Boeing zaplatí 2,5 miliardy dolarů kvůli letounu typu 737 MAX

Společnost Boeing souhlasila, že kvůli případu letounů 737 MAX zaplatí přes 2,5 miliardy amerických dolarů (53,4 miliardy korun). Částku uhradí, aby urovnala obvinění související se zatajováním informací před Federálním úřadem pro letectví (FAA), které se týkaly vývoje tohoto typu letadel. Dvě velké havárie strojů 737 MAX připravily o život 346 lidí a vynutily si v minulých letech celosvětovou odstávku těchto strojů.

Video Události
video

Události: Boeing zaplatí 2,5 miliardy dolarů kvůli letounu typu 737 MAX

Zdroj: ČT24

Podle prokurátorů zatajili zaměstnanci společnosti Boeing před úřadem regulujícím leteckou bezpečnost důležité informace o letadle a poté se své skutky snažili zamaskovat.

„Zavádějící prohlášení, poloviční pravdy a opomenutí (informací) ze strany komunikace zaměstnanců Boeingu vůči FAA bránily vládě v zajištění bezpečnosti pro létající veřejnost,“ uvedla prokurátorka Erin Nealyová Coxová.

Dohodnutá suma pokryje kompenzaci pro příbuzné obětí leteckých neštěstí letounů Boeing 737 MAX, odškodné zákazníkům aerolinií, které nemohly tento typ letadel používat, a rovněž pokutu.

Letadlo Boeing 737 MAX se v říjnu 2018 zřítilo do moře nedaleko břehů Indonésie kvůli problémům s palubním softwarem. Stejnou příčinu měla o pět měsíců později havárie dalšího letadla stejného typu nedaleko etiopské metropole Addis Abbeba.

Stroje 737 MAX mohou v USA do vzduchu

Neštěstí vyústila v celosvětovou odstávku závadného modelu 737 MAX, stovky soudních stížností a firemní krizi provázenou vyšetřováním ze strany amerických orgánů.

Spojené státy po 20 měsících zákazu loni v listopadu povolily, aby stroje Boeing 737 MAX mohly opět vzlétnout, a některé aerolinky včetně American Airlines už letadla opět vrátila do provozu. Federální úřad pro letectví nicméně vydal sérii požadavků, které musí společnost Boeing splnit při modernizaci softwaru či ve výcviku.