Čapímu hnízdu nekonkurovaly žádné další podniky Agrofertu, řekl znalec

Události: Závěrečná fáze soudu v kauze Čapí hnízdo (zdroj: ČT24)

Areálu Čapí hnízdo v letech 2008 až 2010 nekonkurovaly žádné další společnosti patřící pod Agrofert, řekl ve středu u hlavního líčení v případu kolem dotace na jeho stavbu znalec z oboru ekonomie Jakub Kovář. Tytéž služby ve stejné oblasti neposkytovaly podle něj penzion Labská ani restaurace Sokolovna Průhonice, které spadají pod Agrofert. V kauze je obžalován bývalý premiér a prezidentský kandidát Andrej Babiš (ANO). Podle mluvčího pražského městského státního zastupitelství Aleše Cimbaly je toto však pouze jedním z podkladů pro určení, zda společnosti působily na společném trhu.

Obžaloba mimo jiné tvrdí, že Babišova bývalá poradkyně a nynější spoluobžalovaná Jana Nagyová v žádosti o padesátimilionovou dotaci na stavbu areálu neuvedla, že společnost Farma Čapí hnízdo hodlá po dokončení výstavby působit na stejných trzích jako Babišův Agrofert. Znalec, jehož posudek si zadala obhajoba, však ve středu vymezil produkty, které mohou farmě konkurovat, za hotelové služby na vysoké úrovni a reklamní a propagační služby. Za oblast, ve které lze hovořit o konkurenci, pak označil Středočeský kraj.

Čapímu hnízdu tak nemohl podle znalce konkurovat penzion Labská, který je ve Špindlerově Mlýně, například restaurace Sokolovna zase neposkytuje hotelové služby. „Penzion Labská je dokonce na sjezdovce,“ doplnil k tomu Babiš. „Vůbec nerozumím, jak někdo mohl argumentovat relevantním trhem,“ prohlásil. Poněkolikáté Babiš rovněž zopakoval, že považuje své trestní stíhání za účelové, politické a načasované před prezidentské volby. 

Podle Nagyové pak z výpovědi znalce vyplynulo, že je vymezení relevantních trhů velmi složitá otázka. Zopakovala, že při podání žádosti o dotaci nepochybila. Další ekonomická znalkyně poté dodala, že v letech 2008 a 2009 farma ještě nefungovala, její konkurenci proto nešlo vymezit.

Nagyová u soudu také opět odmítla tvrzení, že při žádosti o dotaci na Čapí hnízdo obcházela pravidla. O projekt se podle své výpovědi začala zajímat kvůli přátelství s Babišovou ženou Monikou, kvůli žádnému klientovi by však takto neriskovala a nepodváděla.

„Bylo jasné, že dotace bude předmětem mnoha kontrol a auditů, takže vše muselo být z mého pohledu absolutně čisté,“ uvedla. O tom, zda o dotaci žádat, se dle svých slov dlouho rozhodovala a s úřady si vyjasňovala mnoho sporných otázek. Že farma Čapí hnízdo naplňuje veškeré znaky malého a středního podniku, prý neměla důvod pochybovat, stejně tak ani o tom, že podíly ve společnosti patří Babišové a dalším členům rodiny. „Nikdo nic zatajovat nechtěl a nemusel,“ prohlásila. Babiš avizoval, že chce také vypovídat.

Převod akcií

„Je potřeba připomenout, že důkazy jsou hodnoceny ve vzájemných souvislostech, nejenom samostatně,“ poznamenal Cimbala. Posudky, které se zabývají produkty a posuzovanými službami, jsou podle něj pouze jednou částí, která slouží k posouzení právní otázky společného trhu. Tu bude posuzovat soud.

Zhodnotit je pak podle Cimbaly potřeba i informace o možných manipulacích při převodu akcií. V předchozích dnech hlavního líčení se podle něj podařilo prokázat, že při převodu akcií Čapího hnízda na členy Babišovy rodiny určité manipulace nastaly. Jeden ze svědků, Andrej Babiš mladší, totiž řekl, že nikdy neměl zájem o farmu ani být jejím akcionářem.

Studio ČT24: Redaktor ČT Schrötter k soudu Andreje Babiše (zdroj: ČT24)

Další výpovědi

Ještě před výslechem znalce z oboru ekonomie zamítl soudce Jan Šott návrh Babišova advokáta Michaela Bartončíka na doplnění výpovědi znalkyně psycholožky Jindřišky Záhorské, která vyšetřovala zdravotní stav Babišova syna. Podle soudce se už vyjádřila dostatečně. Advokát Michael Bartončík tak alespoň přečetl policejní usnesení o údajném únosu Babišova syna na Krym.

„To je samozřejmě sprostá lež,“ reagoval Babiš na obvinění z únosu. Poukázal na pasáž policejního usnesení, podle kterého matka Babišova syna uvedla, že si únos vymyslel. Bývalý premiér také prohlásil, že pro schizofreniky je typické, že často nesnášejí své rodiče a někdy je i zavraždí.

Bartončík také požádal soud, aby provedl důkaz knihou Andrej Babiš mladší: Oči mi otevřel Bohdan Švarc. Právník z ní v soudní síni ocitoval několik pasáží například o tom, že expremiérův syn postupně vysazuje předepsané léky. Obhájce také zažádal o revizní psychologický posudek stavu Babiše mladšího. Soud zatím o návrzích nerozhodl.

O výpovědi Andreje Babiše mladšího a jeho situaci chce bývalý premiér hovořit ve své závěrečné řeči. Expremiérův advokát Eduard Bruna novinářům řekl, že Babiš dnes neodpovídal na otázky soudu, protože má závěrečnou řeč velmi rozsáhlou a nechce se zase opakovat. Bruna očekává, že závěrečné řeči začnou ve čtvrtek, přestože obhajoba navrhla ještě několik důkazů.

Pokud bude následně dokazování ukončeno, mohli by státní zástupce, obhájci i Babiš s Nagyovou přistoupit k závěrečným řečem. Rozsudek by pak mohl padnout ještě před prvním kolem prezidentských voleb, které se koná 13. a 14. ledna. Záleží však na vývoji jednání, hlavní líčení je zatím nařízené do pátku.

Obžaloba tvrdí, že Babiš zajistil na přelomu let 2007 a 2008 vyvedení společnosti Farma Čapí hnízdo ze svého holdingu Agrofert a prodej akcií svým dětem a partnerce. Podle státního zástupce to udělal proto, aby farma zdánlivě splňovala podmínky pro získání padesátimilionové dotace pro malé a střední podniky. Nagyová podle obžaloby úspěšnou žádost o dotaci podala. Babiš i Nagyová vinu od počátku odmítají.

Načítání...