Vyvěšení vlajek a portrétu Putina na budově ministerstva vnitra nebylo trestné. NCOZ případ odložila

Vyvěšení české a ukrajinské vlajky vedle portrétu ruského prezidenta Vladimira Putina na budově ministerstva vnitra v Praze nebylo trestné. Policie proto případ odložila. Pro ČT to uvedl její mluvčí Jozef Bocán. Ministerstvo vnitra vyvěsilo loni na státní svátek 28. října na budovu svého úřadu českou a ukrajinskou vlajku, mezi které umístilo podobiznu ruského prezidenta Vladimira Putina ve vaku na mrtvoly. Případem se zabývala Národní centrála proti organizovanému zločinu

„Došli jsme k závěru, že ve věci se nejedná o podezření z trestného činu. Úkony trestního řízení nebyly zahájeny a věc byla uložena ad acta,“ uvedl mluvčí policejního prezidia Jozef Bocán. Případem se nejprve zabývala pražská policie, která ho pak předala Národní centrále proti organizovanému zločinu.

Ministerstvo vnitra nechalo českou a ukrajinskou vlajku vyvěsit společně s podobiznou ruského prezidenta Vladimira Putina ve vaku na mrtvoly v rámci připomínky vzniku Československa. „Víme, kdo je náš přítel, který krvácí i za naši svobodu. A také víme, kdo je náš nepřítel, a nenecháme ho ukrást pojem vlastenectví ani naši vlajku,“ napsal loni 28. října k fotografii na Twitteru ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

Rakušan avizoval, že pokutu zaplatí

Podle Deníku N nejprve šetřila vyvěšení vlajky pražská policie kvůli možnému porušení zákona o státních symbolech, podle něhož se státní vlajka vyvěšuje jen na čelní straně budovy. V tomto případě ale visela na zadní straně ministerstva, upozornilo zmíněné médium. Ministr Rakušan pro server uvedl, že případnou pokutu zaplatí. „Nicméně jsme samozřejmě měli předběžný právní názor, že se ničeho protiprávního nedopouštíme,“ dodal.

Instalace měla podle resortu značit výročí spojení vzniku samostatného Československa s poukazem na odhodlanost bránit demokratické hodnoty svrchovaného státu. Na vzniku díla se podílel ministr vnitra a spolek Dekomunizace. Výroba vlajky stála 50 tisíc korun.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Vůdce padl, lkala před 80 lety nacistická propaganda

Ještě 20. dubna nacistický ministr propagandy Joseph Goebbels opěvoval Adolfa Hitlera coby nejstatečnější srdce Německa. O deset dní později spáchal vůdce třetí říše ve svém berlínském bunkru sebevraždu, zhrzený generalitou i vlastním národem. O posledních hodinách muže, který šest let týral Evropu, se ovšem veřejnost nedozvěděla víc, než že „hrdinně padl“. Poslední dubnový den od jeho smrti uplynulo 80 let. Připomínáme starší výroční text webu ČT24.
před 49 mminutami

Na čarodějnice se nesmí pálit navlhlá tráva nebo listí, hrozí pokuta

Tři a půl tisíce ohňů nahlásili lidé hasičům na 30. duben, který je tradičně spojen s takzvaným pálením čarodějnic. Směny ale kvůli tomu sbory neposilují. Loni vyjeli během filipojakubské noci k dvaceti požárům, které větší škody nezpůsobily. Pálit lze po novele zákona o ochraně ovzduší proschlé dřevo nebo třeba větve. Naopak za navlhlou trávu nebo listí v ohništi hrozí až padesátitisícová pokuta.
před 1 hhodinou

Soud vyhověl odvolání psychiatra Cimického

Případem psychiatra Jana Cimického viněného ze znásilnění a vydírání se bude muset znovu zabývat obvodní soud. Odvolací senát v úterý vyhověl Cimického odvolání proti předchozímu verdiktu. Sedmasedmdesátiletý lékař a spisovatel obžalobu dlouhodobě odmítá, úterního jednání se nezúčastnil.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Senát neodmítl převod financování nepedagogů, jak žádaly odbory i ANO

Senát neodmítl převod financování mezd nepedagogických pracovníků na obce a kraje, jak o to usilovaly především školské odbory či hnutí ANO. Souhlasil ovšem se stanoviskem svého školského výboru, podle něhož je změna v novele školského zákona prosazována bez dostatečné časové rezervy. Koalice chce změnu prosadit v novele, která kvůli opozičním obstrukcím už téměř dva měsíce čeká na schválení sněmovnou.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Nové proměnné značky na D3 umožní jízdu až 150kilometrovou rychlostí

Proměnné dopravní značky, které umožní zvýšení rychlostního limitu na dálnici D3 mezi Táborem a Českými Budějovicemi na 150 kilometrů za hodinu, dodá státu za 54,4 milionu korun sdružení firem Mobility and Intelligence a Značky Morava. Výběrové řízení, které vypsalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), vyhrálo s nejkratší nabídnutou dobou realizace v délce osmdesát dní, oznámil generální ředitel ŘSD Radek Mátl. Řidiči by poprvé mohli jezdit zvýšenou rychlostí během letních prázdnin.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Učitelé v Praze protestovali proti změnám ve výuce uměleckých oborů v ZŠ

Učitelé hudební a výtvarné výchovy protestovali v centru Prahy proti podobě nového vzdělávacího programu. Ten do výuky přináší i další umělecké výchovy jako divadlo nebo tanec. Podle autorů revize a zástupců nových oborů je jejich propojení přirozené. Kritici ale mluví o paskvilu, kdy na žádný z předmětů nebude dost času.
před 10 hhodinami

Českou rozvodnou síť chrání před blackouty striktní postupy

K situaci, která nastala na Pyrenejském poloostrově s rozsáhlým výpadkem proudu, by v Česku za běžných okolností dojít nemělo. Tuzemská elektroenergetická soustava je podle jejího provozovatele robustní a na případné problémy dobře připravená. Pracovníci by se v kritických případech řídili předem danými postupy.
před 10 hhodinami

Miliony za korunu. Exekutor měl dluhy ukončit, trikem ale pokračovaly

V byznysu s pohledávkami se točí miliardy. Ještě před lety platilo, že kvůli nejrůznějším poplatkům mnohdy drobné dluhy několikanásobně narostly. Novela zákona, která nařizovala exekuce, jež vznikly z menších dluhů a nebylo na nich nic splaceno, zastavit. V kanceláři exekutora Juraje Podkonického ale s pomocí jednoduchého triku tisíce těchto exekucí pokračovaly dál. Nejvyšší správní soud uznal Podkonického vinným. Případ popisují Reportéři ČT.
před 16 hhodinami
Načítání...