Lodní doprava zdražuje. Za zboží z Číny si zákazníci připlatí i v Česku

2 minuty
Události: Drahé věci z Číny
Zdroj: ČT24

Rostoucí ceny námořní dopravy z Číny do Evropy zdražují už i některé zboží v Česku. Dodávky se navíc zpožďují. Za poslední rok zvedli rejdaři ceny na sedminásobek, a to kvůli velkému zájmu o kontejnerovou lodní přepravu a nedostatečným kapacitám. Po oživení světových ekonomik firmy začaly znovu navyšovat objednávky.

Problémy mají například prodejci grilů a nožů, všechno zboží totiž dovážejí z Číny. Další dodávku kvůli drahé námořní přepravě zrušili. „Kontejner vychází kolem devíti tisíc dolarů, což je strašná darda. Před koronou to byly dva tisíce,“ uvedl společník firmy Marek Neuman.

Plně naložený kontejner tak nechává firma už několik měsíců v čínském přístavu. Jeho přeprava do Česka se nevyplatí, jinak by v obchodě museli zvýšit ceny. „Museli bychom grily minimálně o padesát procent zdražit. Myslím si, že to není reálné prodat,“ dodal obchodník.

Dražší jsou i plyšové hračky

Kvůli drahé námořní dopravě zákazníci už teď v některých obchodech zaplatí více peněz. Hlavně za levnější a větší výrobky. „Například velcí plyšoví medvědi, kterých se do jednoho kontejneru vejde samozřejmě mnohem méně než například krabiček s mobilním telefonem. U nich se zdražení pohybuje okolo pěti až třiceti procent,“ upřesnila mluvčí jednoho z obchodníků Daniela Chovancová.

Obchody navíc musí držet vyšší zásoby ve skladu. Zboží z čínských přístavů má totiž i několikaměsíční zpoždění. „Chybí kontejnery a začínají se projevovat i malé kapacity samotných kontejnerových lodí a tento problém bohužel může ještě nějakou dobu přetrvávat,“ popsal hlavní ekonom Deloitte David Marek. Do konce roku se obchodníci nižších cen za lodní dopravu z Číny podle analytiků nedočkají. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Teplo kvůli modernizaci jeho výroby nejspíš zdraží. Pomoci by mohly dotace

Kvůli rozsáhlé modernizaci výroby tepla se chystá jeho zdražování. Zbrzdit růst cen by mohly dotace, které připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu. Teplárny přechází od uhlí k jiným formám výroby tepla – zejména k plynu. Důvodem změn jsou vysoké ceny emisních povolenek i plánovaný odchod od uhlí v roce 2033. Přeměna teplárenství si vyžádá miliardové investice. Na centrální zásobování jsou v Česku napojené zhruba čtyři miliony lidí.
před 2 hhodinami

Lidé spoří na stáří i přes dlouhodobé investice

Přes 150 tisíc lidí vložilo své peníze do takzvaného dlouhodobého investičního produktu (DIP). Zajišťují se tak na stáří s podporou státu. Podle makléřů zatím zájem lidí neovlivnily ani momentální prudké výkyvy na burzách.
před 3 hhodinami

Nejistota a obavy. Americké škrty komplikují humanitární pomoc

Humanitární organizace řeší americké úspory ve financování mezinárodní pomoci. Část z nich musí například propouštět zaměstnance nebo omezovat pomoc v rozvojových zemích. Podle ředitele organizace Člověk v tísni Šimona Pánka škrty americké administrativy přináší několikaměsíční nejistotu. Redaktorka ČT Lea Surovcová potvrzuje, že humanitární organizace v této souvislosti často zažívají obavy. Páteční 90' ČT24 moderoval Jakub Musil.
před 7 hhodinami

Ztráta letos klesne pod miliardu, tvrdí ředitel České pošty

Ztráta České pošty letos klesne pod jednu miliardu korun, řekl v Otázkách Václava Moravce její generální ředitel Miroslav Štěpán. Poštovní služby podle něj skončí na černé nule, ztráta půjde za Balíkovnou. Loni Česká pošta tratila téměř 1,25 miliardy. Štěpán v pořadu komentoval mimo jiné očekávaný termín prodeje budovy hlavní pošty v Jindřišské ulici v Praze nebo podle něj chybějící definici postavení podniku v digitalizovaném Česku.
před 8 hhodinami

Pavel podepsal flexinovelu zákoníku práce i mediální novelu

Prezident Petr Pavel podepsal šest nových zákonů, mezi nimi i takzvanou flexinovelu zákoníku práce a mediální novelu, která upravuje výši televizních a rozhlasových poplatků, ty se zvýší v květnu. Flexinovela zákoníku práce mění například zkušební dobu pro zaměstnance nebo povinnosti zaměstnavatelů v případě odchodu zaměstnance na rodičovskou dovolenou. Změny přinese patrně od června.
25. 4. 2025

Trump podepsal exekutivní výnos zaměřený na podporu hlubokomořské těžby

Šéf Bílého domu Donald Trump ve čtvrtek večer podepsal exekutivní výnos zaměřený na podporu hlubinné těžby na mořském dně. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž je tento krok součástí Trumpovy snahy zlepšit přístup Spojených států k niklu, mědi a dalším kritickým nerostům, které se hojně využívají v celé ekonomice.
25. 4. 2025

Trump naznačil zmírnění přístupu ke clům na čínské zboží

Prezident USA Donald Trump nasadil tento týden smířlivější tón u amerických cel na dovoz z Číny a naznačil, že by mohla značně klesnout. Před časem byla zvednuta až do výše 145 procent, na což pak Peking odpověděl odvetným tarifem ve výši 125 procent. Na náznak případné změny amerického postoje reaguje Čína zatím odtažitě a za řešení považuje úplně zrušit všechna jednostranná celní opatření na ni uvalená. Zároveň přitvrzuje například vůči výrobci letadel Boeingu. Čínské sociální sítě pak výsměšně komentují chystaný Trumpův krok, který považují za slabost.
24. 4. 2025

Rozumím důvodům, proč Trump činí dané kroky, ale ne způsobu, říká Dlouhý

Nevytýkejme Donaldu Trumpovi, že on svoji představu projektuje do obchodní politiky. To my jsme v uplynulých letech dělali také. To, že to podle mého osobního názoru dělá špatně, je věc druhá, uvedl v Interview ČT24 s moderátorkou Terezou Řezníčkovou prezident Asociace evropských obchodních a průmyslových komor Vladimír Dlouhý. Dodal, že Evropa si za poslední roky také projektovala své představy například o tom, jak musí obchod respektovat lidská práva či klima. Podotkl, že má určité pochopení a rozumí důvodům, proč Trump činí dané kroky týkající se například cel a vzájemného obchodu, ale nerozumí způsobu. „Nástroje, které používá, jsou špatné pro nás, ale obávám se, že dlouhodobě a střednědobě nebudou dobré ani pro Spojené státy,“ dodal.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025
Načítání...