Firma OKD zastavila těžbu, hackeři napadli její servery

Společnost OKD z bezpečnostních důvodů přerušila těžbu ve všech svých dolech na Karvinsku. Důvodem je hackerský útok, který ochromil její počítačovou síť. Na místo přijeli odborníci z Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Na vyšetřování útoku spolupracuje s OKD policie, uvedl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Znovu těžit by se mělo začít 27. prosince.

„Počítačová síť společnosti OKD se z neděle na pondělí stala obětí hackerského útoku, který způsobil okamžitou nefunkčnost celé sítě těžařské firmy a všech jejích serverů. V současné době je tedy mimo provoz kompletní síťová infrastruktura a z bezpečnostních důvodů vedení společnosti OKD okamžitě ukončilo i těžbu ve všech svých dolech,“ uvedl mluvčí OKD Ivo Čelechovský.

Potvrdil také, že po útoku přestala fungovat i bezpečnostní elektronická čidla, která sledují koncentraci metanu v důlních chodbách. Doma proto zůstávají tisíce horníků. „S předními počítačovými experty a úřadem pro kybernetickou bezpečnost NÚKIB nyní pracujeme na zlikvidování viru a znovuzprovoznění síťové infrastruktury OKD,“ dodal mluvčí.

První atak podle něj přišel už v pátek 20. prosince. „Účelem podle počítačových specialistů bylo vytvoření vstupního bodu. Hlavní útok pak nastal v neděli 22. prosince kolem dvaadvacáté hodiny, kdy škodlivý kód kompletně napadl a ochromil celou infrastrukturu firmy,“ vysvětlil Čelechovský.

S reinstalací nejdůležitějších stanic a obnovou systémů začalo OKD ještě v pondělí večer. S reinstalací nejdůležitějších stanic a obnovou systémů začala firma ještě v pondělí večer, pracovat budou v oddělené síti, která zajistí bezpečnost zaměstnanců a pokračování těžby. Horníci by se do dolů měli vrátit 27. prosince.

Vedoucí IT oddělení firmy Martin Straka uvedl, že je nutné kompletně obnovit data jednak ze záloh, ale hlavně takzvanými čistými instalacemi stejně jako v případě benešovské nemocnice. „Nicméně podle vyjádření počítačových expertů z Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) bude obnova časově náročnější, protože infrastruktura OKD je několikrát složitější než u nemocnice,“ doplnil Straka.

„My jsme vyslali čtyři naše specialisty, kteří teď spolupracují ještě s jinými odborníky na analýze toho, co se tam stalo. Na základě této analýzy budou později vydána doporučení přímo pro OKD,“ řekl mluvčí NÚKIB Radek Holý. Víc se k věci nechtěl vyjadřovat, dokud nebude situace jasnější. 

Havlíček: OKD spolupracuje i s policií

Podle ministra průmyslu a obchodu Havlíčka na uvedení systému do provozu intenzivně pracuje dodavatel softwaru. „Příčiny se vyšetřují jak na interní úrovni, tak ve spolupráci s policií,“ uvedl ministr. Policejní mluvčí René Černohorský řekl, že událost vyšetřuje moravskoslezské krajské oddělení kybernetické kriminality.

Tento měsíc napadl kryptovirus počítačový systém nemocnice v Benešově. Zařízení fungovalo v omezeném režimu, na nápravě pracovali IT specialisté. Po útoku virem nebylo možné spustit přístroje včetně počítačové sítě, plánované operace bylo třeba zrušit. Lékaři tam začnou operovat až v lednu.

Těžební společnost OKD je jediným producentem černého uhlí v Česku. Uhlí těží na Karvinsku v dolech ČSA, Darkov, ČSM-Sever a ČSM-Jih. Doly ale v příštích letech čeká postupný útlum. Majitelem společnosti je od loňska prostřednictvím podniku Prisko stát. I s pracovníky dodavatelských firem nyní v dolech na Karvinsku pracuje zhruba 8500 lidí.

V roce 2018 měla společnost OKD čistý zisk 1,29 miliardy korun, předloni to bylo 3,4 miliardy. Premiér Andrej Babiš (ANO) minulý týden řekl, že letos OKD skončí ve ztrátě několika set milionů korun.