Místo dvou dnů voleb jen jeden. Vláda schválila novelu ústavního zákona o volbách

Vláda schválila novelu ústavního zákona o volbách, která mimo jiné zavádí jednodenní hlasování. Volby by se tak mohly od roku 2026 konat jen v pátek od sedmi do 22 hodin. V pevném termínu by se měly konat volby do Senátu, do zastupitelstev krajů a obcí, probíhat by měly v prvním celém týdnu v říjnu. Návrh nyní projedná parlament.

Důvodem pro změnu ústavního zákona je podle resortu vnitra fakt, že Česko je posledním státem v Evropské unii se dvěma volebními dny.  V tuzemsku se momentálně volí v pátek od čtrnácti do 22 hodin a v sobotu od osmi do čtrnácti hodin.

Stanovení termínu voleb na první celý týden v říjnu podle premiéra Petra Fialy (ODS) zamezí tomu, aby se volby konaly ve stále dřívějším termínu, jako tomu je podle stávajících pravidel. „Volby se neustále posouvají směrem k letním prázdninám a za chvíli by se konaly uprostřed prázdnin, což není situace, která by byla rozumná nebo dobrá,“ uvedl.

Podle vnitra neznamená časová úprava voleb snížení nákladů na odměny pro členy volebních komisí. „Po ukončení hlasování je navíc potřeba počítat i s časem na sčítání hlasů, které bude probíhat do nočních hodin,“ uvedl resort v důvodové zprávě.

33 minut
Brífink po jednání vlády
Zdroj: ČT24

Jednou z novinek bude při prezidentských a senátních volbách také to, že budou všichni kandidáti uvedeni na jednom lístku. „Bude se zaškrtávat křížkem vybraný kandidát, může to zjednodušit i práci při počítání,“ sdělil ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Navrhuje se i zrušení odvodu pojistného z odměn členů okrskových komisí. „Jednoduše v čistém si tak vydělají více než doposud,“ řekl.

Vláda se zabývala také další možnou změnou pravidel pro tvorbu volebních okrsků. Současný stav označuje resort jako „nepružný“. „Při současném stavu zhruba osmi a půl milionu voličů připadá na jeden okrsek v průměru zhruba 570 voličů. Skutečná lidnatost okrsků se liší případ od případu. Existují okrsky přesahující tisícovku voličů, ale i okrsky o pouhých několika desítkách voličů,“ stojí v návrhu. Nová úprava pravidel by mohla podle úřadu obcím „rozvázat ruce“ během slučování okrsků anebo redukci jejich počtu, což by přineslo úspory.

  • V jeden den se do parlamentu volilo od vzniku Československa, voliči tehdy chodili k volbám v neděli.
  • Dvoudenní volby se zavedly v Československu v roce 1971, probíhaly 26. a 27. listopadu. Šlo o první hlasování od vzniku federace, lidé volili do Federálního shromáždění i do obou národních rad.
  • Systém dvou volebních dní si zprvu převzaly oba nástupnické státy, na Slovensku se poprvé volilo do parlamentu v jeden den od roku 2006, konkrétně v sobotu.
  • V případě prezidentských, komunálních a krajských voleb zavedli Slováci jednodenní hlasování už dříve. 
  • Zdroj: ČTK

Volby by mohly mít vlastní informační systém

Zákon počítá také s vytvořením informačního systému správy voleb. Měl by obsahovat jednotný seznam voličů, okrskových volebních komisí a registr kandidátních listin. Podle vnitra přinese možnost podávání kandidátních listin prostřednictvím elektronického formuláře, to by mělo odstranit chybovost při předkládání kandidátek. Samotné vytvoření systému by mělo stát asi 200 milionů korun, pozdější náklady na údržbu by se měly pohybovat kolem dvaceti milionů korun ročně.

Změna by se mohla týkat i vydávání voličských průkazů, voliči by si o ně mohli zažádat elektronicky na kterémkoli úřadě. Dnes musí žádat o změnu jen tam, kde mají trvalé bydliště. Zákon je spojený se změnou ústavy, která by měla s ohledem na předchozí dohody zafixovat senátní obvody na 12 let tak, aby se neměnily kvůli změně počtu obyvatel každé dva roky při obměně třetiny horní komory. Senátní, komunální a krajské volby by se pak měly konat vždy na konci prvního celého říjnového týdne. 

Vláda také schválila zrušení kontrol na hranicích se Slovenskem.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Při požáru lakovny na Tachovsku zemřel člověk. Škody dosahují 50 milionů

Při požáru lakovny výrobní firmy v Chodové Plané na Tachovsku zemřel jeden člověk, další dva lidé utrpěli vážná zranění a jsou v kritickém stavu, vrtulník je transportoval na popáleninové centrum do Prahy. Mluvčí hasičů Petr Poncar oznámil, že se požár povedlo uhasit včetně ochlazování stěn a střechy kolem 16:30. Před 20:00 odjela i dohledová jednotka místních hasičů. Podle odhadů plameny způsobily škody zhruba za 50 milionů korun.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

O bližší kontakt Československa s předchůdci EU usilovali už komunisté

Česko už je skoro jednadvacet let členem Evropské unie. Vstoupilo do ní 1. května 2004. O bližší kontakty s Evropskými společenstvími ale usilovaly už komunistické úřady. Dokumenty, které zveřejnili archiváři z ministerstva zahraničí, dokazují, že tím diplomaty oficiálně pověřila v roce 1986 tehdejší vláda.
před 7 hhodinami

Zbývají poslední dny pro podání přiznání k dani z příjmů

Na podání elektronického přiznání k dani z příjmů mají lidé už jen posledních pár dnů. Formulář je nutné elektronicky odeslat a daně zaplatit do pátku 2. května, ale lidé by to neměli nechávat na poslední chvíli. Finanční správa totiž upozorňuje, že hrozí přetížení systému. Těm, co odevzdávají papírové daňové přiznání, skončila lhůta už na konci března.
před 7 hhodinami

Robotická trojkolka Helhest může pomoci vojákům i záchranářům

Jmenuje se po koni, na němž jezdila vikinská bohyně smrti. Ale on sám by měl přinášet spíše život, pomoc a podporu. Řeč je o novém pokročilém autonomním systému Helhest, který vznikl na Českém vysokém učení technickém v Praze. Robot připomínající trojkolku by se měl podle jeho autorů dát využít pro průzkum, obranné operace i pátrací a záchranné mise.
před 7 hhodinami

Přibývá melanomů kůže. Chodit na kontrolu se doporučuje co měsíc

V posledních letech výrazně stoupl počet lidí s onemocněním kůže, zejména zhoubným melanomem. Lékaři ročně diagnostikují tento nádor u více než tří tisíc lidí. Do roku 2050 se očekává výrazný nárůst o čtyřicet procent. Mezi rizikové faktory patří nejen nadměrné slunění, ale i časté používání solárií nebo UV lamp na gelové nehty. Šance na úspěšné vyléčení zvyšuje včasné vyšetření. V příštích týdnech budou mít lidé opět možnost se nechat zdarma vyšetřit na náměstích po celé republice.
před 8 hhodinami

Slunečná obloha z počátku týdne se na víkend zatáhne

Začátek týdne bude v Česku převážně slunečný a beze srážek. Díky jasné obloze se nejvyšší denní teploty dostanou nad dvacet stupňů Celsia. O čtvrtečním Svátku práce se odpolední maxima přiblíží hranici letního dne, tedy k 25 stupňům. V pátek a v sobotu bude ještě tepleji, ale začne se zatahovat a o víkendu místy zaprší. Od neděle se také ochladí, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Litvínovská rafinérie už zpracovává pouze ropu ze západu

Společnost Orlen Unipetrol v pondělí začala ve své litvínovské rafinérii zpracovávat výhradně ropu dovezenou ze západu rozšířeným italským ropovodem TAL. Tamní rafinérie tak poprvé od roku 1965 nevyužívají ruskou ropu z ropovodu Družba, informoval generální ředitel rafinérské skupiny Orlen Unipetrol Mariusz Wnuk.
před 11 hhodinami

Česko zruší kontroly na hranicích s Rakouskem kvůli slintavce

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) oznámil nové úpravy mimořádných veterinárních opatření v souvislosti s nákazou slintavky a kulhavky. Na tiskovém brífinku mimo jiné řekl, že Česko od pondělní půlnoci zruší kontroly na hranicích s Rakouskem. Skončí také zákaz vstupu do obor v Moravskoslezském, Zlínském a Jihomoravském kraji. V platnosti naopak zůstávají všechna opatření přijatá vůči Slovensku a Maďarsku.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami
Načítání...