Soud uznal švýcarský verdikt, který připravil Čmejlu a Diviše o miliardy

Pražský městský soud nepravomocně uznal švýcarský rozsudek, který v kauze Mostecké uhelné společnosti (MUS) uložil dvěma českým miliardářům propadnutí části majetku ve prospěch Švýcarska. U Marka Čmejly zahrnuje verdikt zhruba 5,2 miliardy korun, u Jiřího Diviše přibližně 915 milionů korun. Pražský soud tak vyhověl návrhům českého ministerstva spravedlnosti, respektive žádostem švýcarské strany. Pokud rozhodnutí nabydou právní moci, budou propadnutí majetku vykonatelná i na území České republiky.

„Námitky uplatněné obhajobou jsme vyhodnotili jako nerelevantní,“ uvedl předseda soudního senátu Tomáš Kubovec. Čmejlovi by měly v Česku propadnout akcie firem ČEZ a Telefónica, zejména ale stavby a pozemky v Ústeckém a Středočeském kraji a v Průhonicích.

„Samotný skutek nepřezkoumáváme, pokud je oboustranně trestný a nebyla zjištěna nějaká zásadní pochybení, která by byla důvodem k neuznání rozsudku,“ doplnila v navazujícím jednání ohledně Diviše soudkyně Blanka Bedřichová. Divišovi by na českém území měla propadnout nemovitost na Chebsku a v centru Prahy, akcie a také peníze z bankovního účtu. Podle soudu na něm dříve bylo 1,6 miliardy korun, aktuálně na něm zbývá 933 tisíc korun.

Proti čtvrtečnímu rozhodnutí se lze odvolat do osmi dnů od jeho doručení, věc by pak řešil ještě pražský vrchní soud. Obhájkyně i státní zástupkyně si ponechaly lhůtu na rozmyšlenou.

Švýcarsko Čmejlu potrestalo za podvod a praní špinavých peněz dvouletou podmínkou, Divišovi uložilo podmíněný trest v délce dvaceti měsíců. Součástí verdiktu je rovněž zmíněné propadnutí takzvané náhradní hodnoty ve prospěch Švýcarské federace – u Čmejly ve výši 204,2 milionu švýcarských franků, u Diviše ve výši 36,4 milionu švýcarských franků.

Když bylo toto rozhodnutí definitivní, zastavil pražský městský soud počátkem tohoto roku Čmejlovo i Divišovo stíhání v české větvi kauzy MUS, protože se stalo nepřípustným. Švýcarská prokuratura se už předtím obrátila na české ministerstvo s žádostí o uznání propadnutí majetku, přičemž argumentovala Úmluvou o praní, vyhledávání, zadržování a konfiskaci výnosů ze zločinu. Pražský městský soud proto loni část Čmejlova i Divišova majetku zajistil. 

Čmejla ani Diviš k soudu nepřišli

Ke čtvrtečnímu soudnímu zasedání ohledně uznání a výkonu švýcarského rozsudku z roku 2013 Čmejla ani Diviš nedorazili. Jejich advokátka Agáta Jansová se snažila uznání verdiktu zvrátit. Uvedla, že Švýcarsko porušilo právo obou mužů na spravedlivý proces – konkrétně právo na účinnou obhajobu, na bezplatnou pomoc tlumočníka a na účinný opravný prostředek. Švýcaři navíc podle ní porušili princip presumpce neviny.

Právnička poukázala mimo jiné na to, že švýcarský soud při vyhlášení rozsudku nesdělil podstatné části odůvodnění rozhodnutí, takže obžalovaní se s ním mohli seznámit až mnohem později z překladu doručené písemné podoby rozsudku. Žádala o doplnění dokazování zvukovými záznamy ze švýcarského procesu a rovněž o přečtení mediálních výstupů ke kauze MUS, ale soudci to zamítli. Soudkyně Bedřichová také podotkla, že v Česku by se Divišovi „rozhodně nedostalo tak rozsáhlého a opakovaného přezkumu rozsudku“, jako tomu bylo ve Švýcarsku.

Čmejla i Diviš vinu ohledně MUS vždy odmítali. Šestapadesátiletý Čmejla, vystudovaný kybernetik a někdejší baskytarista skupiny Tichá dohoda, žije v Monaku. Kde se nyní nachází sedmašedesátiletý Diviš, soudci nevědí. Jeho trvalý pobyt označili za neznámý a písemnosti mu doručovali prostřednictvím advokátů. Bývalý basketbalista žil od roku 1979 ve Švýcarsku, kde vystudoval práva. Soud ale ve čtvrtek konstatoval, že země podnikateli zrušila v roce 2015 pobyt.

Čmejla s Divišem se dělí o 57. až 58. příčku letošního žebříčku nejbohatších Čechů a Slováků, který sestavil deník E15. Hodnotu majetku vyčíslil u každého z nich na 9,4 miliardy korun, přičemž část těchto příjmů pochází z prodeje podílu ve Škodě Transportation skupině PPF.

V české větvi kauzy MUS uložil soud letos v červnu bývalému manažerovi těžební firmy Antoniu Koláčkovi 7,5 roku vězení a propadnutí několika set milionů korun z bankovních účtů. Bývalého generálního ředitele MUS Oldřicha Klimeckého potrestal šesti lety vězení a propadnutím peněz zajištěných policií. Oba muži také dostali pětiletý zákaz působení ve vedení firem.

Manažeři včetně Čmejly podle tohoto nepravomocného rozsudku v roce 1998 skrytě ovládli MUS, když z ní odčerpali peníze pod záminkou zhodnocení v zahraničí. Poté vyčkali, až cena akcií klesla, a od českého státu odkoupili jeho podíl přes firmu Investenergy za výrazně nižší cenu. Škodu způsobenou Česku vyčíslil soud na 2,37 miliardy korun. Prodej státního podílu schválila jednomyslně v červenci 1999 vláda pozdějšího prezidenta Miloše Zemana.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Více než stoletá fanynka Sparty slaví narozeniny na vrcholcích kopců

Na začátku letošního roku se potvrdila smrt nejstarší ženy světa pocházející z Japonska. Její místo zaujala 116 let stará Brazilka Inah Canabarro Lucas. Mimořádně dlouhého věku přes 110 let se dožívá jen velmi málo lidí. Podle databáze dlouhověkých lidí žije na celém světě zhruba tři sta těch, kterým je více než 110 let. Z nich je přes 90 procent žen. V Česku žije asi devět set lidí, kterým je více než sto let. Patří mezi ně i fanynka pražské Sparty Jaroslava Koubková, která říká, že recept na dlouhověkost nezná.
před 16 mminutami

Vláda chce do voleb stihnout řadu věcí, sněmovna je ale přehlcená

Do konce funkčního období zbývají současné vládě už jen měsíce. Během nich plánuje prosadit třeba reformu sociálních dávek nebo novelu zákoníku práce. Podle části opozice by ale kabinet krátce před koncem svého mandátu neměl měnit systémové věci.
před 9 hhodinami

V Krkonoších stouplo lavinové nebezpečí

Lavinové nebezpečí v české části Krkonoš v sobotu po vydatném sněžení vzrostlo z prvního na druhý stupeň z pětidílné mezinárodní stupnice. Druhý stupeň znamená mírné nebezpečí lavin, podmínky pro túry jsou převážně bezpečné. V neděli by mohlo vzrůst na třetí, uvedla na webu Horská služba Krkonoše. Od pátku do sobotního rána v Jizerských horách a v Krkonoších napadlo až 25 centimetrů prachového sněhu, dalších až 25 centimetrů může ještě napadnout.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Centra, kde pomáhají se závislostmi, přibývají

Přibývá center, která pomáhají lidem se závislostmi, psychickými potížemi i syndromem vyhoření. Nové sanatorium pro dospělé otevřeli ve středočeských Doubravčicích. Privátní zařízení bude alternativou těch státních, ve kterých se ale na místo často čeká dlouho. Jeden den léčby v této instituci včetně jídla a ubytování stojí osm tisíc. Ve státních zařízeních tohoto typu je to podle VZP zhruba tři a půl tisíce.
před 22 hhodinami

Led z návěsů mají odstraňovat. Nemáme jak, tvrdí řidiči kamionů

V noci sníh a déšť a k tomu nad ránem teploty pod bodem mrazu. To jsou ideální podmínky pro tvorbu nebezpečné „zbraně“ na střechách aut. Přestože platí povinnost kusy ledu před jízdou odstranit, z těch nákladních je řidiči často odklidí jen stěží. Zvlášť pokud přes noc zůstávají na odpočívadlech.
před 22 hhodinami

Část poslanců nechce obhajovat mandát. Vadí jim fungování sněmovny

Už teď je jasné, že minimálně dvanáct poslanců mandát obhajovat nechce. Stojí za tím osobní důvody i fungování sněmovny. Ať už jde o časté obstrukce, rozsáhlé projevy při debatě o programu, nebo četné mimořádné schůze.
před 23 hhodinami

„Hrajeme o charakter naší společnosti,“ řekl Kroupa o pomoci Ukrajině

Od začátku ruské invaze na Ukrajinu Česko poskytlo napadené zemi vojenský materiál v hodnotě přes sedm miliard korun. Jako dárce, koordinátor nebo organizátor se pak Česko podílelo na dodávkách v přepočtu zhruba za 72 miliard korun. Na pomoci se podílely i nezávislé spolky a veřejnost. „Otázka bezpečnosti už není výlučnou oblastí státu. Podpora posledních tří let ukazuje vnitřní potřebu společnosti se bránit,“ věří zástupce organizace podporující Ukrajinu Skupina D Martin Kroupa. Vedle něj přijali pozvání do pořadu 90′ ČT24 iniciátoři dalších projektů Martin Ondráček a Jan Heřmánek.
před 23 hhodinami

Sedmnáctiletí řidiči chybují méně než osmnáctiletí

Od ledna 2024 získalo podle statistik ministerstva dopravy řidičské oprávnění už 24 048 nezletilých řidičů v systému L17. Program, který umožňuje řídit od sedmnácti let pod dohledem mentora, funguje rok. Analýza podle resortu ukazuje, že nezletilí řidiči zaviní méně nehod než osmnáctiletí. To potvrdily České televizi také oslovené autoškoly.
před 23 hhodinami
Načítání...