Škrty v dotacích nebudou mít na zemědělce takové dopady, míní ministr Nekula

29 minut
Ministr zemědělství Nekula byl hostem pořadu Interview ČT24
Zdroj: ČT24

Většinu vládních úspor mají obstarat nižší dotace, mimo jiné z resortu zemědělství. Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) jich seškrtal za 10,2 miliardy korun. Na zemědělce však tyto úspory prý nebudou mít výrazné dopady. „Škrtáme proto, že tam byla určitá nepravost, nerovnováha, kterou nastavila předchozí vláda,“ hájil kroky kabinetu v pořadu Interview ČT24.

„Začali jsme v sektoru národních dotací, pokrátili jsme dotace o 18,8 procenta. Zemědělství se v posledních letech daří, mezi roky 2020–2022 je v plusu 73 miliard korun,“ řekl ministr. Úspory v rámci resortu zemědělství jsou podle Nekuly druhé největší napříč resorty.

„Národní dotace nemají sloužit k tomu, aby se navyšovaly zisky ať jednotlivých firem, skupin firem, nebo holdingů,“ uvedl. Hájil tím krok vlády, která minulý čtvrtek představila balík úsporných opatření. „Jako vláda jsme museli něco udělat, šlápnout na brzdu, jinak bychom narazili do zdi,“ řekl ministr.

Nekulův resort začal prý v systému národních dotací škrtat už v letošním roce, aby tak určité dotace přibližoval rychleji nulové hodnotě. Ministr odmítl také tvrzení, že by mohl kvůli změnám v dotacích čelit lobbistickým tlakům.

„Škrtáme proto, že tam byla určitá nepravost, nerovnováha, kterou nastavila předcházející vláda,“ komentoval Nekula úsporné kroky svého resortu. Odkázal i na Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond, v rámci nějž vytváří ministerstvo další program pro potravináře, podle Nekuly má být spravedlivější.

„Mohou do něj vstoupit jak malí, střední i velcí, ale bude tam záklopka, aby ho nevysáli ti velcí. Bude tam také multiplikační efekt, kdy za relativně málo peněz ze státního rozpočtu uděláme poměrně hodně muziky,“ vysvětlil ministr. Škrty proto podle lidoveckého ministra nebudou mít na zemědělce přílišné dopady. „Jen srovnáváme podmínky, aby mohli vedle sebe existovat. Nedává to logiku, abychom ubírali těm menším,“ usoudil. 

Zveřejnění podrobnějších detailů ohledně vládních škrtů v dotacích není podle něj na místě. „Potřebujeme sestavit rozpočet na příští rok, dali jsme hrubá rámcová čísla a teď budeme ladit detaily. Má to svůj mechanismus a nemá cenu vytrhávat jednotlivosti, protože pak se s tím začne žonglovat – a tomu se chceme vyhnout,“ řekl.

Nulové DPH na „tiché víno“

Součástí vládního úsporného balíčku bylo také několik změn u sazeb daně z přidané hodnoty (DPH). V případě potravin se má daň snížit z patnácti procent na dvanáct. Nekula snížení DPH na potraviny vítá. „Potřebovali jsme umravnit situaci na trhu s potravinami, byly největším tahounem inflace.“

Resort podle něj vytrvá a bude tlačit na obchodní řetězce, aby mezi sebou soutěžily, nižší daň se podle něj do cen potravin promítne. „Šéf svazu obchodu sliboval, že když se sníží DPH, sníží se ceny,“ komentoval s tím, že pochválí každý obchodní řetězec, který bude proaktivní a vstřícný směrem k zákazníkům. Reagoval tak na svůj příspěvek na Twitteru, ve kterém zveřejnil fotografie se zástupci jednoho ze řetězců.

Rozruch pak také vzbudila nulová daň na takzvané tiché víno, u nějž je Nekula naopak rád, že se mu zvýhodnění podařilo prosadit. „Nevidím to jako kontroverzní, chceme jen zachovat to, co je v okolních státech, které se pěstování vína také věnují.“

Případná nová „opatření“ by podle Nekuly handicapovala moravské i české vinaře. „Nastala by taková situace, že bychom rozevřeli nůžky a více bychom zvýhodnili dovozová laciná vína,“ myslí si. Změna DPH by podle ministra zvedla ceny u tohoto produktu zhruba o 35 korun. Varoval také před každoročním poklesem ve spotřebě vína v Česku, ta dosahuje kolem pěti až deseti procent.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Černochová a Hřib se střetli s Havlíčkem kvůli muniční iniciativě

Česká muniční iniciativa dodala do konce letošního dubna na Ukrajinu dalších 400 tisíc kusů velkorážové munice. V Otázkách Václava Moravce to řekla ministryně obrany Jana Černochová (ODS), která odmítla návrh místopředsedy hnutí ANO Karla Havlíčka, aby se iniciativa přesunula pod NATO. Podle předsedy Pirátů Zdeňka Hřiba je nutné v iniciativě pokračovat.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
před 6 hhodinami

Teplo kvůli modernizaci jeho výroby nejspíš zdraží. Pomoci by mohly dotace

Kvůli rozsáhlé modernizaci výroby tepla se chystá jeho zdražování. Zbrzdit růst cen by mohly dotace, které připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu. Teplárny přechází od uhlí k jiným formám výroby tepla – zejména k plynu. Důvodem změn jsou vysoké ceny emisních povolenek i plánovaný odchod od uhlí v roce 2033. Přeměna teplárenství si vyžádá miliardové investice. Na centrální zásobování jsou v Česku napojené zhruba čtyři miliony lidí.
před 7 hhodinami

V Missouri zrestaurovali sochu Churchilla od Bělského, vloží do ní opět časovou kapsli

V americkém Fultonu ve státě Missouri, kde Winston Churchill pronesl slavný projev o spuštění železné opony, znovu po pěti letech odhalili politikovu nadživotní podobiznu od českého sochaře Franty Bělského. Britského státníka zachycuje tak, jak ho jako voják viděl při přehlídce české západní armády v Anglii za druhé světové války. Národní Churchillovo muzeum do sochy plánuje vložit znovu časovou schránku společně se současnými předměty. Předtím tam byla lahev od whiskey, k níž Bělský přidal mince, dobové noviny a dopis.
před 8 hhodinami

Lidé spoří na stáří i přes dlouhodobé investice

Přes 150 tisíc lidí vložilo své peníze do takzvaného dlouhodobého investičního produktu (DIP). Zajišťují se tak na stáří s podporou státu. Podle makléřů zatím zájem lidí neovlivnily ani momentální prudké výkyvy na burzách.
před 8 hhodinami

Při pracovních úrazech loni zemřelo sedmdesát lidí

Skoro každý pátý den se v Česku stane smrtelný pracovní úraz. Podle nejnovějších dat jich Státní úřad inspekce práce (SÚIP) a Český báňský úřad (ČBÚ) loni zaznamenal sedmdesát. Podle ČTK je to nejméně od vzniku samostatné České republiky. K příčinám patří hlavně podcenění rizika a používání nebezpečných pracovních postupů. Často jde o pády z výšky nebo dopravní nehody, například v areálu firmy.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Obyvatelé Karolinky v referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren

Obyvatelé Karolinky na Vsetínsku v sobotním referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren do majetku města. Výsledky jsou v této části místního referenda platné a závazné. Hlasující naopak těsně nepodpořili odkoupení ubytovny, o kterém taktéž hlasovali. I v tomto případě je rozhodnutí platné, avšak nezávazné, vyplývá z informací na úřední desce. Město s asi 2500 obyvateli má dlouholetou sklářskou tradici, v roce 2020 se tam však sklárny uzavřely.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Ztratili jsme smysl pro bolest a úzkost, míní filozofka Matějčková

Náboženství od lidí vyžaduje něco, čemu už mnozí v západním světě nerozumí, a to oddanost a poslušnost, řekla v Interview ČT24 filozofka a publicistka Tereza Matějčková. Ačkoliv ateismus a sekularizace společností prostoupily, tvrdí, že spiritualita nemizí. Odklon od náboženství však spojuje s nárůstem duševních chorob. „Křesťanství vychází z toho, že život je těžký a plný utrpení. Ztratili jsme smysl pro bolest a úzkost,“ sdělila moderátorce Tereze Willoughby.
před 10 hhodinami
Načítání...