Vyjednavači se neshodli na návrhu evropského rozpočtu. EU hrozí provizorium

Vyjednavači členských zemí a Evropského parlamentu (EP) se do půlnoci nedokázali dohodnout na kompromisní podobě návrhu rozpočtu EU na příští rok. Vyjednávání o stávajícím návrhu jsou tak u konce a Evropská komise (EK) musí oběma institucím předložit návrh nový. Plyne to z nočních tiskových zpráv Rady EU a EP.

Ilustrační foto
Zdroj: Reuters Autor: Leonhard Foeger

„Rada lituje, že se nám nyní nepodařilo najít shodu na rozpočtu EU na rok 2019,“ konstatoval Hartwig Löger, ministr financí předsednického Rakouska a tedy hlavní vyjednavač za členské státy Unie. Je si prý ale jist, že shodu na podobě rozpočtu se po novém návrhu komise, který očekává už tento měsíc, podaří najít ještě před koncem roku. Pokud by se tak nestalo, fungovala by Unie v rámci rozpočtového provizoria.

Podle něj chtěl parlament v rozpočtu využít peníze, které byly v minulých letech určeny na výzkumné projekty. Požadoval také nižší výdaje na financování nástroje využívaného na pomoc uprchlíkům v Turecku.

I šéf rozpočtového výboru EP Jean Arthuis z Francie označil za důvod krachu jednání právě spor o možnosti využít peníze, které byly v roce 2017 určeny na vědu, na posílení programu Horizont 2020. Evropská komise v červnu navrhla vyčlenit na investice do vědy, výzkumu a inovací 100 miliard eur (2,5 bilionu korun).