Plán obnovy lepí díry v rozpočtu, chybí mu strategie a cíle, míní ekonomka Švihlíková

7 minut
Události, komentáře: Ekonomka Švihlíková o Národním plánu obnovy
Zdroj: ČT24

Očekávání spojená s Národním plánem obnovy je třeba krotit, míní členka Národní ekonomické rady vlády Ilona Švihlíková. Česko podle ní chce využít část evropských peněz k zalepení výpadků ze státního rozpočtu, chybí také jasné ukotvení a cíle hospodářské obnovy, vytkla vládnímu plánu v Událostech, komentářích.

Švihlíková upozorňuje, že částku 172 miliard „je potřeba ukotvit v realitě“. Zatímco očekávání spojená s plánem obnovy jsou podle ekonomky často vysoká, uvedený balík peněz představuje zhruba výpadek z rozpočtu, který způsobily loňské daňové reformy.

„Je hrozně vidět, že za tím není žádná zásadní strategická představa a že bylo důležité do kolonek, které byly do značné míry stanovené Evropskou unií, něco dát. Někdy i vyplnit výpadky ze státního rozpočtu,“ podotýká ke koncepci Národního plánu obnovy. Podle Švihlíkové je možné se tázat, v čem v řadě sekcí spočívá ona obnova.

Členka Národní ekonomické rady vlády zdůrazňuje, že neexistuje záruka, že vláda peníze utratí smysluplně za pandemickou obnovu. „Jsou tam věci, které skutečně jsou spíš externím financováním toho, co by se za normálních podmínek mělo financovat ze státního rozpočtu,“ varuje.

Kdo šel kolem, zamával

Strukturální obnova dle Švihlíkové není otázkou čísla, jde o zaměření financí, věří. Klíčové je tedy určit, co je cílem plánu obnovy, což v tomto případě chybí, míní ekonomka. „Strukturální změna ekonomiky je samozřejmě věc, která si žádá nejenom hodně peněz, ale hlavně hodně času. Národní plán obnovy je poměrně časově omezený,“ vysvětluje.

Připouští zároveň, že součástí plánu jsou i zajímavé projekty s ambiciózními cíli, zejména u aktivní politiky zaměstnanosti, přesto je přesvědčena, že peníze z Evropské unie se daly využít lépe. „Kdo šel kolem, tak si zamával, že na něj třeba taky něco zbude,“ glosuje ekonomka.

V Česku podle Švihlíkové existuje množství strategií či inovačních plánů, které se sepíší, ale později se na ně zapomene a sestavují se nové. Tím tratí provázanost různých koncepcí. Proto bude podle ekonomky zajímavé sledovat, jak si stát poradí s řízením mnoha projektů v krátkém čase, který fond obnovy nabízí.

10 minut
Eva Zamrazilová o Národním plánu obnovy a o výši důchodů v roce 2022
Zdroj: ČT24

Vláda plánuje ve schváleném Národním plánu obnovy investovat zhruba dvě stě miliard korun, z toho 172 chce získat z EU. Peníze musí Česko využít ze sedmdesáti procent do roku 2022, o rok později je pak dočerpat zcela. Plán je rozdělen na šest hlavních oblastí, největší část je určena na infrastrukturu a takzvanou zelenou transformaci. Další peníze jsou určeny na digitalizaci, vzdělávání a trh práce, vývoj a inovace, podporu podnikání a zdraví.

Plán obnovy už kritizovaly Hospodářská komora, ekologické organizace či Sdružení místních samospráv. Vládě vytýkají například vyčlenění peněz na neúčelné projekty či schválení plánu bez vypořádání připomínek řady profesních organizací, úřadů i samospráv.

9 minut
Ekonom Jan Bureš o Národním plánu obnovy
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Čína oznámila cla na technické plasty

Čína zavádí cla ve výši až 74,9 procenta na dovoz kopolymerů polyoxymethylenu (POM), což je druh technického plastu známý vysokou pevností, tvrdostí a rozměrovou stabilitou. Cla se vztahují na dovoz těchto plastů z Evropské unie, Spojených států, Japonska a Tchaj-wanu, oznámilo čínské ministerstvo obchodu.
11:24Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Objem hypoték v dubnu klesl meziměsíčně o dvě procenta

Banky a stavební spořitelny poskytly v dubnu hypotéky za 32,2 miliardy korun, což je proti březnu pokles o téměř dvě procenta. Nové úvěry bez refinancování klesly o čtyři procenta na 26 miliard korun. Úrokové sazby v březnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,68 procenta na 4,65 procenta, vyplývá ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
16. 5. 2025Aktualizováno16. 5. 2025

Bydlení v EU za dekádu zdražilo o desítky procent. Nejvíce si připlatí Maďaři

Ceny nemovitostí se v Evropské unii mezi lety 2015 a 2024 zvýšily v průměru o 53 procent, píše server Euronews s odvoláním na data Eurostatu a Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Server podotýká, že nárůst nebyl ve všech zemích jednotný. Největší skok pozorovali obyvatelé Maďarska, kterým vlastní bydlení zdražilo oproti roku 2015 zhruba trojnásobně. V Česku se náklady během necelých deseti let přibližně zdvojnásobily, uvádí Euronews.
15. 5. 2025

Auta je nesmí prorazit. V Liberty se opět rozjela výroba svodidel

Výroba svodidel se v huti Liberty po delší pauze znovu rozjela jako jedna z prvních. Svodidla je nutné nejprve vyválcovat, poté vytvarovat a nakonec pozinkovat. Pracovníci přitom nevyrábějí jen je samotná, ale vytvářejí také matematické modely, které jim pomáhají zjistit dopady srážky vozidel s těmito ochrannými prvky na silnicích. Vozidlo totiž nesmí prorazit žádný podélný prvek ani se dostat za svodidlo, vysvětlil konstruktér Radim Žídek, který jako jeden z mála v huti zůstal pracovat.
15. 5. 2025

Na den reaktorovým fyzikem. Vysoké školy se v dětech snaží vzbudit zájem o jádro

Zejména kvůli plánované výstavbě jaderných bloků v Dukovanech a vývoji malých modulárních reaktorů bude Česko potřebovat další odborníky v jaderné energetice, kterých je už nyní nedostatek. Na situaci se snaží reagovat vysoké technické školy a nabízejí například nové studijní obory. Umožňují také středoškolákům vyzkoušet si v předstihu, zda by je práce v tomto sektoru zajímala.
14. 5. 2025

Evropská banka pro obnovu a rozvoj zhoršila výhled růstu české ekonomiky

Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) opět zhoršila výhled růstu české ekonomiky, zdůvodňuje to zejména situací v Německu. Na letošní rok očekává růst hrubého domácího produktu (HDP) o 1,6 procenta, zatímco v únorovém výhledu počítala s růstem o 1,9 procenta, uvedla banka v aktualizovaném výhledu. Na příští rok počítá s růstem české ekonomiky o 2,2 procenta, což je o dvě desetiny procentního bodu méně, než čekala v únoru.
13. 5. 2025Aktualizováno13. 5. 2025

Čína a USA omezí výběr cel

Spojené státy a Čína se dohodly na výrazném snížení cel a na 90 dnů přeruší výběr většiny z nich. Po víkendovém jednání v Ženevě to v pondělí oznámil americký ministr financí Scott Bessent. Dohoda, která dle Bílého domu začne platit nejpozději 14. května, předpokládá, že základní clo bude činit deset procent. Američané ale ponechají v platnosti i dvacetiprocentní clo zavedené kvůli fentanylu. Čína by tak podle agentury Reuters měla u dovozu z USA vybírat desetiprocentní clo, zatímco USA u dovozu z Číny třicetiprocentní.
12. 5. 2025Aktualizováno12. 5. 2025

EK podle dopisu žádá Česko o odklad podpisu smlouvy na Dukovany

Evropská komise (EK) žádá Česko o odložení podpisu smlouvy o stavbě dvou nových jaderných bloků v elektrárně Dukovany. Vyplývá to z dopisu, který českému ministrovi průmyslu a obchodu Lukáši Vlčkovi (STAN) poslal místopředseda Komise Stéphane Séjourné. Premiér Petr Fiala (ODS) nicméně kontroval, že dopis není stanoviskem EK. Podle ministra Vlčka jde pouze o zdvořilostní dopis. Český eurokomisař Jozef Síkela (STAN) situaci okomentuje po úterním jednání se Séjourném.
12. 5. 2025Aktualizováno12. 5. 2025
Načítání...