Obchodní jednání mezi USA a Čínou se blíží. Očekávání jsou optimistická

2 minuty
Obchodní jednání mezi USA a Čínou se blíží
Zdroj: ČT24

Čínský vicepremiér Liou Che se v pátek odpoledne setká s americkým obchodním zmocněncem Robertem Lighthizerem a ministrem financí Stevenem Mnuchinem. Večer se pak počítá i se setkáním Lioua s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Ten mezitím prohlásil, že dosavadní rozhovory probíhají „velice dobře“, navíc americkým tiskem proběhly informace, že některé společnosti budou smět opět obchodovat se společností Huawei.

Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek prohlásil, že dosavadní jednání probíhají „velice dobře“, napsal deník Wall Street Journal. „Je ale dobře známo, že není nic staršího než včerejší tweet Donalda Trumpa, a tak i optimismus na obchodní frontě nakonec může mít pouze jepičí život,“ upozorňuje hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš.

Na druhou stranu americkým tiskem probíhají zároveň informace, že Spojené státy se brzy chystají udělit několik výjimek americkým firmám pro opětovné obchodování se společností Huawei. Uvedl to například deník The New York Times s odvoláním na své zdroje obeznámené s děním. Čínská společnost poslední dobou významně trpí restrikcemi, které vůči ní uplatňují USA. Už od jara je uvedená na černé listině firem, se kterými ty americké nesmí obchodovat.

Konkrétní citelný dopad to mělo například v případě Googlu, který Huawei nemohl poskytnout své služby nebo kompletní Android. Například telefony řady Huawei Mate 30 nemají Google služby, což je činí na západních trzích v podstatě neprodejné.

Podle agentury Reuters by však nyní mohlo napětí mezi Čínou a USA o něco polevit, protože sice zákaz obchodování bude nadále platit, ale americké společnosti mohou zažádat o výjimky na licence, které budou ze zákazu vyňaty. Ministerstvo obchodu USA do konce srpna obdrželo od různých amerických společností 130 takových žádostí na udělení výjimky. V těchto dnech prezident Donald Trump pak oznámil, že je možné začít vybrané výjimky udělovat, a to na „necitlivé položky, které by jinak mohly být snadno nahrazené zahraničními konkurenty“.

Další podrobnosti však zatím nejsou známy, a jak uvedla agentura Reuters, americké ministerstvo obchodu nemělo k dispozici ani žádné oficiální nařízení, jak postupovat.

Očekávání jsou nicméně poměrně optimistická, konstatují analytici, i když dodávají, že pozitivní tón má své limity. „Předpokládá se, že by Trumpova administrativa měla ponechat cla na čínské zboží v hodnotě 250 miliard dolarů na současné výši, původně se totiž měla cla od 15. října zvyšovat. Ve hře je ale také úplné zrušení cel na spotřební zboží v hodnotě 156 miliard dolarů, kdy tyto tarify jinak vejdou v platnost od prosince,“ konstatuje ekonomický analytik Tomáš Pfeiler z Cyrrus.

Čína by pak měla na oplátku opustit rozhodnutí uvalit odvetná cla a navýšit objem nakupovaných zemědělských komodit.

„Věřím, že je možné, že se během tohoto týdne shodneme na měnové politice. To by mohlo přesvědčit americkou administrativu, aby 15. října nezvýšila celní sazby,“ uvedl  šéf americké komory pro zahraniční záležitosti Myron Brilliant.

Podle ekonomů bude každopádně o dohodu usilovat především Čína, která kvůli clům přichází o vyšší částky. 

„Čína pro Spojené státy je relativně malým obchodním partnerem. Spojené státy do Číny toho zas tak moc nevyváží, a to, co vyváží, to už Donald Trump dokázal kompenzovat domácím výrobcům - například u sóji. Naproti tomu Spojené státy představují více než čtvrtinu veškerého exportu Číny,“ vysvětlil ekonom a investiční bankéř Rostislav Plíva. 

Spojené státy a Čína spolu už od loňského roku vedou obchodní válku, v jejímž rámci na sebe vzájemně uvalují cla. Trump viní Čínu z řady nekalých obchodních praktik, které podle něj poškozují americké podniky. Ministr obchodu USA Wilbur Ross ve čtvrtek uvedl, že americká cla fungují a nutí Peking, aby věnoval pozornost výhradám, které má Washington vůči čínským obchodním praktikám.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Teplo kvůli modernizaci jeho výroby nejspíš zdraží. Pomoci by mohly dotace

Kvůli rozsáhlé modernizaci výroby tepla se chystá jeho zdražování. Zbrzdit růst cen by mohly dotace, které připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu. Teplárny přechází od uhlí k jiným formám výroby tepla – zejména k plynu. Důvodem změn jsou vysoké ceny emisních povolenek i plánovaný odchod od uhlí v roce 2033. Přeměna teplárenství si vyžádá miliardové investice. Na centrální zásobování jsou v Česku napojené zhruba čtyři miliony lidí.
před 38 mminutami

Lidé spoří na stáří i přes dlouhodobé investice

Přes 150 tisíc lidí vložilo své peníze do takzvaného dlouhodobého investičního produktu (DIP). Zajišťují se tak na stáří s podporou státu. Podle makléřů zatím zájem lidí neovlivnily ani momentální prudké výkyvy na burzách.
před 1 hhodinou

Nejistota a obavy. Americké škrty komplikují humanitární pomoc

Humanitární organizace řeší americké úspory ve financování mezinárodní pomoci. Část z nich musí například propouštět zaměstnance nebo omezovat pomoc v rozvojových zemích. Podle ředitele organizace Člověk v tísni Šimona Pánka škrty americké administrativy přináší několikaměsíční nejistotu. Redaktorka ČT Lea Surovcová potvrzuje, že humanitární organizace v této souvislosti často zažívají obavy. Páteční 90' ČT24 moderoval Jakub Musil.
před 5 hhodinami

Ztráta letos klesne pod miliardu, tvrdí ředitel České pošty

Ztráta České pošty letos klesne pod jednu miliardu korun, řekl v Otázkách Václava Moravce její generální ředitel Miroslav Štěpán. Poštovní služby podle něj skončí na černé nule, ztráta půjde za Balíkovnou. Loni Česká pošta tratila téměř 1,25 miliardy. Štěpán v pořadu komentoval mimo jiné očekávaný termín prodeje budovy hlavní pošty v Jindřišské ulici v Praze nebo podle něj chybějící definici postavení podniku v digitalizovaném Česku.
před 6 hhodinami

Pavel podepsal flexinovelu zákoníku práce i mediální novelu

Prezident Petr Pavel podepsal šest nových zákonů, mezi nimi i takzvanou flexinovelu zákoníku práce a mediální novelu, která upravuje výši televizních a rozhlasových poplatků, ty se zvýší v květnu. Flexinovela zákoníku práce mění například zkušební dobu pro zaměstnance nebo povinnosti zaměstnavatelů v případě odchodu zaměstnance na rodičovskou dovolenou. Změny přinese patrně od června.
25. 4. 2025

Trump podepsal exekutivní výnos zaměřený na podporu hlubokomořské těžby

Šéf Bílého domu Donald Trump ve čtvrtek večer podepsal exekutivní výnos zaměřený na podporu hlubinné těžby na mořském dně. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž je tento krok součástí Trumpovy snahy zlepšit přístup Spojených států k niklu, mědi a dalším kritickým nerostům, které se hojně využívají v celé ekonomice.
25. 4. 2025

Trump naznačil zmírnění přístupu ke clům na čínské zboží

Prezident USA Donald Trump nasadil tento týden smířlivější tón u amerických cel na dovoz z Číny a naznačil, že by mohla značně klesnout. Před časem byla zvednuta až do výše 145 procent, na což pak Peking odpověděl odvetným tarifem ve výši 125 procent. Na náznak případné změny amerického postoje reaguje Čína zatím odtažitě a za řešení považuje úplně zrušit všechna jednostranná celní opatření na ni uvalená. Zároveň přitvrzuje například vůči výrobci letadel Boeingu. Čínské sociální sítě pak výsměšně komentují chystaný Trumpův krok, který považují za slabost.
24. 4. 2025

Rozumím důvodům, proč Trump činí dané kroky, ale ne způsobu, říká Dlouhý

Nevytýkejme Donaldu Trumpovi, že on svoji představu projektuje do obchodní politiky. To my jsme v uplynulých letech dělali také. To, že to podle mého osobního názoru dělá špatně, je věc druhá, uvedl v Interview ČT24 s moderátorkou Terezou Řezníčkovou prezident Asociace evropských obchodních a průmyslových komor Vladimír Dlouhý. Dodal, že Evropa si za poslední roky také projektovala své představy například o tom, jak musí obchod respektovat lidská práva či klima. Podotkl, že má určité pochopení a rozumí důvodům, proč Trump činí dané kroky týkající se například cel a vzájemného obchodu, ale nerozumí způsobu. „Nástroje, které používá, jsou špatné pro nás, ale obávám se, že dlouhodobě a střednědobě nebudou dobré ani pro Spojené státy,“ dodal.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025
Načítání...