Spotřeba nafty i benzinu loni v Česku vzrostla. K čerpacím stanicím lákaly i nízké ceny

V loňském roce se v Česku natankovalo meziročně o 4,2 procenta více nafty a o 1,8 procenta více benzinu. ČTK o tom informoval Václav Loula z České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu (ČAPPO). Mezi hlavní důvody rostoucího trendu podle něj patří nízké ceny pohonných hmot a oživení ekonomiky.

Podle asociace petrolejářského průmyslu a obchodu se loni v Česku spotřebovalo zhruba 5,61 miliardy litrů nafty (4,7 milionu tun) a 2,13 miliardy litrů benzinu (1,6 milionu tun).
Loula řekl, že hlavním důvodem zvýšené poptávky po benzinu i naftě byla jejich příznivá cena a růst ekonomiky. Loni v březnu se ceny pohonných hmot v Česku dostaly na nejnižší úroveň od jara 2009.

Podle dat společnosti CCS, která ceny sleduje, byl litr nafty v průměru k mání pod 25 korunami, benzin Natural 95 za méně než 26,50 korun. Přispěly k tomu padající ceny ropy, jež až v druhé polovině roku stabilizovala dohoda o omezení těžby. Nyní se nafta prodává průměrně za 30,56 koruny, Natural 95 za 31,34 koruny.

Česká ekonomika sice loni podle Českého statistického úřadu zpomalila růst, a to na polovinu úrovně roku 2015, i tak ale HDP stoupl o 2,3 procenta. „Váha ceny paliva na rozhodování zákazníka k nákupu je 65 procent,“ podotkl Loula.

Podle aktuálních dat ministerstva průmyslu a obchodu bylo na konci loňského roku v Česku asi 3900 veřejně přístupných benzinových pump. Česká republika v evropském kontextu dlouhodobě vede v ukazatelích počtu obyvatel na jednu veřejnou čerpací stanici nebo v četnosti pump na dálnicích.

O více než třetinu rostl zájem o zemní plyn

Loula připomněl, že v Česku loni meziročně výrazně vzrostl i prodej stlačeného zemního plynu (CNG) určeného pro dopravu. Český plynárenský svaz už na konci ledna oznámil, že spotřeba CNG pro dopravu se v Česku loni meziročně zvýšila o 36 procent na rekordních 59,4 milionu metrů krychlových. „I přes tento nárůst zůstávají dominantní pohonné hmoty vyráběné z ropy,“ dodal Loula.

V Česku podle plynařů jezdí v současné době zhruba 15 tisíc vozidel na CNG. Podle dat Sdružení automobilového průmyslu je zde celkově registrováno kolem sedmi milionů vozidel. Podíl těch s pohonem na CNG tak činí necelé dvě desetiny procenta.