Vyšší odměny pro záchranáře než pro jiné zdravotníky kritizuje část opozice. Chybí i vyhláška pro vyplácení

Záchranáři by měli za mimořádné nasazení během koronavirové epidemie dostat podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) odměnu 120 tisíc korun. Jeho předchůdce Jan Blatný (za ANO) přitom chtěl, aby byl bonus stejný pro všechny zdravotníky, tedy 75 tisíc. S tím souhlasí i část opozice a kritizuje i to, že resort zdravotnictví ještě nevydal kompenzační vyhlášku, podle které se peníze navíc budou vyplácet.

Video Události
video

Vyšší odměny pro záchranáře než pro jiné zdravotníky kritizuje část opozice

Zdravotníci od podzimu prožívají možná nejnáročnější období svojí kariéry, a to jak ti v nemocnicích, tak ti v sanitkách. Odměny za mimořádné nasazení by ale měli dostat odlišné. Zatímco záchranáři by měli dosat 120 tisíc, ostatní zdravotníci o 45 tisíc méně.

„My jsme dávali za první vlnu zdravotníkům 75 tisíc a záchranářům 120 tisíc a já nevidím důvod, proč bychom měli dát záchranářům méně, když byla druhá vlna podstatně těžší,“ uvedl premiér a předseda hnutí Andrej Babiš (ANO).

Podle předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Dagmar Žitníkové je součástí odměny i to, že záchranáři nedostávají žádné zvláštní příplatky za péči o pacienty, kteří mají covid-19.

Peníze navíc za práci na odděleních pro nakažené ale svým zaměstnancům všechny nemocnice nevyplácely – i kvůli tomu část opozice s vyšší odměnou pro záchranáře nesouhlasí. Třeba podle TOP 09 by všichni zdravotníci měli dostat stejnou částku.

„To bychom si také mohli říct, že zaměstnanci sokolovské nemocnice, která v podstatě byla před kolapsem, byli v úplně šílené situaci měli by dostat třikrát vyšší odměny než zdravotníci v jiné nemocnici, kde covidoví pacienti téměř nebyli,“ zdůvodnil poslanec a člen výboru pro zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

Ministr zdravotnictví Arenberger uvedl, že v pátek o této situaci hovořil přímo s řediteli řízených nemocnic, „aby pro pracovníky, kteří třeba pracovali na covidových jednotkách, přemýšleli ještě o nějakých dodatečných odměnách z vlastních zdrojů.“

Hlavně rychle, zní ze sněmovny

Podle předsedy SPD Tomia Okamury klidně mohou vyplatit všem 75 tisíc, ale hlavně rychle. „Protože už všichni na to čekají půl roku,“ uvedl.

Peníze by všichni zdravotníci měli podle šéfa resortu každopádně dostat v květnu,  vyplácet je bude stát a pojišťovny – a to podle kompenzační vyhlášky. Jenže tu ministerstvo ještě nevydalo.

„Vůbec nechápu, jak to chtějí stihnout, protože bylo rozhodnuto, že se to bude dávat přes zdravotní pojišťovny, tak to vidím jako velký problém, zase se nesplní termín,“ uvedla poslankyně a členka Výboru pro zdravotnictví Hana Aulická Jírovcová (KSČM).

„Samotnou částku soudit nechci, ale rychlost ano. Odměny měly být už dávno,“ doplnil poslanec a místopředseda Výboru pro zdravotnictví Petr Třešňák (Piráti).

Arenberger chce kompenzační vyhlášku schválit v následujících týdnech. Úřady ale podle něj odměny v květnu vyplatit stihnou. Stát na ně vydá zhruba jedenáct miliard a podobnou částku zaplatí i pojišťovny.