Výroba aut letos v Česku klesla o 35,7 procenta. Odvětví zůstává pod tlakem propadu poptávky

Výroba osobních aut v Česku se od ledna do konce května propadla o 35,7 procenta na 399 861 vozů. V samotném květnu byl kvůli dopadu pandemie propad o 52 procent na 62 184 vozidel, oznámilo Sdružení automobilového průmyslu. Podle odhadů ředitele českého zastoupení Škody Auto Luboše Vlčka by tuzemský trh s novými osobními vozy mohl letos klesnout celkově o dvacet procent. 

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: René Fluger

Škoda Auto vyrobila 263 589 automobilů, což je o 32,8 procenta méně než loni. Nošovický výrobce Hyundai snížil produkci o 39,5 procenta na 79 790 automobilů a kolínská TPCA vyrobila 56 302 vozů, což představuje pokles o 42,3 procenta.

„Květen se nesl ve znamení pozvolného obnovování výroby ve firmách automobilového průmyslu a vůči dubnu, kdy došlo k propadu o skoro 90 procent, jsme v tuto chvíli na pozitivní trajektorii. Celé odvětví však nadále zůstává pod tlakem výrazného propadu poptávky,“ uvedl výkonný ředitel sdružení Zdeněk Petzl.

Dodal, že registrace nových vozů v květnu v Česku poklesly o 44,4 procenta, v EU to bylo dokonce o 52,3 procenta. „Ekonomická nejistota a s ní spojená zabrzděná spotřebitelská poptávka se nadále výrazně projevují na výkonnosti trhu i objemu výroby,“ doplnil Petzl.

Výrobce autobusů Iveco obnovil výrobu na začátku května a ihned najel na plnou výrobní kapacitu. V samotném květnu firma vyrobila 358 autobusů, od začátku roku pak celkově 1537, což je pokles o 16 procent. Do vývoje výroby SOR Libchavy se promítla zakázková výroba a po velmi úspěšném období poklesla výroba od ledna do května meziročně o 26,3 procenta na celkových 171 autobusů.

Jediný tuzemský výrobce motocyklů Jawa pak vyrobil celkem 173 strojů. To je meziroční pokles o 79,8 procenta. 

Prodej nových aut letos klesne minimálně o 20 procent, míní Vlček

Tuzemský trh s novými osobními vozy by mohl letos kvůli dopadům pandemie klesnout celkově o dvacet procent na zhruba dvě stě tisíc aut. Pesimistický odhad hovoří o poklesu na 175 až 180 tisíc vozů, řekl ředitel českého zastoupení Škody Auto Luboš Vlček. Prognózu Škoda upřesní v srpnu nebo v září.

Celosvětový trh se podle současných odhadů letos propadne rovněž o pětinu na zhruba 64 milionů aut. Příští rok by se měl zlepšit, nicméně prodeje nedosáhnou úrovně roku 2019. V Evropě by mohl být pokles mezi 20 a 25 procenty, více postižené budou země na jihu kontinentu a Velká Británie.

Za pět měsíců český trh klesl o 30,3 procenta na 74 258 vozů. „Škoda na českém trhu zaznamenala za pět měsíců pokles o 22 procent, a zvýšila tak tržní podíl na téměř 40 procent. Za celý letošní rok chceme mít víc než třetinu trhu,“ uvedl Vlček.

Skutečný propad českého trhu bude podle Vlčka nižší, protože od loňského roku je nutné odečíst například reexporty nových vozů do zahraničí a krátkodobé leasingy, které tvořily asi 15 až 20 tisíc vozů a letos se téměř nevyskytují.

Škodě se zatím daří téměř plnit plán snižování emisí CO2. V rámci vozů prodávaných v Česku jí patří druhá příčka. Pomáhá jí elektrické Citigo, hybridní Superb, vozy Karoq a Scala na CNG, které doplní v druhém pololetí i Octavia. Ta se navíc rovněž objeví v hybridní verzi.

Kvůli nákladům na vývoj nových vozů, které mají plnit stále přísnější emise, ceny nových aut dále porostou. Škoda již ceny upravila. „Ceny nemohou jít dolů. Ten tlak na náklady je obrovský a navíc jsme v oboru s nízkou marží,“ dodal Vlček. 

Safe Diesel rozšíří kvůli dieselgate žalobu 

Společnost Safe Diesel podá kvůli takzvané kauze dieselgate na koncern Volkswagen rozšířenou žalobu. Přihlásili se jí další poškození, aktuálně tak firma zastupuje už téměř 7000 Čechů. Žalovaná částka je více než 1,5 miliardy korun. Agentuře ČTK to ve čtvrtek sdělil mediální zástupce společnosti Safe Diesel Ondřej Píša. Naftové vozy koncernu byly vybaveny softwarem, který sloužil k manipulaci s emisemi.

Dosud firma v Česku zastupovala zhruba 6400 lidí. „Mezi tím, kdy se společnost Safe Diesel bezvýsledně pokusila o smír, se přihlásili další poškození klienti, kteří budou v rozšíření žaloby obsaženi,“ uvedl Píša. Společnost podá rozšířenou žalobu v úterý k Obvodnímu soudu pro Prahu 8.

V první instanci Volkswagen spor s majiteli aut prohrál proto, že se v požadované lhůtě nevyjádřil k jejich žalobě. Soud tedy vynesl takzvaný rozsudek pro uznání. Pražský městský soud ale později uznal námitku koncernu, že dostal výzvu k vyjádření pouze česky, nikoli německy. Ve verdiktu našel odvolací senát i další pochybení. Odvolací senát se zabýval pouze procedurálními otázkami, samotný obsah žaloby ale neřešil. Safe Diesel podala proti rozhodnutí odvolacího soudu dovolání.

Nároky na odškodnění obvodní soud původně uznal ve výši 220 tisíc korun na jednoho zákazníka, spolu s úrokem z prodlení a s náklady řízení. Částka je odvozena od modelu odškodnění v USA, kde VW už dříve dobrovolně vyplatil postiženým spotřebitelům až 10 tisíc dolarů a zároveň jim nabídl opravu či zpětný odkup vozidel s upravenými motory.