pokračování dobrých vztahů společnosti Kara s obchodními partnery,“ uvedl Raška.

Pětadvacet prodejen v celém Česku

Společnost pod Rinthovým vedením v polovině loňského května začala opět otevírat uzavřené prodejny. Nyní má Kara podle své webové prezentace 25 prodejen v Česku a sedm na Slovensku. Sklady a dílny má Kara v areálu v Bohuslavicích u Trutnova.

Rinth byl vlastníkem Kary do roku 2018, kdy ji prodal investiční skupině C2H. Při podání insolvenčního návrhu v únoru 2021 Kara uvedla, že ji negativně zasáhla omezení spojená s epidemií covidu-19. Podle Natlandu byla důvodem insolvence Kary i neúspěšná obchodní strategie bývalého managementu a poskytování půjček ostatním společnostem ze skupiny C2H.

Skupina Natland oznámila, že bude financovat spory, ze kterých by mohli nezajištění věřitelé získat další peníze. „A to v případě, že se podaří uplatnit škody vůči některým osobám zodpovědným za úpadek firmy,“ uvedla společnost.

V insolvenci skončily i další Mičkovy firmy, například oděvní firma Pietro Filipi. V lednu mu Městský soud v Praze schválil oddlužení. Mička dluží nejméně 120 milionů korun a ručí za další půjčky svých firem ze skupiny C2H, jejichž dluhy se pohybují ve stamilionech. Podle informací z loňského září přihlásili věřitelé vůči Mičkovým firmám C2H Retail Holding, C2H Financial a C2H Equity pohledávky za 1,7 miliardy.