Babiš připouští zavedení sektorové daně. Zahrnout by chtěl také mobilní operátory

4 minuty
Události ČT: Sektorová daň je v Česku o něco blíž realitě
Zdroj: ČT24

Sektorová daň v Česku je o něco blíž realitě. Sociální demokraté mají návrh na zdanění bank hotový a premiér Andrej Babiš (ANO) teď v rozhovoru pro Českou televizi zavedení nové daně připustil. Ministerstvo financí propočítává dopady. Premiér chce debatu rozšířit i o mobilní operátory.

U tří odvětví, bank, pojišťoven i mobilních operátorů, má nyní podle stran vládní koalice probíhat debata o zavedení sektorové daně. U pojišťoven už existuje konkrétní návrh, který omezí jejich rezervy, a tak stát vybere na daních o čtyři miliardy korun víc.

Plán na zdanění bank prosazují hlavně sociální demokraté. Podle nich tím rozpočet získá 14 miliard. Když o tom chtěla ČSSD mluvit na koaliční schůzce, vzkázal premiér, že se rozpočet nedá tvořit salámovou metodou. Avšak poté, co šéf sociální demokracie a vicepremiér Jan Hamáček představil plán ministryni financí Aleně Schillerové (za ANO), dostala se varianta zdanění bank do hry.

Podle Babiše je ale nutná debata. „Jestli když uděláme sektorovou daň pro banky, to bude mít takový dopad pro všechny zdražením úvěrů a dostupností úvěrů, nebo ne,“ nastínil.

Hamáček se ale odkazuje na zkušenost s povinným ručením. „Když jsme zaváděli svého času fond zábrany škod, obavy byly stejné, že odvody do fondu pojišťovny promítnou do cen povinného ručení. Opak je pravdou,“ přiblížil.

Zdanit banky chtějí i komunisté. „Bankovní daň je radikální tah, jsou různé varianty, z nichž některé jsou, řekněme, méně nebezpečné z pohledu dopadu na klienta,“ podotkl ekonomický expert strany Jiří Dolejš.

Podle premiéra je český mobilní trh zmonopolizovaný

V případě sektorové daně u mobilních operátorů jde o novinku. Premiér chtěl jednáním s operátory dohodnout snížení cen za data, to se ale nepovedlo. Proto teď připravuje plán, jak operátory víc zdanit. „Budeme o tom vést debatu,“ řekl Babiš.

„Operátoři ignorují naše apely. V Evropské unii jsou země, které operátory tvrdě zdaňují,“ poznamenal Babiš. Podle něj je v Česku zmonopolizovaný trh.

Hamáček zatím označil za obecně dobrou zprávu, že premiér změnil názor a je ochotný jednat o sektorové dani.

Provozovatelé mobilních sítí ale už upozorňují na nevýhody. „Ještě včera bylo prioritou vlády přilákat čtvrtého operátora. Já si nedovedu představit, jak může sektorová daň fungovat jako motivátor pro vstup nového hráče na český trh,“ podotkl výkonný ředitel Asociace provozovatelů mobilních sítí Jiří Grund.

Opozice je k sektorovým daním, ať už u bank, nebo operátorů skeptická. „Opět to ukazuje: My neumíme jednat, tak budeme zdaňovat. Je to naprosto nesmyslný postup,“ míní lidovecký předseda Marek Výborný.

Ekonomický expert ODS Jan Skopeček zase zdůrazňuje, že v současnosti tuzemské největší banky patří mezi nejzásadnější plátce daní do státního rozpočtu.

V pondělí vládu čeká také debata o výhledu ekonomiky na další roky. Konvergenční program musí poslat do Bruselu do konce dubna. „Čísla jsou mírně horší, ekonomika zpomaluje, to znamená, že byť vybíráme meziročně pořád více příjmů, tak je tam zpomalení. Naopak velice rostou výdaje v investicích, a to nejen státu, ale i krajů, měst a obcí,“ přiblížila ministryně financí.

Podle Schillerové je ale zásadní, že se stále daří snižovat dluh. Připravený materiál počítá i nadále s jeho poklesem.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Obavy z obchodní války USA a Číny dopadly na asijské burzy rozdílně

V atmosféře obav z obchodní války mezi USA a Čínou – v době, kdy si obě strany vůči sobě dál a dál zvyšují celní sazby – uzavřely akciové burzy v Asii a Pacifiku páteční obchodování se smíšenými výsledky. Nejvíce ztratil japonský index Nikkei 225, mírněji klesly i hlavní indexy jihokorejské a australské burzy. Naopak se dařilo trhům v čínském Hongkongu a Šanghaji a v Indii. Čína v pátek po uzavření obchodování oznámila zvýšení odvetných cel vůči USA. Tato zpráva pak srazila většinu evropských indexů do záporných hodnot.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Cla uvalená na Čínu mohou mít v USA velkou podporu voličů, míní Pondělíček

„Větší část Američanů je teď přesvědčena o tom, že na vzájemném obchodu vydělává především Čína,“ řekl v pořadu Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou amerikanista Jiří Pondělíček, podle kterého mohou mít vysoká cla, která americký prezident Donald Trump uvalil na Čínu, velkou podporu voličů. „Podle průzkumů veřejného mínění se obraz Číny u americké veřejnosti propadá,“ uvedl sinolog a orientalista Martin Hála, podle něhož je v současnosti pohled Američanů na Čínu negativní.
před 17 hhodinami

Americké akcie se po středečním prudkém růstu vrátily k poklesu

Americké akcie se po středečním prudkém posílení vrátily k poklesu. Poté, co Bílý dům ve čtvrtek potvrdil, že celkové clo na dovoz z Číny činí 145 procent, tak akcie ještě více prohloubily ztráty z úvodu obchodování. Technologický index Nasdaq vykázal pokles o 4,31 procenta na 16 387,31 bodu. Širší index S&P 500 odepsal 3,46 procenta na 5268,05 bodu a Dow Jonesův index se snížil o 2,5 procenta na 39 593,66 bodu.
10. 4. 2025Aktualizováno10. 4. 2025

Evropské i asijské akcie stouply. Pomohlo jim Trumpovo pozastavení cel

Akciové burzy v Evropě během čtvrtečního obchodování výrazně posílily. Reagovaly na to, že americký prezident Donald Trump ve středu na devadesát dní pozastavil zvýšení amerických cel vůči většině zemí, s výjimkou Číny. Indexy přidaly tři až čtyři procenta. V zisku skončila také většina indexů v Asii. Hlavní index tokijské burzy Nikkei 225 přidal přes devět procent.
10. 4. 2025Aktualizováno10. 4. 2025

AI ovlivní víc než dvě pětiny pracovních míst v Česku, říká analýza

Pracovní trh v České republice projde v dalších letech zásadními změnami; hlavní vliv bude mít stále větší využívání takzvané generativní umělé inteligence (AI). Česká populace ale bude stárnout tak rychle, že k péči o seniory bude zapotřebí stále nových pracovních míst. A to by mělo dopady AI minimálně kompenzovat.
10. 4. 2025

Dobrá zpráva, říká o pozastavení většiny cel Stanjura. S USA se má jednat, míní Nacher

Rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa pozastavit většinu cel na 90 dní je podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) dobrá zpráva. Lepší by ale bylo, kdyby platila stávající pravidla, řekl v Událostech, komentářích s moderátorkou Barborou Kroužkovou. Místopředseda sněmovního hospodářského výboru Patrik Nacher (ANO) uvedl, že se má s USA o clech jednat. „V této první fázi by ta jednání měla být zastřešena Evropskou unií, protože je to celek a síla, které Donald Trump rozumí,“ dodal.
9. 4. 2025

Trump pozastavil většinu cel, Číně je zvedl. Dohoda bude s každým, věří

Americký prezident Donald Trump s okamžitou platností pozastavil většinu nových cel na devadesát dní. Pauza se netýká Číny, té cla naopak zvedl ze 104 na 125 procent. Šéf Bílého domu o tom informoval ve středu v podvečer středoevropského času na své sociální síti Truth Social. Následně před novináři prohlásil, že se Spojené státy mohou na clech dohodnout s každou zemí včetně Číny. Jeho cílem je prý dosáhnout spravedlivé dohody. Poznamenal, že lidé „měli z cel trochu strach“.
9. 4. 2025Aktualizováno9. 4. 2025

Americké burzy prudce posílily po výroku Trumpa, že pozastavuje většinu cel

Americké akcie reagovaly ve středu večer středoevropského času prudkým růstem na oznámení prezidenta Donalda Trumpa, že pozastavuje většinu cel na devadesát dnů – s výjimkou Číny, u níž naopak ještě „přitvrdil“. Pomyslným skokanem dne se stal technologický index Nasdaq, který přidal více než dvanáct procent. Ostatní hlavní indexy vzrostly o sedm až devět procent. Výrazně tak smazaly propady, kterými burzy reagovaly v minulých dnech právě na americká cla uplatňovaná vůči ostatním zemím světa.
9. 4. 2025Aktualizováno9. 4. 2025
Načítání...