Stav většiny povodí je výrazně pod normou, řekl Výborný

Nahrávám video

Průtoky řek v Česku se pohybují mezi 15 až 45 procenty standardu v tomto ročním období. Stav na většině povodí je silně podnormální. Nedostatek vody pro domácnosti ani průmyslu nehrozí. Po čtvrtečním jednání s řediteli podniků spravujících povodí Vltavy, Moravy, Ohře, Odry a Labe to řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).

Vodohospodáři vydali 52 rozhodnutí o omezení odběru vody, převážně na menších tocích, uvedl ministr. Loni touto dobou bylo 39 zákazů. Jakost vody je ale podle Výborného v pořádku. „Pokud jde o rekreační účely, tak i tam až na výjimky je kvalita pořád dobrá.“

Vodohospodáři v celém Česku podle něj průtok na tocích zvýšili o 154 milionů metrů krychlových vody. Generální ředitel Povodí Vltavy Petr Kubala řekl, že na Vltavě se průtoky pohybují mezi deseti až pětapadesáti procenty dlouhodobého průměru v červenci.

„Všechny vodárenské nádrže jsou naplněné až na úroveň 95 procent,“ podotkl. Největší nádrž Želivka, která zásobuje 1,5 milionu obyvatel, je podle něj naplněná na 94 procent.

Dodal, že od 1. do 26. července se z Vltavské kaskády doplnil průtok o 33 milionů metrů krychlových. „Odpovídá to situaci, jako by se vypustila celá vodní nádrž Římov v Jihočeském kraji,“ uvedl Kubala.

Nahrávám video

Nádrže v Poodří jsou dost naplněné

Ředitel Povodí Odry Jiří Tkáč řekl, že vody pro odběratele je v povodí dostatek a nádrže v jeho správě jsou naplněné na 80 až 98 procent jejich kapacity. „V minulosti jsme neiniciovali žádná omezení na odběr vody a ani letos tomu nic nenasvědčuje,“ míní. V Moravskoslezském kraji podle něj 88 procent odběrů vody pochází ze soustavy ve správě Povodí Odry, zbytek je z podzemních vod a dalších zdrojů.

V Povodí Moravy je podle generálního ředitele Václava Garguláka naplněno všech patnáct vodárenských nádrží na 75 až 100 procent kapacity. Od začátku července vodohospodáři zvýšili průtoky řek o 28 milionů metrů krychlových, dodal.

Na více než osmdesát procent kapacity je naplněno třináct nádrží v Povodí Ohře, uvedl generální ředitel Zbyněk Folk. V Povodí Labe se podle generálního ředitele Mariána Šebesty daří sucho zvládat rovněž díky vodě v nádržích, z nichž většina je dobře naplněná. „Jsme ve spojení se zemědělci, se kterými koordinujeme zavlažování,“ řekl. Zvyšovat průtoky řek se daří díky dostatku vody zejména v nádrži Rozkoš, dodal.

Písek čerpá vodu z náhradních zdrojů

Pod zákonem daný limit se však kvůli suchu snížil průtok řeky Otavy v Písku, kde musejí čerpat vodu z náhradních zdrojů. „Když je v řece průtok méně než pět kubíků za vteřinu, tak odstavujeme úpravnu,“ vysvětluje jednatel Vodárenské správy Písek Roman Honzík.

Tato situace nastala minulý pátek večer. Aby domácnosti o pitnou vodu nepřišly, město začalo čerpat z náhradního a vzdálenějšího zdroje – římovské přehrady. „V současné době je tam asi 27 milionů kubických metrů, což je dostatek. Římovská voda zachraňuje tam, kde je opravdu sucho,“ dodává také předseda představenstva a ředitel Jihočeského vodárenského svazu Antonín Princ. 

Běžně odebírá Písek z Římova jen dvacet procent celkové spotřeby, ale nyní byl kvůli suchu čtyři dny pro lidi jediným zdrojem. Právě kvůli opakovanému nedostatku vody chce Jihočeský vodárenský svaz ještě více spolupracovat s jednotlivými městy.

Nahrávám video

„Potřebujeme dosáhnout v Písku dohody, abychom byly schopni kontinuálně i do budoucna zásobit a takovéto výpadky pokrýt. Nemůžeme fungovat jenom jako pojistka, potřebujeme, aby do Písku tekla stále alespoň nějaká voda,“ podotýká Princ.

Římovská přehrada zásobuje pitnou vodou přes čtyři sta tisíc lidí a ani v případě pokračujícího sucha v následujících týdnech by nikdo z nich neměl o zásobování přijít.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Opozice má podpisy na svolání schůze sněmovny k dotacím pro Agrofert

Opoziční strany posbíraly podpisy pro svolání mimořádné schůze sněmovny kvůli střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) a dotacím pro Agrofert, řekl v úterý novinářům předseda Pirátů Zdeněk Hřib. Návrh podá opozice v řádu dní, doplnila místopředsedkyně strany Olga Richterová.
před 7 mminutami

ŽivěPoslanci mají na mimořádné schůzi probrat navýšení rodičovského příspěvku

Poslanci mají v úterý odpoledne začít úvodní debatu o růstu rodičovského příspěvku. V úvodním kole by sněmovna mohla projednat také senátní novelu o odkladu spuštění elektronizace voleb spolu s usnadněním hlasování pro lidi se zrakovým postižením. Před projednáním v prvním čtení je rovněž koaliční novela, který mimo jiné upravuje státní úhradu České poště.
před 8 mminutami

„Ztratili jsme důvěru mnoha obětí.“ Memorandum má zlepšit prevenci proti zneužívání v církvi

Prevenci proti sexuálnímu zneužívání v církvi, ochranu a podporu obětí a citlivý přístup k nim by mělo zlepšit memorandum o spolupráci mezi Českou biskupskou konferencí (ČBK) a necírkevním spolkem Někdo Ti uvěří. Dokument podepsali pražský arcibiskup Stanislav Přibyl jako místopředseda ČBK a předseda spolku Jiří Kylar.
před 1 hhodinou

Začaly samosběry jahod, lidé si připlatí

Sezona samosběrů jahod se naplno rozbíhá napříč Českem. První farmy otevřely už v posledním květnovém týdnu, další spouští sběr během prvních červnových dnů. Ve většině regionů letos lidé zaplatí za kilogram nasbíraných jahod mezi 90 a 99 korunami, což je u řady pěstitelů zhruba o deset korun více než loni.
před 2 hhodinami

Policie stíhá čtyři lidi za obchodování s dívkami na OnlyFans

Policie stíhá čtyři lidi a firmu za obchodování s lidmi. Podle kriminalistů zneužili důvěřivosti a nepříznivé situace desítek mladých dívek, s nimiž uzavírali smlouvy o zastupování na platformě OnlyFans a dalších sociálních sítích. Poté po nich požadovali dodávání explicitnějších erotických materiálů, sdělil mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej. Policie vyzvala případné další poškozené či svědky, aby se přihlásili.
před 3 hhodinami

České úřady představily informace pro návštěvníky fotbalového mistrovství světa

Ministerstvo zahraničí představilo ve spolupráci s Fotbalovou asociací ČR a ministrem pro sport praktické informace pro české občany, kteří se chystají na fotbalové mistrovství světa do USA, Kanady a Mexika. Turnaj se koná od 11. června do 19. července. Ministerstvo zahraničí posílilo velvyslanectví ve Washingtonu i generální konzulát v Los Angeles.
03:05Aktualizovánopřed 3 hhodinami

VideoNepřijetí eura má Niedermayer za „jedno z nejhorších rozhodnutí“. Podle Staňka není vhodná situace

Prezident Petr Pavel se znovu vyslovil pro přijetí eura – zejména, pokud by koruna bránila rozvoji. Na konferenci Revize Česka doplnil, že díky společné měně by se tuzemsko přiblížilo k rozhodování v Evropské unii. Podle europoslance Antonína Staňka (nestr.) není aktuální situace tou, v níž „bychom euro měli přijímat“. Souhlasí však s tím, že pokud má být vedena debata o tom, jestli euro přijmout, nebo ne, tak by měla být o tom, kdy by to mělo být. Europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09) považuje za „strašně smutné“, že diskuse o této věci trvá v Česku desítky let, a nikam se nedobrala. Nepřijetí eura považuje za „jedno z nejzbytečnějších, nejhorších rozhodnutí, které vlády přijaly“. Debatou v Událostech, komentářích provázela Tereza Řezníčková.
před 4 hhodinami

Policie chce kvůli požáru v Mostě poslat dva lidi před soud

Kriminalisté navrhli obžalovat dva lidi obviněné v souvislosti s tragickým požárem restaurace U Kojota v Mostě. Viní je z obecného ohrožení z nedbalosti. České televizi to sdělil mluvčí ústeckých policistů Kamil Marek. K tragickému požáru došlo loni v lednu a vyžádal si sedm mrtvých a deset zraněných. V případě odsouzení hrozí obviněným až deset let vězení.
před 5 hhodinami
Načítání...