Ve městech roste zájem o třídění bioodpadu. Lidé tím také mohou ušetřit

V České republice přibývá lidí, kteří třídí rostlinný odpad. Například v Praze se zájem o třídění zvýšil až dvojnásobně. Obyvatelé si tam za hnědé popelnice od ledna nemusí nic připlácet. Zájem se ale zvedl ve všech městech, která ČT oslovila. Podle odpadových hospodářů za to může bezplatné dodání nádob a vidina nižších poplatků za odpady.

V Praze od ledna rozdali sedmnáct tisíc nových nádob na bioodpad. Dohromady ho tak v hlavním městě třídí až 200 tisíc domácností. Počet tun vytříděného bioodpadu od ledna do října se proti loňsku zvedl téměř dvojnásobně – z pěti tun na devět.

V lednu, kdy sběr bioodpadu začal být bez dodatečných poplatků, magistrát zaznamenal enormní zájem. „Od dubna jsme přijímali cca dvanáct set žádostí a nyní je to kolem pěti set,“ říká asistentka náměstkyně primátorky pro oblast životního prostředí v Praze Alena Vondroušová. Občané si také mohou objednat popelnici pouze na určitou sezonu, což se vyplatí například zahradám.

Zájem o třídění bioodpadu vzrůstá i v Karlových Varech, kde za tento rok přibylo 99 menších popelnic a dvacet kontejnerů na bioodpad. To je nárůst asi o devět procent proti předešlému roku.

I v Písku letos začalo přibývat žádostí. „Nejdříve jsme rozmístili popelnice u paneláků a na veřejných místech, aby si toho lidé všimli. Postupně nám po stovkách začaly přibývat žádosti a nakonec jsme ještě museli 250 nádob dokupovat,“ říká Roman Mára z odboru životního prostředí v Písku.

Ne všechna města chtějí dávat hnědé popelnice na veřejná místa, protože s tím nemají dobrou zkušenost. U rodinných domů ve Varnsdorfu mají v současné době rozmístěných 400 nádob. Na sídliště je zatím dávat nechtějí. Bojí se, že by v těchto nádobách byly věci, které tam nepatří.

„Nám se to tady projevuje na sídlištích i u směsného odpadu, kde je horší kvalita vytříděnosti. Jakmile je tam velké množství lidí, kteří se navzájem neznají, tak je problém v tom, že si do popelnic často hází, co chtějí,“ popisuje vedoucí odboru životního prostředí města Varnsdorf Přemysl Brzák.

Rostlinný odpad třídí více také lidé ve Vysokém Mýtě. Tam město občanům zdarma poskytuje kompostéry i vyvýšené záhony. Díky nim si lidé pěstují vlastní zeleninu a zároveň vyrábí svůj kompost. S kompostováním má dobrou zkušenost i Brno, které letos kvůli velkému zájmu spustilo projekt Kompostuj Brno! Ten má pomáhat nakupovat a rozdávat kompostéry jeho obyvatelům.

Výhodné pro města i občany

Města si od podpory třídění bioodpadu slibují zmenšení množství odpadu komunálního. Ten je totiž dražší na likvidaci. Podle měst je bioodpad nejtěžší položkou a v popelnicích se směsným odpadem tvoří až čtyřicet procent jejich obsahu. Peníze to ušetří i občanům měst.

„Pokud mohu jako občan tento odpad bezplatně odložit do sběrných nádob na tříděný odpad, nemusím jím zaplnit vlastní popelnici nebo kontejner na komunální odpad, a tedy mohu mít popelnici menší nebo s méně častým svozem a díky tomu ušetřím na poplatku za komunální odpad,“ říká tiskový mluvčí magistrátu Karlovy Vary Jan Kopál.

Města často provozují vlastní kompostárny, kam bioodpad sváží. Z něj pak vyrábí kompost, který prodávají. V posledních letech samosprávy budují také bioplynové stanice, kdy rostlinný odpad promění na bioplyn. Pro obce je od roku 2015 povinné zajistit sběr bioodpadu, od roku 2020 to pro ně platí celoročně.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

O poplatkové weby ČT a ČRo byl tento týden enormní zájem

Poplatkový web České televize měl tento týden vyšší návštěvnost než za celý loňský rok. Podobně jako ten rozhlasový. Enormní zájem vyvolaly i nepřesné informace, které se v souvislosti s poplatky objevily ve veřejném prostoru.
před 3 hhodinami

Nová CHKO Soutok přilákala tisíce turistů

První víkend po vyhlášení chráněné krajinné oblasti Soutok se na místo přijely podívat tisíce turistů. Láká je mimo jiné největší komplex lužních lesů ve střední Evropě. Starostové, ochranáři i místní teď přemýšlejí, jak se na takový nápor nových návštěvníků připravit. Inspirovat se mohou dalšími dvaceti šesti chráněnými krajinnými oblastmi vyhlášenými na území Česka.
před 3 hhodinami

Česko po výpadku. Hasiči měli přes tři sta výjezdů

Velkou část Česka v pátek na několik hodin postihl masivní výpadek elektrického proudu, který způsobila technická závada na kabelu. Bez elektřiny se po poledni ocitl podle ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka (STAN) asi milion odběratelů. Společnost ČEPS pak pozdě večer dokončila opravu vedení vysokého napětí V411. Stav nouze skončil k půlnoci z pátku na sobotu. Vyšetřování by podle Vlčka mělo být hotové v řádu týdnů.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Před 35 lety si Češi a Slováci zvolili posledního společného prezidenta

Před pětatřiceti lety, tedy 5. července 1990, byl Václav Havel zvolen prezidentem České a Slovenské federativní republiky a zároveň poslední hlavou společného státu. Ve funkci skončil předčasně o dva roky později. V den, kdy Slováci přijali deklaraci o nezávislosti.
před 3 hhodinami

Výpadek proudu způsobil rozsáhlé škody průmyslovým podnikům i restauracím

Podle Hospodářské komory evidují firmy po pátečním výpadku elektrického proudu ztráty v řádu minimálně stovek milionů korun. Nejvíc k tomu přispěly velké průmyslové provozy. Situace se ale dotkla i obchodů a restaurací.
před 4 hhodinami

Dny lidí dobré vůle završila národní pouť na Velehradě

Dvoudenní Dny lidí dobré vůle v sobotu zakončila poutní mše před bazilikou na Velehradě. Sobotní národní pouť i páteční program jednoho z nejvýznamnějších církevních svátků v zemi přilákaly na padesát tisíc lidí z Česka i zahraničí.
před 10 hhodinami

Na Moravě a ve Slezsku bude v neděli až přes 31 stupňů

Meteorologové varují před vysokými teplotami na Moravě a ve Slezsku, v neděli tam místy překročí 31 stupňů Celsia. Varování s nízkým stupněm nebezpečí platí v neděli od poledne do 18:00. Zvýšené riziko vzniku požárů hrozí nově i na severozápadě Plzeňského kraje.
před 11 hhodinami

Dálničních známek se letos prodalo víc, už pět milionů

Téměř pět milionů dálničních známek ke konci června koupili řidiči. To je o skoro 400 tisíc víc než vloni ve stejném období. Největší nárůst zájmu je o jednodenní známky, které jsou v prodeji teprve od loňského března. Vyplývá to z dat Centra dopravních informačních systémů ministerstva dopravy (CENDIS). Nejvíc dálničních známek si řidiči kupují s přicházejícím létem, vrchol prodeje se proto i letos očekává v červenci a srpnu.
před 16 hhodinami
Načítání...