České střechy stále více pokrývají solární panely. Zájem o ně roste

Energetická společnost ČEZ během pěti měsíců letošního roku zapojila na českých střechách 238 fotovoltaik. Je to o polovinu více než za stejné období loni, kdy jich bylo 155, uvedl generální ředitel společnosti ČEZ Prodej Tomáš Kadlec. Za celý rok podle něj předpokládá firma meziroční nárůst zhruba o 160 instalací, proti loňským 537. Zvýšený zájem zaznamenávají i programy ministerstev, které se zaměřují na úspory energií a podporují i fotovoltaické systémy, například Nová zelená úsporám

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK/PA Autor: Simon Burt

Ministerstvo životního prostředí v polovině května sdělilo, že v programu Nová zelená úsporám je od ledna do května v tomto segmentu navzdory pandemii koronaviru patrný téměř dvojnásobný meziroční nárůst počtu podaných žádostí. Jejich množství proti stejnému období loni vzrostlo z 954 na 1792, celková požadovaná částka z 100,3 na 223,8 milionu korun.

„Růst počtu žádostí o dotace v programu Nová zelená úsporám ukazuje, že trh nebude zpomalovat ani v příštích měsících a decentrální energetika je již běžnou součástí našich domácností. Standardem se zároveň stává řešení s bateriemi, zatímco dříve to byla spíše akumulace do vody. Před čtyřmi lety měla řešení s bateriemi jen čtvrtinový podíl na trhu postavených elektráren. Nyní se pohybují na úrovni 70 procent,“ přiblížil Kadlec.

A zvýšený zájem registruje také ministerstvo průmyslu a obchodu během třetí výzvy pro fotovoltaické systémy v Operačním programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost.

Standard i pro střední třídu

Kadlec uvedl, že fotovoltaické elektrárny začínaly jako instalace pro ekologicky smýšlející rodiny a technologické fanoušky, pak se staly doménou vyšších příjmových skupin, které si pomocí nich snižovaly náklady na elektřinu. V poslední době ale začínají být standardem i pro střední třídu, podotkl.

Podobná řešení chce podle něj ČEZ podporovat i nadále, třeba nový bateriový systém vytvořený společně s OIG Power je zaměřený i na menší rodinné domy s nižší spotřebou. Cena by se po dotaci mohla pohybovat okolo 150 tisíc korun včetně fotovoltaické elektrárny.

Bývalý ministr průmyslu a spolumajitel OIG Power Martin Kuba na tiskové konferenci uvedl, že za větší dostupností podobných řešení je technologický vývoj, ještě před šesti lety by podle něj byly pro většinu lidí cenově nedostupné. 

„Nyní se nám návratnost našich řešení často ukazuje kolem osmi let. Pokud jsme navíc schopni klientovi nabídnout splátkový kalendář, tak je to věc, kterou si může dovolit téměř každá rodina v České republice,“ uvedl Kuba.

Trend potvrzuje také konkurenční společnost S-Power Energies. „Střešní fotovoltaiky se skutečně stávají jakýmsi standardem u starších domů i novostaveb. Jednak díky finanční dostupnosti, jednak v důsledku vývoje legislativy,“ řekl jednatel společnosti Jaroslav Šuvarský. „Základní sestava pro rodinný dům se dá s využitím dotace pořídit už za 60 tisíc korun,“ dodal.