Hanák: Vyzývám firmy, aby se nebály investovat. Kdo nebude, prohraje

Zástupci Svazu průmyslu a dopravy vyzvali vládu, aby podpořila firemní a veřejné investice, stimulovala inovace a urychlila digitální transformaci firem a státu. Takzvané desatero opatření pro obnovu a posílení dlouhodobého růstu české ekonomiky také předali premiérovi Andrejovi Babišovi (ANO), uvedl po jednání prezident svazu Jaroslav Hanák. 

Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák
Zdroj: ČTK Autor: Michal Krumphanzl

„Pro nás jsou nejklíčovější investice. Jestli nebude investovat stát ve veřejných investicích a nebudou investovat naše firmy, nezvládneme restart, nezvládneme dobu těžké digitalizace, nástupu nových technik, technologií a inovačních procesů. Vyzývám firmy, aby se nebály investovat. Kdo nebude, prohraje. Je to moje osobní přesvědčení, životní zkušenost…,“ zdůraznil Hanák.

S premiérem jednal také o stavebním zákonu, podpoře exportu či zajištění zdravotní bezpečnosti. „Byli jsme ujištěni, že je dostatek ochranných prostředků na dva měsíce,“ dodal Hanák. Uvedl také, že očekává, že někdy v polovině října bude vláda přijímat plán obnovy ekonomiky ve vazbě na evropské peníze.

Video Interview ČT24
video

Jaroslav Hanák v Interview ČT24

S premiérem se svaz podle něj neshodl na otázce zaměstnávání zahraničních pracovníků a na otázce přijetí eura. „To je trvalý rozpor. Euro hájíme, protože pomáhá exportérům,“ doplnil.

V pořadu Interview ČT24 pak uvedl, že je velmi komplikované přesvědčit o výhodách eura. Připomněl rovněž, že když Česko vstoupilo v roce 2004 do EU, tak přijetí eura bylo jednou z podmínek, ke kterým jsme se zavázali. Domnívá se, že z dlouhodobého hlediska by to bylo výhodou být součástí eurozóny, silné Evropy a kvalitního vnitřního trhu. 

Hanák také věří, že se vládě podaří prodloužit program Antivirus, varianty A a B, aby platily i na podzim. Od příštího roku by je pak měla nahradit česká verze kurzarbeitu. To předpokládá i ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) 

Na konkrétní podobě kurzarbeitu zatím podle ní shoda není. Nastavení parametrů by mělo zhruba za tři týdny projednat předsednictvo tripartity. „Důležité je, že je všeobecná shoda na politické i odborné úrovni, že potřebujeme kurzarbeit,“ řekla ve středu ministryně.

Nejdůležitější bude teď podle Hanáka i podpora vědy, výzkumu a inovací. Průzkumy svazu průmyslu mezi firmami totiž naznačují, že podniky nebudou mít v nynější situaci tolik peněz na inovace a pokračování spolupráce s výzkumnými organizacemi jako před koronavirovou krizí.

„Proto je třeba, aby stát navýšil peníze na podporu výzkumu a vývoje z národních zdrojů. Minimálně program MPO TREND by měl dostat o jednu až dvě miliardy korun více a program Národní centra kompetence o jednu miliardu více. Bez inovací nemůže česká ekonomika prosperovat,“ poznamenal Hanák.

Svaz s ministerstvem financí připravil několik daňových opatření, která by měla firmy motivovat k obnově investiční aktivity. „Soukromé investice jsou základem dlouhodobého ekonomického růstu, a proto je velmi potřebné, aby stát vytvářel prostředí pro jejich realizaci. Například mimořádné zrychlené daňové odpisy majetku či zvýšení limitu, do něhož výdaje na pořízení majetku nebude třeba odepisovat,“ uvedla členka představenstva svazu Andrea Gontkovičová.

 

Kromě investic zdůraznil svaz také důležitost digitalizace. „Víme, že podnikatelská sféra je na tom v České republice velmi dobře, ale chceme zároveň podat pomocnou ruku i ostatním sektorům v oblasti veřejné správy, aby došlo k posunu i zde,“ vysvětlila Gontkovičová.

Viceprezidentka Svazu průmyslu a dopravy Milena Jabůrková následně přirovnala význam digitalizace k dopravní infrastruktuře. „Covidová krize ukázala, že tak jako k rozvoji ekonomiky je zásadní rozvinutá, kvalitní a bezpečná dopravní infrastruktura, tak potřebujeme i stejně rozvinutou digitální infastrukturu. To znamená sítě, po kterých mohou běhat data, která jsou označována za pohonné hmoty nebo naftu 21. století,“ uvedla.

Podstatná je podle ní ale také vysoká schopnost vypočetní kapacity. „Aby se daly využívat nejnovější techologie. A neméně důležitá je i bezpečnost těchto sítí,“ dodala.

Vláda by podle svazu měla každopádně podporovat, například z operačních programů, investice do digitalizace a kybernetické bezpečnosti, které mohou zejména u menších a středních firem zvýšit budoucí odolnost vůči krizím a zlepšit jejich konkurenceschopnost. Zároveň musí stát zrychlit budování potřebné digitální infrastruktury a rozšířit nabídku svých digitálních služeb.

„Naše budoucnost leží v digitální transformaci. Je nutné položit základy ekonomiky založené na datech, ve které je kolem každého produktu ekosystém digitálních služeb. Nejen pro české podniky, ale především pro veřejnou správu je další podpora financování digitální infrastruktury jak ze státních, tak i soukromých zdrojů klíčová. Realita ukazuje, že pokud se rychle nezjednoduší proces zadávání veřejných zakázek, bude velmi těžké se v otázkách digitalizace státní správy pohnout z místa,“ upozornila viceprezidentka svazu.

Trh práce by měl být pružnější, upozorňuje svaz

Svaz průmyslu dlouhodobě upozorňuje vládu, že tuzemský trh práce by měl být pružnější. Stát by měl podporovat kratší pracovní úvazky či nové způsoby organizace práce, jako je například práce na dálku. Pro rychlejší odeznění krizí je nutné také snížit bariéry pro najímání domácích a zahraničních pracovníků a pro ukončování pracovního poměru.

„Na trhu práce zažíváme velký paradox, kdy na jedné straně kvůli nepříznivé demografii v některých oborech a oblastech chybí významné množství pracovní síly. Na druhé straně občasné krize jako například tato koronavirová budou způsobovat výpadky zakázek ve firmách,“ podotkl viceprezident svazu Jan Rafaj.