Saudi Aramco zahájila obchodování na burze růstem o desetinu. Stala se nejhodnotnější firmou světa

Akcie ropné společnosti Saudi Aramco zahájily obchodování růstem o deset procent, což je povolené maximum. Firma se tak s hodnotou asi 1,9 bilionu dolarů (téměř 44 bilionů korun) stala největší na světě podle tržní kapitalizace, informovala agentura Reuters. Dlouho očekávaná primární veřejná nabídka akcií (IPO) firmy byla největší na světě.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Úspěšný vstup Aramca na burzu

Akcie po zahájení obchodování na burze v Rijádu vystoupily na 35,2 rijálu (216 korun). Cena pro primární nabídku byla stanovena na 32 rijálů. Saúdská Arábie tak získala na úvod 25,6 miliardy dolarů. Nabídka akcií Aramco překonala i nabídku cenných papírů čínské firmy Alibaba, která v roce 2014 dosáhla hodnoty 25 miliard dolarů.

„Vzhledem k aktuálnímu vývoji na trzích se hodnota ropné společnosti Saudi Aramco pohybuje kolem úrovně 1,88 bilionu dolarů. Pokud akcie budou pokračovat v dosavadním růstu, hodnota společnosti již zítra pokoří hranici dva biliony dolarů. To je srovnatelné se součtem hodnot společností Microsoft a Apple,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček. 

Tržní kapitalizace firmy Aramco je také vyšší než tržní hodnota všech pěti dalších největších ropných firem – Exxon Mobil, Total, Royal Dutch Shell, Chevron a BP – dohromady. 

Šetření, které mezi institucionálními investory provedla ještě před úterním oznámením o výsledku úpisu společnost Sanford C. Bernstein & Co., přisuzovalo Aramcu odhadovanou průměrnou hodnotu pouze necelého 1,3 bilionu. „Část trhů má akcie Aramca za nadhodnocené, ‚vyšponované‘ politicky,“ poznamenal analytik Czech Fund Lukáš Kovanda.

Akcie Aramco by se do příštího týdne měly stát součástí hlavního indexu rijádské burzy, od 17. prosince mají být začleněny do indexu rozvíjejících se trhů MSCI a začleněny by měly být i do globálního indexu FTSE. Analytici očekávají, že to poptávku ještě více podpoří, zvláště od investorů, kteří tyto indexy sledují. V indexu rijádské burzy bude mít Aramco druhou nejvyšší váhu, a to 9,7 procenta. Nejvyšší má banka Al Rajhi, 14,6 procenta, a to kvůli vyššímu objemu akcií, se kterými se může volně obchodovat.

„Je to úspěšná nabídka. Úpis akcií Aramco dodá místní burze váhu, protože zpřístupní klíčový sektor saúdskoarabské ekonomiky,“ zhodnotil hlavní analytik společnosti Franklin Templeton Investments pro oblast Blízkého východu Bassel Khatoun.

Aramco slíbil tučnou dividendu 

Sám Rijád učinil pro úspěch úpisu také doslova vše, co mohl. Jak upozorňuje Kovanda, natřikrát snížil Aramcu sazbu daně z příjmu, slíbil světově nejtučnější dividendu, kdy na dividendách příští rok podnik vyplatí 75 miliard dolarů, což by pokrylo všechny výdaje českého státního rozpočtu na rok 2020 a ještě by zhruba sto miliard korun zbylo.

„A také nabídl bonusové akcie drobným investorům, kteří budou akcie Aramca držet – ti získají jednu akcii na každých deset, které budou držet alespoň 180 dní od primárního úpisu,“ vysvětluje Kovanda. 

Přesto je třeba podle něho vidět věci v perspektivě. „Dividenda, jakkoli tučná, je vzhledem k celkové tržní hodnotě firmy Aramco stále relativně nižší než dividendy jiných velkých ropných firem, například společností Royal Dutch Shell, Total nebo Exxon Mobil,“ míní Kovanda.

Podíl akcií firmy Aramco obchodovaných na burze je přitom velmi nízký. Firma prodala 0,5 procenta cenných papírů individuálním investorům a jedno procento institucionálním investorům. Většina zájemců byla ze Saúdské Arábie nebo z regionu, zájem ze zahraničí byl vlažný. Společnost může ještě v příštích 30 dnech počet akcií nabídnutých k obchodování prostřednictvím opce zvýšit o 15 procent.

Nyní by bylo podle analytika Křečka vhodné, aby se obchodování rozšířilo na další burzy ve světě. „Tím by po akciích mohla vzrůst poptávka, protože mnoho významných investorů burzu v Rijádu vůbec nesleduje. Globální ambice Saudi Aramco jsou však zatím odloženy na neurčito. Společnost dokonce zrušila své představení v New Yorku a Londýně,“ vysvětluje Křeček.

Portfolio manažer Amundi Asset Management Petr Zajíc také ocenil úspěch emise, která vynesla minimálně o 50 procent více, než jak se obchodují ostatní ropné společnosti. „Povedlo se jim to zajímavou taktikou. Zcela vyřadili americké či západoevropské investiční banky a nabídku zaměřili na domácí trh, kde vytvořili exkluzívní podmínky pro drobné saúdské investory. Banky na to půjčovaly, akcie bylo možné si koupit prostřednictvím bankomatů“. Vysoké ceny dosáhli také tím, že nabídli malý podíl, jen 1,5 procenta. Ale i Zajíc soudí, že pokud budou chtít nabídnout větší část společnosti, budou muset jít do zahraničí. 

Aramco zpřístupnilo jen malou část svých cenných papírů

Zbývající akcie firmy teď zatím zůstávají v rukách státu. Agentura Bloomberg upozornila, že podíl volně obchodovaných akcií patří mezi nejnižší na světě. Mnoho velkých firem, včetně Amazonu či Microsoftu, obchoduje na burze s více než 80 procenty svých akcií.

Z 1000 největších firem podle tržní kapitalizace mají jen dvě na burze menší podíl než Aramco. Jednou je automobilka Audi, která má na burze jen 0,36 procenta akcií a zbytek vlastní Volkswagen. Druhou je státem kontrolovaná německá energetická EnBW Energie Baden-Württemberg AG s 0,37 procenty akcií na burze.

Nízký podíl veřejného vlastnictví znamená, že Saúdská Arábie může prosazovat ve firmě rozhodnutí, která jsou dobrá pro zemi, ale ne nutně pro menšinové akcionáře firmy. Navíc kontrola státu bude ještě vyšší, protože státní investoři získali 13,2 procenta akcií prodaných institucionálním investorům.

Obchodování s akciemi ropného gigantu je také velkou výzvou pro rijádskou burzu. Ta se díky tomu dostala mezi deset největších burz na světě podle tržní kapitalizace firem, se kterými se na burze obchoduje.

Aramco je největším producentem ropy na světě a na globální produkci se podílí zhruba deseti procenty. Podnik v loňském roce vytvořil čistý zisk 111 miliard dolarů, což z něj učinilo nejziskovější firmu na světě. Stát chce peníze z prodeje akcií použít na snížení závislosti své ekonomiky na ropě a k tvorbě nových pracovních míst.