Katar drží při Turecku. Přislíbil mnohamiliardové investice

Katar slíbil, že v Turecku investuje 15 miliard dolarů (341 miliard korun). Podle agentury DPA to řekl mluvčí tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Turecko se teď potýká s měnovou krizí, za kterou stojí mimo jiné spory se Spojenými státy.

Mluvčí o investici informoval poté, co se katarský emír šajch Tamim bin Hamad Sání setkal s Erdoganem. Podle zdroje agentury Reuters by slíbené peníze měly směřovat do tureckých finančních trhů a bank.

Turecko a Katar mají tradičně dobré vzájemné vztahy. Ankara se loni postavila na stranu Kataru, když ho Saúdská Arábie a další arabské země obvinily z financování terorismu a přerušily s ním diplomatické a obchodní styky.

Turecká lira se nyní sice zotavuje z pondělního rekordního minima vůči dolaru, od začátku roku však stále ztrácí téměř 40 procent. Kromě sporů s USA o politiku vůči Sýrii nebo zadržování amerického pastora tlačí liru dolů rovněž obavy z Erdoganova rostoucího vlivu na ekonomiku a z jeho opakovaných výzev ke snižování úrokových sazeb navzdory vysoké inflaci.

Propad liry zasáhl světové akciové trhy i kurz eura. Investoři se obávají, že turecké podniky budou mít kvůli slabé liře potíže se splácením dluhů v cizích měnách, což by mohlo mít negativní dopad na evropský bankovní sektor.