ČEZ se zbavuje jedné z největších elektráren. Počerady získá společnost miliardáře Tykače

Novým majitelem hnědouhelné elektrárny Počerady bude od roku 2024 skupina Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače. Společnost ČEZ, dosavadní majitel elektrárny, nevyužila do konce roku 2019 opci, aby prodej odvolala, sdělil její mluvčí Ladislav Kříž. ČEZ za elektrárnu získá dvě miliardy korun. Skupina Sev.en Energy hodlá do modernizace a ekologických opatření v hnědouhelné elektrárně Počerady investovat miliardy korun, aby zdroj splňoval stále přísnější limity pro ekologický provoz, řekla mluvčí firmy Gabriela Sáričková Benešová.

Elektrárna Počerady
Zdroj: ISIFA Autor: Radim Beznoska

V roce 2013 uzavřela Vršanská uhelná ze skupiny Sev.en Energy s ČEZem dlouhodobou smlouvu o dodávkách uhlí do elektrárny Počerady na 50 let, jejíž součástí byly i dvě opce na prodej, respektive ponechání si elektrárny.

Při možné první opci v roce 2015 zůstala elektrárna majetkem ČEZu. Druhá platila do konce loňského roku. „S ohledem na další kroky Evropské komise omezující stále více využívání uhlí v souvislosti s přechodem na bezemisní ekonomiku ČEZ tuto opci nevyužil,“ uvedl Kříž. 

Sáričková Benešová uvedla, že v souladu s podmínkami smlouvy je Tykačova skupina připravena elektrárnu Počerady převzít a připojit ji k ostatním aktivům skupiny Sev.en Energy v ČR. „Zajistíme, aby i nadále dodávala spolehlivou a dostupnou energii lidem a firmám v Česku do té doby, dokud za ní nebude spolehlivá a dostupná náhrada, například nový jaderný zdroj. Poskytneme tím zároveň čas na přípravu a rozvoj dalších nových řešení a technologií v energetice i ověření reálných možností obnovitelných zdrojů energie,“ sdělila mluvčí.

Premiér Andrej Babiš (ANO) dříve uvedl, že nový blok Jaderné elektrárny Dukovany by měl být dokončen v roce 2036.

Sáričková Benešová ve čtvrtek dále uvedla, že Sev.en Energy respektuje strategický význam elektrárny Počerady pro udržení stability a funkčnosti energetické soustavy. „Do modernizace a ekologizace elektrárny proto hodláme postupně investovat miliardy korun i veškeré úsilí a zkušenosti našich odborníků tak, aby elektrárna splňovala stále přísnější parametry pro ekologický provoz,“ dodala. 

Ekologové považují rozhodnutí ČEZu za nezodpovědné

Hnutí Arnika loni v říjnu uvedlo, že Počerady jsou spolu s elektrárnou Prunéřov nejhorším českým zdrojem vypouštěné rtuti do ovzduší, vody a půdy. Počerady s Prunéřovem a Tušimicemi jsou i největším českým zdrojem skleníkových plynů.

Ekologické organizace Hnutí Duha, Greenpeace a Limity jsme my ve čtvrtečním společném prohlášení uvedly, že považují rozhodnutí ČEZu za nezodpovědné. Skupina Sev.en Energy podle nich elektrárnu bude chtít provozovat dlouhodobě, ideálně do vytěžení velkolomu Vršany na Mostecku po roce 2050.  

Jiří Koželouh z Hnutí Duha uvedl, že by považoval za absurdní, pokud by elektrárna nespadla do první vlny zavírání na základě doporučení takzvané uhelné komise. Minoritní akcionář a kritik současného vedení ČEZu Michal Šnobr pak kritizuje ČEZ za to, že za elektrárnu od konkurence obdrží pouze dvě miliardy korun. 

„Cena za energetický areál neodpovídající, strategicky tragický krok, přesto vláda Andreje Babiše nechá notoriky v poškozování hodnoty ČEZu fungovat dál,“ uvedl na Twitteru.

Elektrárna Počerady leží mezi městy Louny a Most. Svým instalovaným výkonem pět krát 200 MW patří k největším uhelným elektrárnám v zemi.