Na špičce nejbohatších Američanů se stále drží šéf Amazonu Bezos. Mezi nováčky je ředitel Zoomu, masově využívaného při pandemii

Nejbohatším Američanem podle žebříčku časopisu Forbes zůstal třetím rokem za sebou šéf internetového obchodu Amazon Jeff Bezos. Výrazně si ale pohoršil americký prezident Donald Trump, a to kvůli koronavirové pandemii, která těžce zasáhla jeho kancelářské budovy, hotely a resorty, uvedl Forbes.

Zakladatel a šéf Amazonu a nejbohatší muž světa Jeff Bezos
Zdroj: ČTK/AP Autor: Reed Saxon

Celková hodnota majetku 400 nejbohatších Američanů se zvýšila meziročně o osm procent na rekordních 3,2 bilionu dolarů (72 bilionů korun).

Nejbohatším Američanům se vedlo i nadále dobře, i když pandemie nemoci covid-19 devastovala ekonomiku a způsobila, že více než 1,8 milionu Američanů přišlo o práci. První dvě desítky nejbohatších se pak na celkové výši majetku podílejí 42 procenty.

Trump klesl letos do čtvrté stovky

Na seznamu je 18 nováčků. Jedním z nich je generální ředitel společnosti Zoom Video Communications Eric Yuan s majetkem 11 miliard. Zoom se stal v době práce z domova téměř všudypřítomným. Nejmladším z nováčků je osmatřicetiletý zakladatel firmy na výrobu elektrických nákladních aut Nikola Trevor Milton.

Trump se propadl na 352. místo, zatímco loni byl na 275. příčce. Hodnota jeho majetku se snížila na 2,5 miliardy z loňských 3,1 miliardy.

Majetek šéfa Amazonu trhá rekordy

Forbes použil pro výpočet hodnoty majetku ceny akcií a směnné kurzy z 24. července. Majetek šéfa Amazonu se k tomuto datu zvýšil o 57 procent na 179 miliard dolarů.

Od té doby ale pokračuje v růstu a koncem srpna překročil 200 miliard. Bezos se zároveň stal prvním člověkem, kterému se podařilo tuto hranici překonat.