O české divizi Neckermanna se rozhodne do konce září, odhadl Papež. Preferoval by její osamostatnění

Do konce září by se mělo rozhodnout o tom, jak bude dále fungovat česká cestovní kancelář Neckermann, pobočka zkrachované britské CK Thomas Cook, řekl místopředseda Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež. Vidí tři varianty možných řešení – bude vyhlášena likvidace, nebo se firma prodá, anebo si tým z české pobočky založí novou cestovní kancelář.

Prodejní místo CK Neckermann v Praze
Zdroj: ČTK Autor: Ondřej Deml

Místopředseda Papež předpokládá řešení v řádu dnů, protože nikdo nemá zájem, aby se to protahovalo. 

U tuzemské pobočky, která zatím v insolvenci není, považuje za dobré řešení její osamostatnění. „Vše ale záleží na insolvenčním správci německého Neckermanna, který to musí povolit, popřípadě českou firmu prodat. Pokud by ji prodal i s právem užívání jména, pokračovala by dále. Pokud by ji prodal bez práva užívání jména, tak by sice pobočka možná fungovala dále, možná pod stejným IČO ale pod jiným názvem,“ uvedl Papež.

Druhou možností řešení situace je podle něho vyhlášení likvidace i pro českou pobočku, současný management by ale na firmu ztratil vliv.

Třetí variantou je, že se českou CK Neckermann nepodaří prodat, její tým ale bude fungovat dále a založí si svou vlastní cestovní kancelář. Toto řešení situace by se ale klientů CK Neckermann už netýkalo, poznamenal Papež. 

Česká CK Neckermann již zrušila zájezdy pro 350 klientů, kteří měli odcestovat mezi 26. a 30. zářím. Podle Papeže mají ze zákona nárok na vrácení peněz ze sta procent. Pokud by se stalo, že by tuzemská CK Neckermann skončila v likvidaci, převzala by tuto povinnost pojišťovna.

„Situace v Česku se zatím nemění. Samozřejmě, stále máme venku asi 800 klientů, o ty se musíme nadále starat,“ řekl ve čtvrtek agentuře ČTK mluvčí CK Neckermann Jan Šrámek. Podle informací Papeže je finanční krytí CK Neckermann dostatečné.

Zachránit rakouskou část se zřejmě nepodaří

Rakouskou součást zkrachovalé britské cestovní kanceláře Thomas Cook pravděpodobně nebude možné zachránit. Informovala o tom agentura APA. Divize Thomas Cook Austria, pod kterou spadají také aktivity na Slovensku a v Maďarsku, podala návrh na zahájení insolvenčního řízení už ve středu.

Thomas Cook Austria je třetí největší cestovní kanceláří v Rakousku. „O pokračování podniku se nebude usilovat,“ uvedl ve čtvrtek rakouský svaz na ochranu věřitelů AKV Europa. Věřitelé totiž nepředpokládají, že by byla sanace podniku z ekonomického hlediska možná. Veškerá podniková aktiva by tak měla jít do likvidace, píše APA.

Thomas Cook Austria je stoprocentní dceřinou firmou německé Thomas Cook Touristik GmbH, která ve středu rovněž podala návrh na zahájení insolvenčního řízení. Thomas Cook Austria vlastní 60procentní podíl ve slovenské divizi Neckermann Slovakia a je stoprocentním majitelem maďarské divize N-U-R Neckermann, píše APA.

V případě německé divize Thomas Cook GmbH, která zahrnuje značky Thomas Cook, Neckermann, Öger Tours, Air Marin a Bucher Reisenale, naděje na záchranu stále existuje. Divize chce v rámci insolvenčního řízení oddělit své značky a aktivity od britské mateřské společnosti a žádá německou vládu o překlenovací úvěr. Podle zdrojů agentury DPA by firma chtěla získat půjčku 375 milionů eur (9,7 miliardy korun).

Zároveň německá divize už v pondělí zastavila prodej nových zájezdů. Na dovolené je s ní teď asi 140 tisíc lidí. 

Německá vláda tento týden vyhověla podobné žádosti německého leteckého přepravce Condor, který je také dceřinou firmou britské Thomas Cook. Condor získá půjčku 380 milionů eur (9,8 miliardy korun), o úvěru pro Thomas Cook GmbH však vláda zatím nerozhodla. Slíbený překlenovací úvěr má zajistit pokračování provozu aerolinek Condor a ochránit pracovní místa.

Aerolinky Condor, které provozují zhruba 40 letadel, už v pondělí oznámily, že budou pokračovat v činnosti. Šéf podniku Ralf Teckentrup uvedl, že firma bude hledat nového majitele a už zahájila rozhovory se solventními zájemci.