Hospodaření státu se dál zhoršuje. Ke konci září stoupl schodek na 21 miliard

Schodek státního rozpočtu ke konci září stoupl na 21 miliard korun ze srpnových 15,4 miliardy korun. V úterý o tom informovalo ministerstvo financí. Pro letošek je rozpočet schválen se schodkem čtyřiceti miliard korun.

Ke konci září loňského roku přitom rozpočet skončil v přebytku 16,8 miliardy korun. Ministerstvo k tomu uvedlo, že v loňských prvních měsících získal rozpočet z Evropské unie mimořádně 21 miliard korun jako část závěrečných plateb vztahujících se k unijnímu programovému období 2007 až 2013.

Schodek státního rozpočtu ke konci září po očištění vlivu z unijních prostředků dosáhl výše 19 miliard korun. Ve stejném období roku 2018 představoval takto očištěný výsledek schodek ve výši 4,8 miliardy, meziročně je tak saldo horší o 14,2 miliardy korun. 

Nejhorší výsledek za pět let

Ekonom Komerční banky František Táborský uvedl, že se jedná o nejhorší zářijový výsledek od roku 2014. „Na příjmové straně většina hlavních daňových položek lehce zaostává za plánovaným výběrem. To se pak odráží i na celkovém saldu rozpočtu. Vyššího výběru daní oproti prognóze ministerstva financí, kterého jsme byli svědky v minulých letech, se už letos pravděpodobně nedočkáme,“ uvedl analytik.

Za zajímavější však považuje výdajovou stranu. Zatímco běžné výdaje podle něho nadále kopírují plán ministerstva, investiční aktivita postupně dohání tradičně pomalý rozjezd roku. Zářijová čísla ukazují na zlepšující se dynamiku, která by mohla dosáhnout alespoň plánovaného objemu investic pro tento rok, tj. 122 miliard korun, uvedl Táborský. Dodal však, že i přesto současný objem investic odpovídá roku 2008 při zanedbání rozdílným cenových hladin. 

Vládě se stále nedaří hospodařit dle představ, byť oproti uplynulým měsícům se situace například v oblasti inkasa DPH mírně zlepšila, uvedl hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda. Na vině je podle něho pomalejší ekonomický růst, než s jakým vláda počítala, a loňské rozsáhlé plošné přidávání na platech a důchodech.

V druhé polovině roku je třeba „tradičně“ počítat s dalším zhoršením výsledků jednotlivých měsíčních plnění rozpočtu, dodal Kovanda. Odhadl proto, že výsledné saldo by se mělo pohybovat ve schodku 35 miliard korun, a „vejde“ se tak do rozpočtovaného schodku 40 miliard.

Příjmy zaostávají, vejde se letošní schodek do naplánovaných 40 miliard?

Zaostávání vývoje příjmů za očekáváním nejen u DPH, ale i u výnosů z daně z příjmů fyzických osob a u výběru sociálního pojištění, si všímá hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler. Naopak v opačném směru se začaly lépe vybírat firemní daně, které v první polovině roku spíše zaostávaly za očekáváním. „Naopak výdaje prozatím rostou rychleji, než bylo předpokládáno, podle ministerstva to je však dáno i tím, že některé výdaje byly již uhrazeny předčasně, a nebudou po zbytek roku dále tolik růst, například platby neziskovým organizacím,“ uvedl.

Domnívá se však, že navzdory mírně slabším příjmům a některým vyšším výdajům nemusí skončit státní rozpočet v horším než očekávaném deficitu čtyřiceti miliard, jelikož nakonec mohou růst méně investiční výdaje. „Celkové hospodaření veřejného sektoru by však navzdory deficitnímu vývoji státního rozpočtu mohlo i letos skončit s mírně pozitivním výsledkem díky hospodaření krajů, měst a obcí, tak jak tomu bylo i v minulých letech,“ zdůraznil Seidler. O hospodaření krajů, měst a obcí má Český statistický úřad informovat ve středu.

S odlišným názorem než Kovanda či Seidler ohledně letošního konečného deficitu státního rozpočtu přišel analytik Raiffeisenbank Vít Hradil. Domnívá se, že s ohledem na trvající zaostávání reálného výběru za původním plánem bude konečný deficit rozpočtu nakonec vyšší, než vládou ohlášených 40 miliard. 

„Česká ekonomika evidentně nestačí tempu, které rozpočet předpokládal, a v nadcházejících měsících bude pravděpodobně dále zpomalovat. I bez naplnění vnějších rizik, jako je brexit bez dohody či eskalace obchodních válek, tak čekáme konečný deficit spíše poblíž 45 miliard,“ uvedl Hradil. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Benzin i nafta výrazně zlevnily

Pohonné hmoty v tuzemsku v předvelikonočním období výrazně zlevnily. Průměrná cena benzinu klesla za poslední týden o 59 haléřů na 34,32 koruny za litr. Naposledy byl levnější počátkem října 2021, tedy před třemi a půl roku. O 76 haléřů na litru zlevnila za poslední týden nafta. Za litr dieselu teď řidiči dají průměrně 33,24 koruny, což je nejnižší cena od předloňského července, vyplývá z údajů společnosti CCS, která ceny dlouhodobě sleduje.
08:45Aktualizovánopřed 12 hhodinami

Poslanci schválili zákon o podpoře bydlení

Sněmovna v závěrečném kole schválila vládní předlohu o podpoře bydlení. Opoziční ANO už předem avizovalo, že ji nepodpoří, zákon kritizuje i hnutí SPD. Poslanci se opět nedostali k dokončení závěrečného schvalování školské novely, neprojednali ani sociální novelu. Na programu schůze měli také uzákonění pravidel pro lobbování, které podpořili.
včeraAktualizovánovčera v 22:43

Umělá inteligence může pomoct EU s produktivitou, ale nerovnoměrně, tvrdí analýza

Pracovní trh v zemích Evropské unie je stále více připraven na nástup umělé inteligence (AI), která může pomoci kompenzovat pokles produktivity a stárnutí populace, uvedli v analýze ekonomové nizozemské banky ING. Může mít podle nich ale negativní dopady v jižních zemích eurozóny.
včera v 22:02

Rezervy plynu se začínají plnit, koncem března zbývala jen čtvrtina

Tuzemské zásobníky plynu se zase začínají plnit. Nejméně suroviny v nich bylo koncem března, zbývala sotva čtvrtina rezerv. Teď už distributoři nečekají, že by do nich před začátkem nové topné sezony museli sahat. Ačkoliv v posledních měsících plyn zlevňoval, analytici očekávají, že v budoucnu budou ceny stagnovat, a doporučují fixaci.
včera v 21:33

Američané se zásobili před cly, čínská ekonomika díky tomu vzrostla

Hrubý domácí produkt (HDP) Číny podle Pekingu v prvním čtvrtletí letošního roku vzrostl. Ve srovnání s předchozím kvartálem o 1,2 procenta, meziročně pak o 5,4 procenta. Data jsou ovlivněná tím, že se čínští exportéři připravovali na nástup amerického prezidenta Donalda Trumpa a na zavedení amerických cel, upozornila zahraniční zpravodajka ČT Barbora Šámalová.
včera v 12:38

Úspěch země závisí na tom, jak se změní EU, řekl Fiala

Úspěch Česka závisí na tom, jak se změní celá Evropa, sdělil na konferenci Česko na křižovatce premiér Petr Fiala (ODS). Za hlavní problém pro konkurenceschopnost EU vnímá zejména nadměrnou regulaci. Podle ekonoma Václava Vislouse (Piráti) vzniká nadměrná byrokracie spíše implementací unijních pravidel na národní úrovni. Tuzemský byznys podle šéfa Svazu průmyslu a dopravy Jana Rafaje potřebuje vidět skutečné změny jako třeba dokončení jednotného evropského trhu.
15. 4. 2025Aktualizováno15. 4. 2025

Větší problém než cla jsou regulace v EU, tvrdí Hrnčíř z SPD

Americká cla Česko zasáhnou, hlavní problém jsou ale regulace zavedené v rámci EU, prohlásil v Interview ČT24 poslanec Jan Hrnčíř (SPD). Ideálním scénářem by podle něj byly nulové tarify. Konkurovat Číně bude těžké, jelikož Evropě „technologicky utekla“ a nemá takové regulace, tudíž nabízí levnější zboží, uvedl také. Pořad moderovala Tereza Řezníčková.
15. 4. 2025

Čekání na hranicích kvůli opatřením proti slintavce připravuje dopravce o peníze, ale chápou to

Na hraničním přechodu ve Starém Hrozenkově na Uherskohradišťsku by měla od večera začít v souvislosti s rizikem zavlečení slintavky a kulhavky projíždět nákladní auta dvěma novými vanami s dezinfekcí. Nad jednou z nich bude i dezinfekční rám. Díky tomu by se měly zkrátit kolony, v nichž auta tráví i několik hodin. Opatření sice dopravce zdržují a každá hodina čekání kamionu je stojí asi dva tisíce korun, uvedl mluvčí Česmad Bohemia Martin Felix, ale chápou je.
14. 4. 2025
Načítání...