Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF) začal s vyšetřováním možného zneužívání evropských zemědělských fondů na Slovensku. Šetření přitom souvisí s informacemi, které se na světlo dostaly díky práci zavražděného slovenského novináře Jána Kuciaka. Informaci serveru Politico.eu potvrdilo ČTK tiskové oddělení úřadu. Mluvčí Evropské komise vývoj nechtěli komentovat právě s odkazem na šetření OLAFu.
OLAF šetří možné zneužití fondů na Slovensku, které zkoumal zavražděný Kuciak
„Obecně mohu jen říci, že ke zneužívání evropských fondů je naše tolerance nulová,“ poznamenala mluvčí komise Natasha Bertaudová. Předběžné řízení zahájil úřad na konci března. Skoro měsíc tedy OLAF hodnotil dostupné informace a obvinění s cílem zjistit, zda byly splněny podmínky pro spuštění vyšetřování v souladu s jeho mandátem.
Nesrovnalostmi při čerpání zemědělských dotací EU na Slovensku se zabýval novinář Ján Kuciak, kterého v únoru spolu s jeho snoubenkou Martinou Kušnírovou zavraždili v obci Veľká Mača u Galanty.
Kuciak se zabýval mimo jiné činností italské mafie na východním Slovensku a jejími vazbami na vrcholné slovenské politiky. Jeho smrt spustila na Slovensku politickou krizi, která mimo jiné vedla k odchodu premiéra Roberta Fica z funkce. Ze své pozice odejde i policejní prezident Tibor Gašpar. Vraždou novináře se má dále zabývat mezinárodní vyšetřovací tým.
Ve čtvrtek přijali ve Štrasburku europoslanci rezoluci, v níž odsoudili únorovou vraždu Kuciaka a jeho partnerky. V dokumentu rovněž vyzvali Slovensko k maximálnímu úsilí o nezávislé vyšetření této tragické události, na němž by se měl podle nich podílet Europol. Vyzvali též Evropskou komisi, aby připravila legislativu na ochranu novinářů v Evropě.
Europoslanci upozornili na činnost Zemědělské platební agentury
Aby zahájil vyšetřování čerpání zemědělských dotací na Slovensku, vyzvala OLAF na počátku března skupina europoslanců z frakce Zelených. Upozornila především na činnost slovenské Zemědělské platební agentury (PPA), která vyplácí farmářům přímé platby či dotace z evropských fondů.
Na nedostatky v práci agentury už loni upozornil i slovenský nejvyšší kontrolní úřad. V dopise zaslaném úřadu OLAF vyjádřili europoslanci přesvědčení, že existuje možnost, že zneužívání dotací z evropských fondů je na Slovensku „systematické“.
O tom, že zemědělské dotace se na Slovensku nečerpají vždy v souladu se zákonem, jsou přesvědčeny i místní úřady. PPA podala trestní oznámení pro podezření z podvodu při čerpání dotací na firmu, kterou vlastní bývalá poslankyně nejsilnější vládní strany Smer-sociálna demokracia Ľubica Rošková. Podle ministryně zemědělství Gabriely Matečné v případu patrně došlo k subvenčnímu podvodu.