Innogy reaguje na zdražení plynu. Zvyšování cen připouští i ČEZ a Teplárenské sdružení

Největší dodavatel plynu v Česku innogy Energie zvýší od 20. listopadu ceny plynu, u základního produktu Standard v průměru o 10,6 procenta. Měsíční platba v typickém rodinném domě naroste zhruba o dvě stě korun, pro stávající zákazníky s fixovanými produkty cena zůstane. Zdražování připustila také společnost ČEZ a Pražská plynárenská, předpokládá jej i Teplárenské sdružení.

Ilustrační foto
Zdroj: Reuters Autor: Wolfgang Rattay

Důvodem pro úpravu ceníků je podle innogy dramatický růst ceny komodity na velkoobchodních trzích. Společnost však podotkla, že proti konkurenci roste cena mírnějším tempem, přičemž stávající zákazníci podle ní profitují z levných nákupů plynu v minulosti.

Nové ceny se podle firmy dotknou jen menší části odběratelů. „Většiny našich stávajících zákazníků se toto navýšení cen vůbec nedotkne, dlouhodobé smlouvy s fixní cenou samozřejmě dodržíme,“ avizoval ředitel pro maloobchod a marketing David Konvalina. „Ceny plynu u produktu Standard jsme upravovali naposledy loni na podzim, kdy jsme zlevnili o pět procent,“ doplnil šéf skupiny innogy Tomáš Varcop.

Zdražení o desítky až stovky korun ročně

Firma innogy je největším dodavatelem plynu v Česku, má 1,1 milionu odběratelů plynu a asi půl milionu odběratelů elektřiny. Pro modelového zákazníka, který na zemním plynu pouze vaří, reprezentuje nový ceník innogy podle společnosti nárůst měsíční platby o 15 korun. Zákazník v bytě si měsíčně připlatí 70 korun a rodině v menším rodinném domě narostou měsíční náklady na ohřev teplé vody a vytápění plynem o 200 korun, uvádí společnost.

Firma doporučuje ceny dodávek energií spíše fixovat. „Na jistotu a stabilitu spojenou s našimi fixovanými produkty se aktuálně spoléhá více než polovina našich zákazníků. Volba spolehlivého dodavatele byla pro zákazníky prozíravým krokem. Zvláště dnes, v době, kdy někteří konkurenti neférově převádějí klienty na několikanásobně vyšší tržní ceny, nebo jim fixní smlouvy vypovídají,“ dodal Konvalina.

Možné zdražení připustil i ČEZ. „ČEZ loni plošně a u všech produktů snížil ceny elektřiny a plynu a tyto výhodné ceníky na dobu neurčitou pro své zákazníky držíme nezměněné,“ sdělil mluvčí ČEZu Roman Gazdík. „Velkoobchodní ceny plynu se ale bohužel drží na rekordních úrovních, takže se nakonec v nějaké míře promítnou i v koncových cenách pro zákazníky,“ dodal.

Vzhledem k situaci na trhu bude muset s velkou pravděpodobností zdražit také Pražská plynárenská. Podle mluvčího firmy Miroslava Vránka by se to ale týkalo pouze menší části klientů využívajících základní ceník. „Zákazníků využívajících různé fixované cenové produkty by se zdražení rozhodně netýkalo, tam samozřejmě dodržíme dříve sjednané ceny,“ sdělil Vránek. O termínu případného zdražení a dalších podrobnostech zatím firma jedná.

Podle Teplárenského sdružení může být nárůst až dvouciferný

Podle Teplárenského sdružení může být růst cen dvouciferný. Za vytápění bytu si tak lidé příští rok připlatí i několik tisíc korun. Důvodem je zdražování paliv a emisních povolenek. Některé teplárny budou kvůli vývoji na trhu zvyšovat ceny ještě před koncem letošního roku, většina ale až od začátku ledna, avizovalo sdružení v tiskové zprávě.

Výrobci a distributoři tepla, kterých je ve sdružení 44, zásobují aktuálně teplem přes 1,1 milionu domácností. Většina tepláren na kalkulacích cen pro příští rok teprve pracuje. „Z vývoje cen energetických komodit a povolenek je ale evidentní, že nás čeká největší meziroční nárůst cen tepla za posledních třináct let. Dvouciferný nárůst ceny tepla v procentech nebude výjimkou, ale spíše pravidlem,“ uvedl předseda výkonné rady Teplárenského sdružení ČR Tomáš Drápela.

Největší nárůst ceny čeká teplárny využívající zemní plyn. Významně menší, ale stále výrazný bude nárůst cen tepla vyrobeného z uhlí, kde se zásadně projeví nárůst ceny povolenek a v případě černého uhlí také cena samotného paliva, uvedlo sdružení.

„Pro vývoj cen tepla jednotlivých dodavatelů bude zásadní, jak se jim podařilo nakoupit paliva a povolenky. Teplárny obvykle nakupují část paliva i povolenek dopředu, ale nárůst cen je tak extrémní, že ani ti nejopatrnější se zvýšení ceny tepla nejspíš nevyhnou,“ připustil Drápela.

I teplárny, které mají dlouhodobé smlouvy na dodávky plynu za pevnou cenu, se však mohou dostat do složité situace. „Jsou už první případy, kdy dodavatel plynu není schopen dostát svým závazkům a dlouhodobě nasmlouvané dodávky plynu ze dne na den ukončí,“ upozornil Drápela. Teplárně v takovém případě nezbývá než koupit plyn na trhu za několikanásobně vyšší cenu.

Velkoobchodní ceny elektřiny a plynu v poslední době vystoupaly do rekordní výše, některé ceníky dodavatelů tak zdražují o desítky procent, či dokonce násobně. Kromě dopadu na spotřebitele způsobila situace problémy také některým dodavatelům.

V posledních dnech evidují největší dodavatelé energií typu ČEZ, PRE, E.ON nebo innogy obrovský zájem od zákazníků některých menších dodavatelů, některé firmy hovoří až o tisících nových poptávek denně.