Čechů se zbraní přibývá. Mnoho prodejců neví, jaké nákupy musí hlásit

7 minut
Události: Zákon o zbraních
Zdroj: ČT24

Prodejci mají od nového roku povinnost hlásit podezřelé nákupy zbraní a střeliva. Podle policie to ale udělalo zatím jen pár jedinců – třeba v Praze zatím nikdo. Někteří obchodníci upozorňují, že není přesně definované, co mají považovat za podezřelý nákup nebo chování zákazníků. Kdy přesně mají takzvanou červenou dlaždici použít, tak mnozí nevědí.

„Měsíčně vystřílím tak tisíc, dva tisíce do pistole, to samé do pušky,“ přibližuje instruktor Pavel, který kvůli své profesi nechce prozradit svou identitu. Pravidelně střílí z pistole ráže 9 milimetrů a sportovně upravené pušky R15. Jde o zbraně, které používají i policisté.

Tento počet nábojů prodejce zbraní a střeliva Jakub Dražan za příliš vysoký nepovažuje, tudíž by červenou dlaždici nepoužil. „Za mě je to normální, trénuje,“ myslí si o množství střeliva.

Od ledna musí prodejci podezřelé nákupy hlásit. Mnohým ale není jasné, co přesně to znamená. Návod v systému říká, že jde třeba o nákupy bez povolení, ale i agresivní, vystresované nebo apatické chování kupujícího. Podezřelá má být i koupě většího počtu zásobníků, konkrétní množství ale upřesněné není.

„Pokud mi někdo přijde s nákupním povolením od odboru policie, typicky tři dny starým, a koupí pět zbraní, nemám jediný důvod je neprodat,“ popisuje obchodník Dražan. V jeho pražské prodejně zatím červenou dlaždici nepoužili. Policie celkem zatím řešila jednotky případů.

Navíc sama provádí kontroly, což potvrzuje i instruktor Pavel. „U držitelů zbrojních průkazů policie kontroluje, jestli nahlášené zbraně má, jestli je neztratil, neprodal nebo jestli nebyly zneužity,“ vysvětluje.

Nově chce policie vědět i o změnách zdravotního stavu držitelů zbrojních průkazů. Chystá proto propojení registrů pacientů a zbraní. Lékaři včetně psychiatrů tak uvidí, kdo jim v ordinaci sedí. „(Registr) bude informovat pouze o tom, jestli někdo je, nebo není majitelem zbrojního průkazu, nikoli zbraně. Nic víc se (lékař) nedozví,“ sdělil ředitel Národního centra elektronického zdravotnictví Petr Foltýn.

Systém se připravuje k pilotnímu testování. Když projde novela zákona o elektronizaci zdravotnictví, začne platit od příštího roku.

Držitelů zbrojních průkazů přibývá

Počet držitelů zbrojních průkazů roste. V loňském roce jich bylo skoro 320 tisíc. Ještě výrazněji roste počet registrovaných zbraní. Ke konci minulého roku jich lidé vlastnili přes milion a 73 tisíc, což je skoro dvakrát více než před čtvrt stoletím.

Drtivá většina držitelů zbrojního průkazu jsou muži. Má ho ale taky asi 33 tisíc žen. Nejčastěji si lidé oprávnění držet zbraň pořizují pro ochranu zdraví, života a majetku. Na druhém místě jsou sportovní účely, následují sběratelé.

Zábava a potřeba obrany, říká o zbrojním průkazu muž

Karel Sokol si udělal zbrojní průkaz před třemi lety. „Za prvé je to zábava, za druhé je důležité mít právo se bránit,“ vysvětluje své rozhodnutí. Pokud člověk bez průkazu přijde na střelnici, musí dostat instruktora. Střílet může i dítě od deseti let – musí u něj ale být rodič se zbrojním průkazem. V případě, že jej nemá, musí být opět přítomný i instruktor.

Dveře do střelnice se ovšem neotevřou každému. „Pokud osoba jeví už u vstupu známky nevhodného chování nebo požití alkoholu či jiných látek, tak takového zákazníka nevpustíme,“ popisuje majitelka Střelnice Lero Vladislava Leišová.

„Kromě toho, že zákazník může obrátit zbraň proti sobě, může ji obrátit i proti komukoliv z nás. Z toho důvodu pořádáme pravidelné školení zaměstnanců, kdy tyto situace trénujeme,“ doplnila.

Přesto se incidenty občas stanou. Třeba v Opařanech na Táborsku chtějí zastupitelé střelnici zrušit. Mimo jiné proto, že projektil tam před více než rokem dolétl k rodinnému domu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
před 19 mminutami

Teplo kvůli modernizaci jeho výroby nejspíš zdraží. Pomoci by mohly dotace

Kvůli rozsáhlé modernizaci výroby tepla se chystá jeho zdražování. Zbrzdit růst cen by mohly dotace, které připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu. Teplárny přechází od uhlí k jiným formám výroby tepla – zejména k plynu. Důvodem změn jsou vysoké ceny emisních povolenek i plánovaný odchod od uhlí v roce 2033. Přeměna teplárenství si vyžádá miliardové investice. Na centrální zásobování jsou v Česku napojené zhruba čtyři miliony lidí.
před 50 mminutami

V Missouri zrestaurovali sochu Churchilla od Bělského, vloží do ní opět časovou kapsli

V americkém Fultonu ve státě Missouri, kde Winston Churchill pronesl slavný projev o spuštění železné opony, znovu po pěti letech odhalili politikovu nadživotní podobiznu od českého sochaře Franty Bělského. Britského státníka zachycuje tak, jak ho jako voják viděl při přehlídce české západní armády v Anglii za druhé světové války. Národní Churchillovo muzeum do sochy plánuje vložit znovu časovou schránku společně se současnými předměty. Předtím tam byla lahev od whiskey, k níž Bělský přidal mince, dobové noviny a dopis.
před 1 hhodinou

Lidé spoří na stáří i přes dlouhodobé investice

Přes 150 tisíc lidí vložilo své peníze do takzvaného dlouhodobého investičního produktu (DIP). Zajišťují se tak na stáří s podporou státu. Podle makléřů zatím zájem lidí neovlivnily ani momentální prudké výkyvy na burzách.
před 1 hhodinou

Při pracovních úrazech loni zemřelo sedmdesát lidí

Skoro každý pátý den se v Česku stane smrtelný pracovní úraz. Podle nejnovějších dat jich Státní úřad inspekce práce (SÚIP) a Český báňský úřad (ČBÚ) loni zaznamenal sedmdesát. Podle ČTK je to nejméně od vzniku samostatné České republiky. K příčinám patří hlavně podcenění rizika a používání nebezpečných pracovních postupů. Často jde o pády z výšky nebo dopravní nehody, například v areálu firmy.
16:30Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Obyvatelé Karolinky v referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren

Obyvatelé Karolinky na Vsetínsku v sobotním referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren do majetku města. Výsledky jsou v této části místního referenda platné a závazné. Hlasující naopak těsně nepodpořili odkoupení ubytovny, o kterém taktéž hlasovali. I v tomto případě je rozhodnutí platné, avšak nezávazné, vyplývá z informací na úřední desce. Město s asi 2500 obyvateli má dlouholetou sklářskou tradici, v roce 2020 se tam však sklárny uzavřely.
09:54Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Ztratili jsme smysl pro bolest a úzkost, míní filozofka Matějčková

Náboženství od lidí vyžaduje něco, čemu už mnozí v západním světě nerozumí, a to oddanost a poslušnost, řekla v Interview ČT24 filozofka a publicistka Tereza Matějčková. Ačkoliv ateismus a sekularizace společností prostoupily, tvrdí, že spiritualita nemizí. Odklon od náboženství však spojuje s nárůstem duševních chorob. „Křesťanství vychází z toho, že život je těžký a plný utrpení. Ztratili jsme smysl pro bolest a úzkost,“ sdělila moderátorce Tereze Willoughby.
před 3 hhodinami

Černochová a Hřib se střetli s Havlíčkem kvůli muniční iniciativě

Česká muniční iniciativa dodala do konce letošního dubna na Ukrajinu dalších 400 tisíc kusů velkorážové munice. V Otázkách Václava Moravce to řekla ministryně obrany Jana Černochová (ODS), která odmítla návrh místopředsedy hnutí ANO Karla Havlíčka, aby se iniciativa přesunula pod NATO. Podle předsedy Pirátů Zdeňka Hřiba je nutné v iniciativě pokračovat.
14:39Aktualizovánopřed 4 hhodinami
Načítání...