Kdo přišel o práci kvůli koronaviru, může najít nové uplatnění. Vláda chce udržet a rozhýbat dopravní stavby

2 minuty
Události: Více peněz na dopravní stavby
Zdroj: ČT24

Těžce poškozenou českou ekonomiku by měly rozhýbat také dopravní stavby. Plánuje to tak alespoň vláda. Rozpočet na ně chce ještě letos zvednout o 6,5 miliardy. Státní organizace už začaly chystat tendry na všechny stavby, na které letos mohou získat povolení.

Z poloprázdného staveniště na dálnici D1 u Hvězdonic odcházeli minulé úterý poslední dělníci. „Je velmi pravděpodobné, že se některé stavby pozastaví. Neříkám, že se úplně zakonzervují, ale je velmi pravděpodobné, že jejich zprovoznění a dokončení se zpozdí,“ uvedl tehdy generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic Radek Mátl. 

Koronavirová opatření část dopravních staveb silně omezila. Kvůli odchodu cizinců a dalším výpadkům zůstala ani ne polovina dělníků. Práce se ale nezastavily všude.

Například dálnice D1 u Humpolce je jedním z mála stavenišť v Česku, kde se jede původním tempem. Firma sem stáhla dělníky z jiných staveb, které nejsou tak důležité, a tak tady má stále okolo dvou set pracovníků. 

Potvrzuje to i projektový manažer stavby na D1 Michal Vozdecký. „Tady se prakticky pracuje naplno.“ A ukazuje, že zde dělníci aktuálně odstranili cementobetonový kryt a pracují na odvodnění.

Mátl nyní zdůrazňuje, že pro ŘSD je klíčové stavět. „Ta ekonomika se nevzpamatuje, když se nebude stavět.“ 

Čekání na nové pracovníky

Udržet průmysl a zaměstnanost díky dopravním stavbám, to je i plán vlády. „Proto v době, kdy je zle, navyšujeme státní investice. Budou potřebovat zakázky, budou potřebovat dohnat ztráty,“ uvedl ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO).  

Ve stavebnictví pracovali v posledních letech z velké části cizinci. Nyní je dělníků málo. „Možná ten chybějící zbytek lidí najdeme mezi nezaměstnanými, kteří možná budou odpadat z jiných oborů. V té maximalistické variantě by to mohlo být 30 až 40 tisíc lidí,“ odhadl místopředseda Sdružení pro výstavbu silnic Michal Jurka.

Zhoršení na trhu práce připouští i Havlíček. „Celá řada lidí je v karanténě nebo jsou prostě v režimu útlumu, ty firmy se je snaží chránit, ale ta doba skončí.“ 

Podobně jako u Humpolce by to už od čtvrtka mělo vypadat i u Velkého Beranova. Hlavní práce na tom, aby se nově vyčleněné peníze využily, se zatím ale rozjíždí v kancelářích. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

V bitcoinové kauze není zatím nikdo obviněn, stát kryptoměny stále drží

Policie zatím v bitcoinové kauze, které státu daroval Tomáš Jiřikovský odsouzený dříve za drogy a zpronevěru, nikoho neobvinila. Prověřování ale nadále pokračuje pod dohledem Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Po jednání senátního bezpečnostního výboru to uvedl olomoucký vrchní státní zástupce Radim Dragoun. Státu podle ministryně spravedlnosti Evy Decroix (ODS) zatím žádná škoda nevznikla. Kupující však chtějí zpět své peníze a dokončit obchody podle původní dohody.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

České firmy se na dostavbě Dukovan zapojí z víc než 60 procent, míní Vlček

Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) si myslí, že zapojení českých firem do dostavby jaderné elektrárny Dukovany bude ještě větší než 60 procent. Není to jen o konkrétním procentuálním zapojení, tím projektem jim vytvoříme podmínky, jak můžou české technologie exportovat i na další trhy, prohlásil v Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou. Podle Vlčka je nepochybné, že některé věci si Korejci budou dodávat sami. S ohledem na strategičnost a důležitost projektu uvedl, že ať přijde jakákoliv vláda, jenom blázen by ho zastavil.
před 4 hhodinami

Evropským lídrem v těžbě ropy a plynu je Norsko. Promluvit do ní může i Polsko

Norsko patří mezi přední evropské producenty ropy a zemního plynu – toho zajišťuje téměř třetinu z veškerého dovozu do Evropské unie. V budoucnu by svou těžbu mělo rozšířit také například Rumunsko. Do produkce těchto surovin může promluvit i Polsko, u jehož pobřeží bylo objeveno zřejmě významné ložisko ropy a plynu. Kritika ohledně polských plánů s nalezištěm se však už ozývá z Německa.
před 6 hhodinami

ČD Cargo propustí až sedm set lidí a sešrotuje další vozy

Český nákladní dopravce ČD Cargo plánuje propustit do konce roku až 700 zaměstnanců, tedy více než desetinu celkového počtu, uvedl v úterý na síti X předseda představenstva a výkonný ředitel firmy Tomáš Tóth. Firma se podle něj musí připravit na výrazný pokles přepravy. Dané problémy podle Federace strojvůdců ČR nelze řešit jen propouštěním zaměstnanců, preferuje strukturální změny ve fungování celého podniku.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Neznalost úvěrů vede k zadlužení, rizikové jsou hlavně nebankovní půjčky

Nedostatečné znalosti o půjčkách, malá orientace v rizicích a narůstající potíže se splácením. Nový průzkum agentury Behavio pro projekt „Neplať úroky“ ukázal, že do dluhových pastí se stále častěji dostávají nejen nízkopříjmové domácnosti, ale i mladí lidé a příslušníci střední třídy. Nejrizikovější jsou přitom půjčky od nebankovních společností. Situaci potvrzují právníci, poradny i sociální pracovníci.
před 18 hhodinami

Korejci zvažují kvůli Dukovanům žalobu na EDF

Jihokorejská společnost KHNP, která vyhrála tendr na výstavbu dvou nových jaderných bloků v Dukovanech, zvažuje podání žaloby na EDF. Právě firma z Francie totiž tendr napadla a soud pak svým rozhodnutím podpis smlouvy odložil, což projekt zdrželo o měsíc. „Tuto záležitost považujeme za velmi vážnou a v současné době zvažujeme všechny možné právní a strategické kroky,“ sdělila mluvčí KHNP Lisa Kim. O dalším postupu bude rozhodovat i ČEZ, který již dříve upozorňoval na možné vysoké škody v případě pozdržení projektu. Na kolik přesně měsíční posun vyšel, zatím není jasné.
21. 7. 2025

Důchodový účet bude po sedmi letech v plusu

Stát v příštím roce po sedmi letech vybere na důchody víc peněz, než na nich vyplatí penzistům. Přebytek na důchodovém účtu by měl včetně výdajů na správu dosáhnout osmi až deseti miliard korun. Pro ČT to uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). V letošním roce přitom bude penzijní účet zhruba ve třináctimiliardovém minusu.
21. 7. 2025

Inspekce může pokutovat firmy, které zaměstnancům zakazují mluvit o mzdách

Zaměstnanci už téměř dva měsíce nemusejí tajit informace o svém výdělku. Zákon takovou doložku o mlčenlivosti ani dříve nepovoloval, ale inspekce práce za ni nemohla firmy pokutovat. Podobných případů řešila desítky ročně. Teď může uložit sankci až do výše čtyři sta tisíc korun. Nadále platí, že zaměstnavatel nesmí prozradit výši mzdy dalším pracovníkům.
21. 7. 2025
Načítání...