ČSSD chce, aby Česko rychle vstoupilo do mechanismu směnných kurzů ERM II, který je předstupněm pro zavedení jednotné evropské měny. Euro chtějí zavést i KDU-ČSL, hnutí Starostové a nezávislí (STAN) a TOP 09. Společnou měnu naopak při úterní debatě pořádané Hospodářskou komorou ČR odmítla ODS. Proti rychlému zavádění eura se vymezilo hnutí ANO.
ČSSD, KDU-ČSL i TOP 09 jsou pro zavedení eura, ODS ho odmítá
„V programu chceme slíbit, že když bude sociální demokracie v další vládě, uděláme vše pro vstup do systému směnných kurzů,“ řekl ekonomický expert ČSSD Michal Pícl. Podle něj to neznamená, že by se zároveň pevně stanovil termín zavedení eura v Česku nebo směnný kurz, v němž by se koruna za euro měnila. Ukáže to ale evropským partnerům, že Praha má zájem v budoucnu společnou měnu přijmout.
Nejméně dvouletá účast v ERM II, kdy zapojené země musí své měny udržovat v povoleném maximálním fluktuačním pásmu vůči euru, je podmínkou k přijetí eura. Například Slovensko, které přijalo euro od počátku roku 2009, bylo v mechanismu od konce listopadu 2005.
Ekonomický poradce KDU-ČSL Ivan Pilip řekl, že nová vláda by měla rychle stanovit přímo termín zavedení eura. Učinit by to podle něj měla už krátce po svém vytvoření a zároveň začít podnikat kroky pro přijetí společné měny. „Bylo by korektní, aby si to vláda naplánovala a dokázala to ve svém volebním období zvládnout,“ řekl.
V čem spočívají výhody eura
Příznivci zavedení eura argumentovali zejména politickými důvody.
Věslav Michalík (STAN) dodal, že euro by pro Česko bylo výhodné vzhledem k navázání české ekonomiky na Německo, které evropskou měnu užívá.
V čem jsou nevýhody společné měny
Naopak poslanec ODS Jan Skopeček upozorňoval na negativa. Připomněl, že společnou měnu užívají tak rozdílné země jako Německo a Řecko, které mají dlouhodobě odlišnou míru inflace i jiný hospodářský vývoj.
„Sdílení měny s odlišnými strukturami ekonomik je možné, jen když to členy stojí nemalé peníze,“ řekl Skopeček s tím, že zavedení eura by pro Česko znamenalo velké náklady, výrazně vyšší než úspory, jichž by exportní firmy dosáhly odstraněním kurzového rizika. ODS chce podle Skopečka usilovat o vypsání referenda o přijetí eura.
„Za naše hnutí říkám, že není kam pospíchat. Pokud by se eurozóna reformovala, jsme připraveni o tom debatovat, ale teď mluvit o zavedení eura je podle mě nesmyslné,“ řekl ve sněmovně předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Členství v eurozóně by podle něj bylo rizikové a on nechce, aby Česko ručilo za řecké dluhy a problémy italských bank.