Lékařům by se mohly vrátit celodenní směny. Výjimku se zřejmě podařilo vyjednat u Evropské komise

3 minuty
Události: Spor o přesčasy lékařů
Zdroj: ČT

Česku se v Evropské komisi podařilo vyjednat výjimku ze zákazu čtyřiadvacetihodinové pracovní doby, řekl ČT lidovecký poslanec Vít Kaňkovský. Zákoník práce od října umožňuje plánovat v nemocnicích směny maximálně na dvanáct hodin. Návrat celodenních služeb chce koalice schválit v novele, která zruší i kritizované zvýšení přesčasů. Změny by mohly platit od ledna příštího roku.

Někeří čeští lékaři už přesčasy sloužit přestali, mezi nimi je například Bohdana Čarková, která pracuje na dětském oddělení jihlavské nemocnice. Přesčasy přitom sloužila po celý život, vypověděla je jako jedna z prvních. „Já mám teď odslouženo deset let pracovního života navíc, a to při dvaceti sedmi letech v práci,“ řekla.  

S navýšením dobrovolné přesčasové práce ze 416 na 832 hodin od října Čarková nesouhlasí. Pokud novela nedozná změn, chce přesčasy v prosinci vypovědět i řada jejích kolegů.

Podle prezidenta České lékařské komory Milana Kubka se to může projevit i v provozu nemocnic. „Bude záležet na ředitelích nemocnic, jak upraví práci tak, aby byla zachována akutní péče. To znamená, že se zřejmě budou odkládat plánované operace, plánovaná vyšetření,“ míní. 

Válek se omezení péče neobává

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) je ale přesvědčen o tom, že nemocnice budou fungovat bez omezení. „Měl jsem pozvané ředitele přímo řízených zdravotnických zařízení fakultních nemocnic, takový problém nevnímají,“ uvedl. 

Vrátit přesčasy na původní úroveň má novela, kterou chtějí ministerstva zdravotnictví a práce spolu s poslanci poslat do sněmovny do tří týdnů. Chtějí, aby byla norma schválena zrychleně. „Jednali jsme o tom i v rámci zdravotnického výboru, neočekávám, že by toto opozice vetovala,“ řekla členka sněmovního zdravotnického výboru Michaela Šebelová (STAN).

„Z hlediska zdravotnictví a zajištění pohotovostních služeb v nemocnicích je to bezpodmínečně nutné, aby byla tato novela novely uvedena v život,“ reagoval poslanec SPD Jan Síla. 

Součástí návrhu má být i návrat čtyřiadvacetihodinových směn. Ty už od října možné nebudou, protože zákoník práce počítá s tím, že po maximálně dvanácti hodinách bude muset mít lékař nejmíň dvanáct hodin nepřetržitého odpočinku.

Celodenní směny by ale mohly dostat výjimku. „Pokud já mám přesné informace, tak ta vyjednávání jsou úspěšná. Zdá se, že se nám podařilo vyjednat výjimku na 24 hodin v jakési kombinaci,“ sdělil ministr zdravotnictví.

„Nebude úplně jednoduché promítnout to do zákona, ale chtěli bychom to dát v té jedné novele,“ doplnil Válka Kaňkovský. Pro uzákonění čtyřiadvacetihodinových směn je i další člen výboru Kamal Farhan (ANO). „Pomůže to jak záchranné službě, tak službám v nemocnicích,“ vysvětlil. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Byla inspirací, řekl o pohřešované horolezkyni Kolouchové cestovatel Trávníček

„Byla velmi zabedněná, máme to tak všichni. Věci, které milujeme, děláme za každou cenu. Uměla své zkušenosti (z lezení) i svůj život předat dál. Pro mnoho lidí byla velkou inspirací," řekl o horolezkyni Kláře Kolouchové v Událostech, komentářích horolezec a cestovatel Jan „Tráva" Trávníček. Šestačtyřicetiletá Kolouchová se zřítila při výstupu na pákistánský vrchol Nanga Parbat. Její tělo zatím nebylo nalezeno, pátrání po něm podle Trávníčka pokračuje. Horolezkyně v minulosti jako první Češka zdolala tři nejvyšší vrcholy světa Mount Everest, K2 i Kančendžengu.
před 7 mminutami

Česko po výpadku. Nouzový stav platil 12 hodin

Velkou část Česka v pátek na několik hodin postihl masivní výpadek elektrického proudu, který způsobila technická závada na kabelu. Bez elektřiny se po poledni ocitl podle ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka (STAN) asi milion odběratelů. Společnost ČEPS pak pozdě večer dokončila opravu vedení vysokého napětí V411. Stav nouze skončil k páteční půlnoci.
před 28 mminutami

Zoo se přizpůsobují vysokým teplotám, letní provoz může být dražší než zimní

Větší jezírka a další vodní plochy, stinná místa, klimatizované pavilony nebo mlžítka. Zoologické zahrady v Česku se přizpůsobují vyšším letním teplotám. Dodatečné investice proti horku potvrdila České televizi většina oslovených zoo, konkrétně šest ze sedmi. Některé zoologické zahrady už letní provoz stojí víc peněz než zimní.
před 37 mminutami

Nízké hladiny řek komplikují start vodácké sezóny. Půlka toků je nesjízdná

Až polovina řek na území Česka není momentálně sjízdná pro vodáky. České televizi to potvrdil místopředseda svazu vodáků Vratislav Šembera. Podle hydrometeorologů je nejhorší situace na Vltavě nad Lipnem, nízká hladina je ale i na Sázavě nebo Ohři. Příznivější podmínky zaznamenali na horní Lužnici nebo na Vltavě pod Lipnem. Důvodem je podle nich malé množství srážek během roku nebo málo sněhu v zimě a s tím spojené sucho.
před 1 hhodinou

Elektřina po výpadku opět proudí do všech odběrných míst

Česko v pátek zasáhl masivní výpadek elektrického proudu. Všechny rozvodny přenosové soustavy jsou opět v provozu, podařilo se také již obnovit dodávky elektřiny do všech odběrných míst. Bez proudu byl podle dostupných informací asi milion odběratelů. Výpadek se dotkl zejména severozápadu republiky, ale i Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Příčinou byla technická závada. K běžnému provozu se vrátily již také vlaky. ČEPS pro ČT uvedl, že o půlnoci ukončil stav nouze pro území celého Česka. Večer dokončil úpravu klíčového vedení vysokého napětí.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Zlom těsně před polednem. Jak došlo k masivnímu výpadku proudu

Klíčový moment pátečního masivního výpadku nastal v 11:50, kdy v tuzemské přenosové soustavě reálně teklo o 850 megawattů proudu méně, než v tu chvíli mělo. Výsledkem byl masivní výpadek elektřiny. Odborníci uvádějí, že něco podobného už hodně dlouho nezažili.
před 10 hhodinami

Zásuvka nefungovala, plicní ventilátor běžel z baterie. Výpadek zasáhl i nemocnice

Běžně doma napájí Dita Horochovská plicní ventilátor přímo ze sítě, po pátečním rozsáhlém výpadku elektrického proudu ale musel životně důležitý přístroj čerpat energii z baterie. „Pokud by došla kapacita všech přístrojů, tak jsou varianty buď zavolat hasiče a poprosit je, jestli by mi nepřivezli záložní zdroj, nebo jet do nemocnice,“ popisuje Horochovská. První z variant využili třeba manželé Grunzovi. „Kdyby nepřijeli hasiči, nevím, co bychom dělali,“ říkají. Na záložních zdrojích fungovaly i některé nemocnice, například IKEM na situaci reagoval odložením některých menších plánovaných zákroků.
před 11 hhodinami

Hasiči během výpadku vyprošťovali lidi z výtahů, řešili ale i „falešné“ požáry

Hasiči po celé zemi zasahovali v souvislosti s výpadkem elektřiny zhruba ve 220 případech. Nejvíc v hlavním městě. Pražské jednotky musely řešit více než stovku mimořádných událostí. Nejčastěji hasiči vyprošťovali osoby uvízlé ve výtazích. Někdy však vyjížděli i k mylně nahlášeným požárům – lidi totiž zmátl dým stoupající ze startujících dieselových agregátů.
před 11 hhodinami
Načítání...