České zbrojovky zaznamenávají rekordní výsledky. Holding Czechoslovak Group loni meziročně ztrojnásobil čistý zisk, vydělal přes třináct miliard korun. Daří se i dalším firmám v odvětví. Společnosti navíc předpokládají, že letos ještě porostou.
Zbrojovky hlásí rekordní zisky
„My jsme přes devadesát procent exportně orientovaná skupina, nicméně i tak si zakázky pro českou armádu drží poměrně stabilní číslo. Jsou to především Tatry a ostatní produkty pozemní techniky,“ uvedl finanční ředitel Czechoslovak Group Zdeněk Junák.
Evropské zakázky loni bez Ukrajiny tvořily necelých 44 procent příjmů holdingu. Podobná část pak šla z Ukrajiny. Firma předpokládá, že významně poroste i letos. „Plánujeme navyšovat výrobu a doufáme, že uzavřeme akvizici v Německu, což by nám mělo výrazně pomoci,“ dodal Junák.
Největší český zbrojařský holding čítá přes sto firem. V téměř čtyřiceti jeho závodech primárně v Evropě a USA pracuje přes čtrnáct tisíc lidí. Společnost loni za víc než padesát miliard koupila amerického výrobce malorážové munice Kinetic Group, stala se tak jedním z jejích největších výrobců na světě.
Výnosy Coltu stouply meziročně o polovinu
Daří se i dalším českým zbrojovkám, výnosy Colt CZ Group SE loni stouply meziročně o polovinu, a to na více než 22 miliard, zisk byl téměř dvě miliardy. Firma loni prodala 634 tisíc zbraní. V Česku loni utržila skoro čtyři a půl miliardy, a to i kvůli nákupům ministerstva obrany.
„Předběžné výsledky za rok 2024 odpovídají našim očekáváním, zejména pokud jde o organický růst v segmentu palných zbraní,“ řekl předseda představenstva Colt CZ Group SE Jan Drahota.
Výrazně lepší výsledky předpokládá i další přední zbrojařská společnost STV Group. Ročně chce vyrábět až 300 tisíc kusů dělostřeleckých granátů. „Jako česká rodinná firma jsme tu vždy v první řadě pro naši armádu jako našeho hlavního uživatele, ale vnímáme to, že bez exportu se samozřejmě neobejdeme,“ uvedl na začátku března ředitel rozvojových projektů STV Group Ivo Strejček.
Navýšit výrobní kapacity má českým zbrojařům pomoci i program EGAP. Ten umožní pojistit úvěry až za pět miliard korun. „Pojištění umožní, že mají daleko větší šanci vůbec investiční úvěr získat a pokud ho získají, tak za lepších podmínek,“ vysvětlil předseda představenstva EGAP David Havlíček.
O pojištění mohou firmy žádat od čtvrtka. První zájemci už společnost kontaktovali.