České úřady prověřují podnikání Putinova spojence Vekselberga

3 minuty
Události: České úřady prověřují podnikání Viktora Vekselberga
Zdroj: ČT24

České úřady prověřují majetek tří ruských zbrojařů. Kromě Borise Obnosova a Vladimira Jevtušenka, kteří jsou na českém sankčním seznamu, je zajímá i podnikání Viktora Vekselberga. Tajné služby a Finanční analytický úřad (FAÚ) podle informací ČT analyzují jeho možný vliv na společnost Safina, které se oficiálně zbavil ještě před začátkem loňské otevřené ruské invaze na Ukrajinu.

Vekselberg je podle analytiků 64. nejbohatším člověkem na planetě, mimo to ale také blízký spojenec šéfa Kremlu Vladimira Putina. Španělské úřady mu už na jaře letošního roku zabavily luxusní jachtu. Jeho česká stopa by se měla nacházet v třítisícové obci Vestec u Prahy, přesněji ve firmě Safina.

Štáb ČT se pokoušel Vekselberga v sídle firmy sehnat. „Je potřeba předchozí domluva e-mailem,“ uvedla jedna ze zaměstnankyň firmy. O to se štáb pokoušel ve středu, na zprávu nikdo nereagoval.

Další ruští spolumajitelé firmy společně s Vekselbergem oficiálně zmizeli z firmy už v roce 2019 poté, co na oligarchu uvalily sankce Spojené státy. „Je otázka, jestli to zmizení znamenalo, že se skutečně zbavili podílu nebo něco podobného, nebo že byli prostě ukryti,“ myslí si datový analytik společnosti DatLab Jiří Skuhrovec.

Šéfem představenstva české firmy, zaměstnávající asi dvě stě lidí, je nyní Roman Popov s trvalým bydlištěm v Itálii. Ani k jeho přítomnosti se zaměstnankyně firmy Safina nevyjádřila. Podle evidence skutečných majitelů je skutečným vlastníkem společnosti Alexandr Okatov. Ten vedl Vekselbergův závod na zpracování drahých kovů v Jekatěrinburgu.

FAÚ podle informací ČT zjišťuje, zda nešlo jen o papírový převod naoko na „loajálního manažera“. To je podle Kristiny Vejnbender, redaktorky webu Investigace, další úspěšná strategie. Oligarchové pak prý vědí, že loajální manažeři neutečou s aktivy.

Ze závodu na zpracování drahých kovů v Jekatěrinburgu, kde působil i současný majitel firmy Safina, mělo podle inventury za jeho předchůdců zmizet přes třicet tun zlata a stříbra. „Celá řada ruských podnikatelů vytunelovala peníze směrem do Česka,“ připojuje Vejnbender.

Podle hlavní vyšetřovací verze ruské policie byla část ukradeného majetku investována do nemovitostí a firem v tuzemsku. Jedna ze společností měla sídlo ve středočeské obci Trnová.

Ruský kapitál vstoupil do společnosti Safina v roce 2014. Firmu ovládla společnost Renova Group Viktora Vekselberga, Safina měla v té době miliardový obrat.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Nejen vojáci či hasiči. Platy by letos mohly růst i celníkům a dozorcům

Výdělky bezpečnostních sborů by mohly vzrůst ještě v tomto roce. V případě, že by se vláda na zvýšení platů vojáků, policistů a hasičů dohodla, obdobně by měla zvednout i výplaty vězeňských dozorců a celníků, sdělili ČT ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a ředitel celní správy Marek Šimandl. Právě na celníky se přitom v současných rozpravách o platech bezpečnostních složek podle něj trochu zapomíná.
před 5 hhodinami

Zájem o dálniční známky vzrostl

Řidiči mají vyšší zájem o dálniční známky. Do konce dubna si je pořídilo zhruba o sto tisíc šoférů více než za stejné období loni. To přitom kupovali kupony ve velkém kvůli blížícímu se výraznému zdražení. Znovu si přitom připlatili řidiči i letos. Populární jsou i jednodenní známky. Za chybějící elektronické viněty celníci za první čtyři měsíce při kontrolách uložili na místě pokuty bezmála za čtrnáct milionů.
před 5 hhodinami

Systém financování zdravotnictví se musí změnit, vyzývají ekonomové

Financování českého zdravotnictví je podle Hospodářské komory do budoucna neudržitelné. Odhaduje, že náklady veřejného zdravotního pojištění v roce 2040 přesáhnou bilion korun. Příjmy přitom porostou výrazně pomaleji. Důvodem je stárnutí populace. Ekonomové vyzývají politiky ke změnám.
před 5 hhodinami

Pokrok, míní o Putinově návrhu k jednání Vondráček. Podle Vondry nestačí

Návrh ruského vládce Vladimira Putina, aby se v Istanbulu konaly bez předběžných podmínek přímé rozhovory s Ukrajinou, je podle europoslance Alexandra Vondry (ODS) důležitým krokem, ale nestačí. V Otázkách Václava Moravce řekl, že si lze klást otázku, zda nejde o zdržovací taktiku. Podle místopředsedy ANO Radka Vondráčka ale není v Putinově zájmu dát Ukrajincům čas na dozbrojení. Návrh Kremlu tak považuje za hmatatelný pokrok. Premiér Petr Fiala (ODS) si myslí, že Rusko hledá způsoby, jak se vyhnout úplnému příměří, na které je Ukrajina podle něj připravena.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Lhostejnost otevírá dveře násilí, zdůraznil při pietě v Letech šéf Senátu

Na pietním shromáždění u romského památníku v Letech u Písku se v neděli sešly desítky lidí, aby uctily památku obětí romského holocaustu na místě takzvaného cikánského tábora. Za druhé světové války tam zemřelo 335 lidí. Je to právě lhostejnost, která otevírá dveře k násilí, genocidě a holocaustu, řekl ve svém projevu při pietní akci předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).
před 7 hhodinami

Na vyšetřování blackoutu ve Španělsku se podílejí i Češi

Na vyšetřování nedávného rozsáhlého blackoutu ve Španělsku se podílejí i čeští odborníci. V Otázkách Václava Moravce to řekl předseda představenstva společnosti ČEPS Martin Durčák. Odhadl, že výsledky by expertní komise mohla mít zhruba za půl roku. K výpadku dodávek elektřiny na Pyrenejském poloostrově došlo na konci dubna, paralyzoval většinu pevninského Španělska a Portugalska i části jihozápadní Francie.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Mateřství je hra života, míní zpěvačka Vytisková

Je Den matek, který tradičně připadá na druhou květnovou neděli. Zpěvačku Kláru Vytiskovou, která má tři děti, inspiruje mateřství k psaní písniček, žena si v něm dle ní může najít hru života. Podle chartistky Kamily Bendové je důležité, aby matka dětem, kterých má ona sama šest, vytvořila jistotu bytí. Domov, kam se mohou vždycky vrátit. Obě ženy hovořily o mateřství v pořadu 90′ČT24.
před 16 hhodinami

Dědečka mu věznili nacisti, teď školák sbírá podpisy potomků válečných veteránů

Současní školáci patří zhruba ke čtvrté generaci po druhé světové válce. Paměť a poselství se stále předávají dál v hodinách dějepisu či na vzpomínkových akcích. Některé děti a dospívající ale pátrají i v rodinné historii. Patří mezi ně i žák základní školy Stanislav Zach, jehož předci byli vojáky a jehož dědečka nacisté drželi v pracovním táboře. Chlapec nyní do zápisníku sbírá podpisy potomků válečných veteránů.
před 17 hhodinami
Načítání...