Český Neckermann ruší zájezdy pro 350 klientů. Divize v Německu, Rakousku a Polsku míří do insolvence

3 minuty
Zprávy ve 12: Dopady krachu CK Thomas Cook
Zdroj: ČT24

Dominový efekt konce britské cestovní kanceláře Thomas Cook se začal šířit i do dalších zemí. Česká společnost Thomas Cook, s.r.o., vystupující pod obchodním názvem CK Neckermann, ruší zájezdy pro 350 klientů, kteří měli odcestovat mezi 26. a 30. zářím. Zda budou zrušeny i zájezdy s pozdějším začátkem, zatím není jasné. Insolvenční návrh nepodala, na rozdíl od německé či rakouské. Divize v Polsku tento krok připravuje.

„Klasické letecké zájezdy jsme od zítřka (26. září) nuceni zrušit,“ řekl agentuře ČTK mluvčí české divize Jan Šrámek. Klienti, kteří měli odletět ve středu, ale podle mluvčího odcestovali či ještě odcestují. Zmíněné zrušení zájezdů se netýká těch zákazníků kanceláře, kteří si přes Neckermann koupili pouze ubytování a na místo dovolené cestují vlastní dopravou. Zrušen nebude také eurovíkend v Portu s odletem 28. září.

Klienti, jejichž zájezdy byly zrušeny, mají podle firmy nárok na vrácení peněz za zájezd. Cestovní kancelář se s nimi v následujících dnech spojí. V úterý CK Neckermann oznámila, že musela zrušit jeden plánovaný zájezd, zatímco prodaných jich má do konce října kolem 650. Kancelář také pozastavila činnost divize Business Travel, která se zabývá služebními cestami.

Co čeká ty klienty CK Neckermann, kteří měli odletět po 30. září, zatím není rozhodnuto. „Je to otázka nalezení modelu, jak dál fungovat jako cestovní kancelář,“ dodal Šrámek.

V zahraničí má nyní tato česká divize zhruba 890 českých klientů ve 30 zemích. Nejvíce jich je v Turecku a Řecku. Jejich návrat je podle Šrámka zajištěn plánovanými lety.

Snaha oddělit se od britské části

S německou divizí Thomas Cook, která zahrnuje značky Neckermann, Öger Tours, Air Marin a Bucher Reisen, je na dovolené v současnosti kolem 140 tisíc lidí. Podle agentury DPA zatím není jasné, co přesně bude pro tyto klienty insolvence znamenat. Už v pondělí se ale zastavil prodej nových zájezdů. Agentura DPA uvedla, že zatím není jasné, co přesně bude pro klienty německé divize insolvence znamenat. Divize už v pondělí zastavila prodej nových zájezdů.

Cílem návrhu na insolvenční řízení je podle agentury Reuters oddělit německé aktivity od britské mateřské společnosti. Divize uvedla, že rozhovory s investory a partnery „ukázaly, že německé aktivity bývalé skupiny Thomas Cook se značkami Neckermann Reisen, Öger Tours a Bucher Reisen mají šanci na budoucnost“. 

Situace v Rakousku a Polsku

Rakouská divize společnosti Thomas Cook Austria na internetu oznámila, že ve středu požádala o úpadek. Pravidelné podnikání je přerušeno a prodej zájezdů pozastaven. Do rakouské divize spadají značky Thomas Cook Signature, Neckermann Reisen, Bucher Reisen, Öger Tour a Air Marin.

Polská divize podle agentury PAP poznámila, že podala žádost o aktivaci pojistných záruk na pokrytí žádostí o výplatu odškodného klientů Neckermann Polska a nákladů na jejich návrat zpět do země. Pozastavila také prodej zájezdů v Polsku. Divize rovněž uvedla, že navzdory tomu, že její finanční situace je stabilní, nemůže fungovat nezávisle bez mateřské firmy Thomas Cook GmbH, která v ní vlastní podíl 100 procent a která ve středu oznámila bankrot. V nejbližších dnech proto podá i polská divize u soudu žádost o bankrot. 

Češi, kteří zájezd koupili v Německu, mohou hůře získat zpátky peníze

Čeští klienti, kteří si koupili zájezd u německé divize, anebo využili on-line německé rezervační systémy, mohou mít podle místopředsedy Asociace cestovních kanceláří ČR Jana Papeže problémy s vrácením peněz.

„Ti lidé nemohou žádat o repatriaci a vrácení peněz v Česku, musí žádat v Německu. Bohužel je otázkou, jak se zachovají (české) agentury, které jim zájezdy prodaly. Ti, co si to koupili on-line přes rezervační systémy v Německu, tak budou mít velký problém s uplatněním nároku,“ upozornil. Soudí, že situace může být velmi dramatická.

Německé pojistky jsou podle Papeže jinak konstruované než české a není tak jisté, že čeští klienti dostanou zpět všechny své peníze. Papež odhaduje, že by se jim mohlo vrátit zpět 70 až 80 procent toho, co za zájezd zaplatili.

Zákazníci české CK Neckermann mají podle Papeže tu výhodu, že pokud by se česká kancelář také uzavřela, nároky budou uplatňovat podle tuzemského práva. Tudíž návratnost peněz je stoprocentní, dodal.

Pomoc aeroliniím Condor

Německá divize Thomas Cook GmbH pak požádala německou vládu o překlenovací úvěr, píše DPA. Německá vláda už tento týden vyhověla podobné žádosti německého leteckého přepravce Condor, který je rovněž dceřinou firmou britské společnosti Thomas Cook. Condor obdrží půjčku 380 milionů eur (téměř deset miliard korun), o úvěru pro Thomas Cook GmbH však vláda zatím nerozhodla.

„Condor je zisková společnost, takže naše rozhodnutí bylo založeno na ekonomických faktorech, nikoli na politických kritériích,“ uvedl ministr hospodářství Peter Altmaier. Dodal, že díky státní půjčce neztratí svá pracovní místa zhruba pět tisíc zaměstnanců společnosti. Státní pomoc nicméně ještě musí schválit Evropská komise.

Zadlužená britská společnost Thomas Cook, která patří k největším cestovním kancelářím na světě, vyhlásila bankrot začátkem týdne a vstoupila do likvidace. 

Dopady na turistický ruch

Její pád způsobil komplikace také zhruba padesáti hotelům v Tunisku. Vláda jim hodlá pomoct zvýhodněnými půjčkami. Cestovní ruch je totiž v tuniském hospodářství důležitým zdrojem příjmů.

Ztráty počítá například také letiště v tureckém Dalamanu. Jenom za říjen přijde o 70 tisíc turistů. „Faktem je, že když těch 70 tisíc turistů nedorazí do konce října, způsobí to ekonomické problémy. Nebude to mít vliv jen na letiště, ale na naše partnery v regionu,“ uvedl generální manažer letiště Dalaman Cengiz Ayat.

Problémy se zaplněním kapacit po klientech druhé největší cestovní kanceláře v Evropě očekávají i hoteliéři v řeckých letoviscích. Turistický sektor by podle tamních médií mohl přijít až o 13 miliard korun.

Ať jsou to Baleáry, Kréta nebo Hammamet v Tunisku – krach britské cestovní kanceláře Thomas Cook se v mnoha turistických centrech postaral o pozdvižení. Všudypřítomné jsou obavy o četné nesplacené účty a strach, že další turisté už prostě nepřijedou, napsala agentura DPA.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

V bitcoinové kauze není zatím nikdo obviněn, stát kryptoměny stále drží

Policie zatím v bitcoinové kauze, které státu daroval Tomáš Jiřikovský odsouzený dříve za drogy a zpronevěru, nikoho neobvinila. Prověřování ale nadále pokračuje pod dohledem Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Po jednání senátního bezpečnostního výboru to uvedl olomoucký vrchní státní zástupce Radim Dragoun. Státu podle ministryně spravedlnosti Evy Decroix (ODS) zatím žádná škoda nevznikla. Kupující však chtějí zpět své peníze a dokončit obchody podle původní dohody.
14:01Aktualizovánopřed 3 hhodinami

České firmy se na dostavbě Dukovan zapojí z víc než 60 procent, míní Vlček

Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) si myslí, že zapojení českých firem do dostavby jaderné elektrárny Dukovany bude ještě větší než 60 procent. Není to jen o konkrétním procentuálním zapojení, tím projektem jim vytvoříme podmínky, jak můžou české technologie exportovat i na další trhy, prohlásil v Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou. Podle Vlčka je nepochybné, že některé věci si Korejci budou dodávat sami. S ohledem na strategičnost a důležitost projektu uvedl, že ať přijde jakákoliv vláda, jenom blázen by ho zastavil.
před 3 hhodinami

Evropským lídrem v těžbě ropy a plynu je Norsko. Promluvit do ní může i Polsko

Norsko patří mezi přední evropské producenty ropy a zemního plynu – toho zajišťuje téměř třetinu z veškerého dovozu do Evropské unie. V budoucnu by svou těžbu mělo rozšířit také například Rumunsko. Do produkce těchto surovin může promluvit i Polsko, u jehož pobřeží bylo objeveno zřejmě významné ložisko ropy a plynu. Kritika ohledně polských plánů s nalezištěm se však už ozývá z Německa.
před 5 hhodinami

ČD Cargo propustí až sedm set lidí a sešrotuje další vozy

Český nákladní dopravce ČD Cargo plánuje propustit do konce roku až 700 zaměstnanců, tedy více než desetinu celkového počtu, uvedl v úterý na síti X předseda představenstva a výkonný ředitel firmy Tomáš Tóth. Firma se podle něj musí připravit na výrazný pokles přepravy. Dané problémy podle Federace strojvůdců ČR nelze řešit jen propouštěním zaměstnanců, preferuje strukturální změny ve fungování celého podniku.
09:00Aktualizovánopřed 9 hhodinami

Neznalost úvěrů vede k zadlužení, rizikové jsou hlavně nebankovní půjčky

Nedostatečné znalosti o půjčkách, malá orientace v rizicích a narůstající potíže se splácením. Nový průzkum agentury Behavio pro projekt „Neplať úroky“ ukázal, že do dluhových pastí se stále častěji dostávají nejen nízkopříjmové domácnosti, ale i mladí lidé a příslušníci střední třídy. Nejrizikovější jsou přitom půjčky od nebankovních společností. Situaci potvrzují právníci, poradny i sociální pracovníci.
před 16 hhodinami

Korejci zvažují kvůli Dukovanům žalobu na EDF

Jihokorejská společnost KHNP, která vyhrála tendr na výstavbu dvou nových jaderných bloků v Dukovanech, zvažuje podání žaloby na EDF. Právě firma z Francie totiž tendr napadla a soud pak svým rozhodnutím podpis smlouvy odložil, což projekt zdrželo o měsíc. „Tuto záležitost považujeme za velmi vážnou a v současné době zvažujeme všechny možné právní a strategické kroky,“ sdělila mluvčí KHNP Lisa Kim. O dalším postupu bude rozhodovat i ČEZ, který již dříve upozorňoval na možné vysoké škody v případě pozdržení projektu. Na kolik přesně měsíční posun vyšel, zatím není jasné.
včera v 21:00

Důchodový účet bude po sedmi letech v plusu

Stát v příštím roce po sedmi letech vybere na důchody víc peněz, než na nich vyplatí penzistům. Přebytek na důchodovém účtu by měl včetně výdajů na správu dosáhnout osmi až deseti miliard korun. Pro ČT to uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). V letošním roce přitom bude penzijní účet zhruba ve třináctimiliardovém minusu.
včera v 20:52

Inspekce může pokutovat firmy, které zaměstnancům zakazují mluvit o mzdách

Zaměstnanci už téměř dva měsíce nemusejí tajit informace o svém výdělku. Zákon takovou doložku o mlčenlivosti ani dříve nepovoloval, ale inspekce práce za ni nemohla firmy pokutovat. Podobných případů řešila desítky ročně. Teď může uložit sankci až do výše čtyři sta tisíc korun. Nadále platí, že zaměstnavatel nesmí prozradit výši mzdy dalším pracovníkům.
včera v 20:40
Načítání...