Ve vládní koalici uvažují o vlastním návrhu na zmrazení platů politiků

3 minuty
Události: Zmrazení platů politiků
Zdroj: ČT24

Vláda by mohla zmrazit platy politiků. Část představitelů koalice připustila, že debata napříč stranami na toto téma už začala. Jako důvod uvádí solidaritu v časech vysoké inflace. Podobnou úpravu, která by zastavila růst výdělků prezidenta a členů vlády i parlamentu, už připravilo opoziční hnutí ANO. Projednat ve sněmovně ji chtělo již minulý týden.

V pátek odpoledne sněmovna neschválila program schůze, kde chtěla opozice prosadit návrh na zmrazení platů politiků. Zástupci koalice teď ale připouští, že by chtěli předložit vlastní návrh, debata uvnitř koalice už začala.

„Solidarita v této chvíli v rámci plánu celkové konsolidace veřejných financí – ne jeden vytržený aspekt – tak to smysl dává, takže my tu debatu každopádně vedeme,“ sdělil 1. vicepremiér Vít Rakušan (STAN). 

Platy politiků na začátku roku vzrostly skoro o třináct procent. Na úrovni roku 2020 totiž zůstaly dva roky. Průměrná hrubá mzda, od které se odvíjejí, ovšem během té doby dál rostla.

„Je potřeba se bavit o tom, že pokud by k tomu dočasnému zmrazení platů skutečně došlo, co to bude znamenat na konci, aby tam nebyl ten skokový růst,“ vysvětluje předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Marek Výborný komplikace spojené s návrhem. Konkrétní návrh zatím v koalici nevznikl. Jednou z variant ale má být třeba to, že by se příští rok současné platy dál nezvyšovaly.

„To je debata, kterou musíme vést v koalici. Platy nám rostou ze zákona, to my neovlivňujeme, opozice často lže, když říká, že my si sami zvyšujeme platy,“ uvádí k tomu předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).

Zmrazení chce opozice

Zástupci koalice často zmiňují, že úprava má platit maximálně do dalších voleb. Navíc opoziční úprava, kterou sněmovna měla řešit minulý týden, má podle nich technické nedostatky. Mění totiž třeba některé části, které ze zákona mezitím odstranila loňská novelizace.

Návrh předsedy hnutí ANO je ve sněmovně už od listopadu 2021. Počítá se zmrazením platů politiků až do konce roku 2026, což přesahuje současné volební období. „My budeme pro jakékoliv zmrazení platů politiků,“ komentuje místopředsedkyně hnutí ANO Alena Schillerová. „Zmrazit okamžitě. To už měli udělat a potom se bavit o nastavení valorizačního schématu, aby nedocházelo k načítání a skokovému navýšení,“ dodává. 

Se zmrazením souhlasí i opoziční SPD. „My jsme dali svůj vlastní návrh hned po volbách, kdy jsme chtěli zmrazit platy na celé volební období,“ říká místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Jan Hrnčíř (SPD).

Zástupci koalice zmiňují – stejně jako návrh, který byl v pátek ve sněmovně – že zastavení růstu platů by se nemělo dotknout soudců, i když jejich výši určuje stejná norma.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Panuje shoda, že členství v EU a NATO je garancí bezpečnosti, sdělil Pavel

Prezident Petr Pavel po čtvrteční sérii schůzek s lídry parlamentních stran řekl, že panuje shoda na tom, že české členství v NATO a Evropské unii je v současnosti nejlepší garancí bezpečnosti a prosperity. Všichni včetně opozice se podle hlavy státu shodli také na tom, že bezpečnost vidí komplexně či že výsledek ruské války na Ukrajině jednoznačně ovlivní bezpečnost Česka, sdělil na tiskové konferenci. Předtím přijal předsedy Pirátů, SPD, STAN, ANO a stran koalice SPOLU.
10:16Aktualizovánopřed 2 mminutami

Při útoku ze zahraničí by vlast bránilo 81 procent Čechů, uvádí průzkum

Česko patří ve střední a východní Evropě k zemím, ve kterých by nejvíce obyvatel bránilo svou vlast v případě zahraničního útoku, vyplývá z průzkumu, jehož výsledky zveřejnila nevládní organizace Globsec. Z devíti zkoumaných států by tak méně než polovina lidí učinila pouze na Slovensku, kde také převažuje názor, že by se Ukrajina v zájmu nastolení míru měla vzdát části území. V tuzemsku rovněž podle průzkumu nejméně lidí z regionu věří dezinformacím.
před 43 mminutami

Většina deváťáků se dostala na preferovanou školu, řekl Bek

V prvním kole přijímacích zkoušek bylo na střední školy přijato 94 procent deváťáků, asi o procento více než loni. Většina se dostala na preferovanou školu, sdělil ministr školství Mikuláš Bek (STAN) spolu s ředitelkou Cermatu Barborou Rosůlkovou. Resort školství informoval také o výsledcích státních maturit, neuspělo 12,3 procenta studentů.
11:32Aktualizovánopřed 50 mminutami

Soud poslal do vazby dva obviněné po zásahu na plzeňském úřadě

Okresní soud Plzeň-město poslal kvůli možnému ovlivňování svědků do vazby dva lidi obviněné v souvislosti se zásahem Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) na krajském úřadě Plzeňského kraje. Informovala o tom okresní státní zástupkyně Ivana Hostašová. Obžalovaným hrozí až osmileté vězení.
před 3 hhodinami

Někdo zřejmě otrávil čtyři vlky v Rychlebských horách

V Rychlebských horách na Jesenicku byli mezi únorem a dubnem nalezeni čtyři mrtví vlci. Pitvu zvířat provedli experti z Veterinární univerzity v Brně, podle nich šlo s největší pravděpodobností o otravu dosud nezjištěnou látkou, upřesnit by to měly toxikologické testy. Kvůli podezření, že vlci byli otráveni, podala Agentura ochrany přírody a krajiny (AOPK ČR) trestní oznámení.
před 5 hhodinami

Plodiny i ryby v okolí nehody v Hustopečích jsou v pořádku, prokázaly testy

V okolí havárie vlaku s benzenem u Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku je možné pěstovat plodiny i lovit ryby kromě jednoho jezera. Vzorky zemědělské půdy tam neprokázaly zvýšenou přítomnost látek vznikajících z hoření benzenu a stopy benzenu neodhalily ani vzorky ryb z vod v okolí havárie s výjimkou jezera číslo 6, řekli ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) a ředitel České inspekce životního prostředí Petr Bejček.
před 6 hhodinami

Na horách sněží, o víkendu bude oblačno

Přes Česko ve čtvrtek přejde studená fronta a ochladí se. Víkend bude velmi oblačný a při protrhání oblačnosti hrozí přízemní mrazíky, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). V Jeseníkách a Krkonoších ve čtvrtek ráno teploty spadly pod nulu a začalo sněžit.
před 8 hhodinami

Auta je nesmí prorazit. V Liberty se opět rozjela výroba svodidel

Výroba svodidel se v huti Liberty po delší pauze znovu rozjela jako jedna z prvních. Svodidla je nutné nejprve vyválcovat, poté vytvarovat a nakonec pozinkovat. Pracovníci přitom nevyrábějí jen je samotná, ale vytvářejí také matematické modely, které jim pomáhají zjistit dopady srážky vozidel s těmito ochrannými prvky na silnicích. Vozidlo totiž nesmí prorazit žádný podélný prvek ani se dostat za svodidlo, vysvětlil konstruktér Radim Žídek, který jako jeden z mála v huti zůstal pracovat.
před 11 hhodinami
Načítání...