Kalousek: Ekonomika roste pomaleji než důchody. Kde na jejich zvyšování stát vezme?

21 minut
Události, komenátře: Ekonomika vyšší důchody zvládne, tvrdí Volný (ANO). Kalousek (TOP 09) nesouhlasí
Zdroj: ČT24

Vyšší důchody státní rozpočet zvládne, věří poslanec vládního hnutí ANO Jan Volný. S tím ale nesouhlasí exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Podle něj by vláda měla upřesnit, kde na plánovaný růst důchodů vezme peníze. Kalousek a Volný byli hosty pořadu Události, komentáře.

„Naši důchodci žili posledních deset patnáct let na pokraji svých životních potřeb. Když roste ekonomika a zvedá se příjem obyvatel, měly by se zvednout i důchody, aby lidé mohli na stará kolena kvalitně žít,“ tvrdí člen rozpočtového výboru sněmovny Volný.

Podpořil tím návrh ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD), podle které by se průměrná penze měla v roce 2021 zvýšit o 800 korun, aby dosáhla 15 tisíc korun.

Podle někdejšího ministra financí Kalouska ale takový nárůst státní rozpočet nezvládne pokrýt. „Když ekonomika poroste o dvě až tři procenta a důchody, největší výdaje státu, o sedm osm procent? To dlouhodobě nejde, pokud vláda neřekne, na úkor čeho takový růst bude,“ upozornil s tím, že zatímco za jeho působení v čele resortu v roce 2012 dosahoval průměrný důchod 40 procent průměrné mzdy, dnes je to 38 procent.

Průměrný důchod a hrubá mzda
Zdroj: ČSÚ/MPSV

Sociální demokrat Pícl: Máme deset nápadů, kde na důchody vzít

Stát by mohl na vyšší důchody získat peníze například zavedením sektorové daně. Takové řešení podporuje ekonomický expert ČSSD Michal Pícl. „Dlouhodobě upozorňujeme na enormní odliv kapitálu. Poslední číslo, které jsme viděli, je přes 270 miliard korun. Nejčastěji od nás mizí peníze do zahraničí z oborů jako bankovnictví, pojišťovnictví, telekomunikace, vodárenství, energetika. Máme mnoho možností, kam sáhnout. Máme seznam deseti opatření, kde vzít další prostředky, předložíme to našemu koaličnímu partnerovi,“ přislíbil Pícl.

Podle něj ale není dobrý nápad oddělovat důchodový systém od státního rozpočtu, přestože vláda má toto opatření ve svém programovém prohlášení. „Jenom by to prohloubilo nejistotu, když přijdou krizová léta. Pokud jsou důchody součástí rozpočtu, jsou chráněné. Stát bude mít vždycky nějaké příjmy, případný výpadek může zachránit z jiných zdrojů,“ myslí si Pícl.

S tím nesouhlasí senátor Tomáš Goláň (SEN 21), který je také členem Komise pro spravedlivé důchody. Sám vidí řešení ve větším zapojení občanů. „Nemám pocit, že by tato komise chtěla zásadně změnit systém. V Dánsku dávají na důchody šest procent HDP jako u nás, ale důchody tam představují 80 procent průměrné mzdy. Protože je tam povinný druhý pilíř, lidé se spolupodílí, tečou tam peníze ze soukromé sféry. To musíme udělat i u nás, ale nikomu se do toho nechce.“ 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Senát USA schválil republikánský rozpočtový rámec zaměřený na daňové škrty

Američtí senátoři schválili rozpočtový rámec navržený republikány a učinili tak významný krok k prosazení programu prezidenta Donalda Trumpa na daňové škrty v hodnotě bilionů dolarů a navýšení dluhového stropu. Výsledek hlasování otevírá republikánům cestu k tomu, aby se pokusili prosadit zákon o rozpočtu v obou komorách Kongresu i přes námitky demokratů, stejně jako se jim to podařilo v prvním Trumpově volebním období, píší agentury.
11:57Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Trumpova cla dopadnou na české skláře či technologické firmy

Syntetické krystaly či sklo. České firmy, pro které je americký trh velkým odbytištěm, se obávají v důsledku ohlášených cel prezidenta USA Donalda Trumpa ztráty příjmů. Oproti tomu se ulevilo třeba tuzemským výrobcům léčiv – ta jsou z tarifů vyňata. Podle Svazu průmyslu a dopravy je nyní hlavně potřeba jednat o snížení tarifů tak, aby se předešlo dramatickému dopadu na celou ekonomiku.
před 11 hhodinami

Akciové burzy druhým dnem zažily jízdu z kopce

Evropské akciové burzy prožily i v pátek prudký pokles. Investoři tak reagovali na dopad nových amerických cel, která prezident Donald Trump oznámil ve středu večer. Panevropský index Stoxx 600 uzavřel se ztrátou 5,1 procenta. Britský FTSE 100 i německý DAX odepsaly necelých pět procent, francouzský CAC pak přes čtyři procenta. Propad zažily trhy i ve čtvrtek. Ve výrazném minusu zakončily týden též americké akcie. Situaci vyostřila i páteční razantní odpověď Číny.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Cla jsou mimořádně radikální, odpověď bude adekvátní, řekl Šefčovič

Nová cla oznámená prezidentem USA Donaldem Trumpem jsou mimořádné radikální a pozice EU a Washingtonu zůstávají přes intenzivní kontakty velmi rozdílné. V rozhovoru se zpravodajem ČT Petrem Obrovským to uvedl eurokomisař pro obchod Maroš Šefčovič. Evropská unie podle něj chystá „bezprecedentní“ odpověď.
před 20 hhodinami

Tržby obchodníků v únoru vzrostly o bezmála čtyři procenta

Tržby v tuzemském maloobchodě bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel v únoru mírně zrychlily meziroční růst na 3,8 procenta. V lednu stouply podle revidovaných údajů o 3,2 procenta. V meziměsíčním srovnání se tržby obchodníků zvýšily o čtyři desetiny procenta, oznámil Český statistický úřad (ČSÚ). K meziročnímu růstu podle statistiků nejvíc přispěl prodej na internetu a pohonných hmot.
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami

Čína vrací USA úder. Zatíží americký dovoz dodatečným clem 34 procent

Čína od 10. dubna uvalí dodatečná cla ve výši 34 procent na veškerý dovoz z USA. S odvoláním na čínské ministerstvo financí o tom informují tiskové agentury. Jde o reakci na krok amerického prezidenta Donalda Trumpa, který ve středu oznámil novou sadu cel na dovoz z většiny zemí světa. Na dovoz z Číny bude platit čtyřiatřicetiprocentní poplatek, celkové clo na dovoz z Číny do USA se tím zvýší na 54 procent.
včeraAktualizovánovčera v 15:54

Ochranářská cla ještě nikdy žádné průmyslové mocnosti nepomohla, říká historik

Německý ministr hospodářství Robert Habeck v reakci na nová americká cla prohlásil, že jde o nejničivější zvýšení tarifů za poslední devadesát let. Tak vysoká cla totiž USA zavedly naposledy ve třicátých letech dvacátého století v období velké hospodářské krize. „Jistě tady analogie jsou, ale musíme si uvědomit, že na počátku třicátých let přece jen nebyl svět tak globalizovaný, jako je teď,“ řekl v pořadu Události, komentáře historik Jan Rychlík.
včera v 10:25

Zbrojovky hlásí rekordní zisky

České zbrojovky zaznamenávají rekordní výsledky. Holding Czechoslovak Group loni meziročně ztrojnásobil čistý zisk, vydělal přes třináct miliard korun. Daří se i dalším firmám v odvětví. Společnosti navíc předpokládají, že letos ještě porostou.
včera v 05:30
Načítání...