Češi šetří, spotřeba plynu klesla o dvacet procent

8 minut
Události: Příprava domácností na zimu
Zdroj: ČT24

S přicházejícím ochlazením začíná čím dál více domácností topit. Že bude letošní zima dražší, je jisté i přes zastropování cen energií. Podražila i tradičně levnější tuhá paliva jako uhlí nebo dřevo. Obojí je navíc místy nedostatkové. Situace nutí k úsporám nejenom rodiny, ale i města.

Spotřeba elektřiny v Česku klesla letos zatím o dvě a půl procenta. Ještě výraznější je úspora zemního plynu, a to skoro dvacet procent.

Větší přechod z plynu na jiná paliva nebo technologie se ale nekoná a ani se nestihne. Jen některé zdroje začnou v zimě používat lehký topný olej. „V průběhu prosince by se jich několik mělo spustit, bohužel to není případ Brna – tam je poměrně komplikovaný povolovací proces, jsou to spíš menší teplárny, kde je to relativně snazší,“ popsal ředitel Teplárenského sdružení Martin Hájek.

Spotřeba energií
Zdroj: ČT24

Domácnosti můžou i nadále používat staré neekologické kotle, které měly původně od září odstavit a výjimky z limitů dostaly i některé velké zdroje. Kvalitě ovzduší to ale nepomůže.

„S ohledem na to, že lidé teď přecházejí v některých případech například z plynu na nějaká levnější paliva, tak lze očekávat, že se může zhoršit kvalita ovzduší, ale velmi bude záležet na tom, jaká zima bude,“ doplnil vedoucí kvality ovzduší ČHMÚ v Brně Jáchym Brzezina.

Navíc rekordní počty domácností přešly letos na obnovitelné zdroje, pořídily fotovoltaiky a tepelná čerpadla – to by se mohlo na ovzduší projevit naopak příznivě. 

Podle statistiků platily domácnosti za elektřinu v září meziročně skoro o 38 procent víc, v případě zemního plynu dokonce o 86 procent. Dramaticky ale zdražila i tuhá paliva – konkrétně černé uhlí stálo dvojnásobek toho co před rokem, palivové dřevo bylo dražší o polovinu.

Burzovní hodnoty ale od konce září klesaly. Například zemní plyn na klíčovém trhu v nizozemském Rotterdamu zlevnil téměř o dvě třetiny, což by se podle analytiků s jistým zpožděním a zčásti mělo projevit i v cenách pro spotřebitele.

Méně topení a větrání může vést ke vzniku plísní

Kvůli šetření některé domácností ani nezapínají topení. Méně vytápění a zároveň méně větrání je ale kombinace, která může podle odborníků znamenat větší riziko vzniku plísní. Ty mohou být zdraví nebezpečné. Experti proto doporučují pravidelně větrat, a to i když je venku zdánlivě větší vlhkost než doma.

Ideálně by vzdušná vlhkost v bytě měla být kolem čtyřiceti procent. Rozhodujících je několik faktorů. Čím víc je v bytě rostlin, častěji se zde věší prádlo a vaří, tím vyšší je v něm vlhkost. A její zvýšení hrozí i ve chvíli, kdy se méně topí.

„Chladnější vzduch v sobě udrží menší množství vody. Ta se začne srážet a může docházet ke vzniku vlhkých ploch, které samozřejmě jsou ideálním prostředím pro růst plísně,“ popsala vedoucí Centra zdraví a životního prostředí Státního zdravotnického ústavu Helena Kazmarová.

Plísně se nejčastěji objevují u oken anebo na špatně vyhřátých zdech například v koupelně anebo na dveřích. Do okolí uvolňují spory a toxiny, které mohou být ve větším množství škodlivé. „Jsou to většinou problémy s dýchacími cestami. Kašel, dráždění, dušnost, omezení dýchání,“ vyjmenoval vedoucí Národního referenčního centra pro venkovní a vnitřní ovzduší Bohumil Kotlík.

Pomoct může správné větrání, mít okno otevřené jen trochu však nestačí. Dům vychladne, ale nevyvětrá se. Odborníci místo toho lidem doporučují, aby otevřeli okna dokořán – vzduch se tak rychle vymění a místnosti nestihnout prochladnout.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Příběh zámku z Trutnovska inspiroval filmaře, teď je komplex na prodej

Komplex Nové Zámky na Trutnovsku je na prodej. Do povědomí veřejnosti se dostal v souvislosti s chováním majitelů vůči muži, který jim odmítl prodat pozemky. Příběh se poté stal předobrazem filmu Zahradníkův rok. Firma ruského podnikatele Alexeje Zacharova se zbavuje zámku i čtyřiceti hektarů polností, stavebních parcel a vodní plochy. Z dříve oblíbeného místa k procházkám udělal majitel téměř pevnost obehnanou žiletkovým drátem.
před 1 hhodinou

Normalizační prezident Husák zažil pád režimu, který sám pomáhal budovat

V roce 1975 skončil ve funkci československého prezidenta Ludvík Svoboda. Dne 29. května ho nahradil Gustáv Husák, který už v šestnácti letech vstoupil do Svazu komunistické mládeže a významně se podílel na únorovém převratu v roce 1948, aby byl následně komunistickým režimem odsouzen a vězněn. I díky názorovým obratům po událostech v roce 1968 se ale vrátil na politický vrchol a přesně před padesáti lety se stal osmým československým prezidentem.
před 1 hhodinou

Čína je dle české vlády odpovědná za kyberkampaň proti resortu zahraničí

Česká vláda označila Čínu za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z komunikačních sítí ministerstva zahraničí, oznámil úřad. Čína mohla získat přístup k tisícům e-mailů, a to i z doby, kdy Česko předsedalo EU, píše Politico. Šéf diplomacie Jan Lipavský (nestr.) na síti X dodal, že nechal kvůli kyberútokům předvolat čínského velvyslance v Praze. Na ministerstvu šéf resortu zavedl nový a podle něj bezpečnější komunikační systém. Čínské velvyslanectví v Česku se ohradilo proti obviněním vůči Číně v souvislosti s kyberšpionáží.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Armáda bez důvěry veřejnosti neznamená nic, řekl Řehka na veletrhu IDET

Přeletem armádních vrtulníků a bojových letounů začala na brněnském výstavišti trojice bezpečnostních veletrhů v čele s obranným veletrhem IDET. Jsou největší v historii, představuje se 650 firem z 34 zemí. IDET skončí v pátek, souběžné veletrhy požární techniky a služeb PYROS a bezpečnostní techniky a služeb ISET v sobotu. Veletrhu IDET se účastní i prezident Petr Pavel, ministryně obrany Jana Černochová (ODS) a náčelník generálního štábu Karel Řehka.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Deník N: Odsouzený muž daroval ministerstvu bitcoiny, řeší to policie

Člověk odsouzený za obchod s drogami daroval letos ministerstvu spravedlnosti 468 kusů kryptoměny bitcoin, které pak resort v aukcích prodal za skoro miliardu korun. Darováním se zabývá policejní Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). Deníku N to potvrdil přímo ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Podle resortu bylo nicméně vše v souladu s právem.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Násilí mezi mladými je na vzestupu, trend má zvrátit nový program

Resort vnitra a další úřady upozorňují na radikalizaci a násilí u dětí a mladistvých. Všímá si toho i zpráva o extremismu, kterou ve středu projednala vláda. Trend potvrzují i policejní statistiky. Podle odborníků selhává prevence. Vláda proto přichystala Program bezpečného dětství, který se chce zaměřit na zvrácení tohoto trendu. Kabinet by jej měl představit a projednat příští týden.
před 11 hhodinami

Loňské povodně odnesly z rybníků část ryb, stát majitelům vyplatí kompenzace

Sto milionů korun rozdělí ministerstvo zemědělství mezi majitele rybníků a další chovatele. Bude to kompenzace za loňské povodně, kdy část ryb odnesla voda. Škody majitelé teprve vyčíslují, největší byly pravděpodobně na Rožmberku. Rybáři tu loni na podzim vylovili zhruba o polovinu ryb méně, než původně očekávali. Přesné ztráty ještě nevyčíslili. Musí je prokázat podle metodiky ministerstva. Žádost o dotaci mohou podat v červnu.
před 11 hhodinami

Trump způsobuje cly chaos, míní Švejnar

Americký prezident Donald Trump pozastavil padesátiprocentní cla na dovoz z Evropy, nejpozději 9. července se uvidí, co bude dál. Způsobuje obrovský chaos tím, že jednoho dne cla uvalí, druhý den je oddálí, pro některé země dá vyšší, pro některé nižší, uvedl v Interview ČT24 ekonom a profesor Kolumbijské univerzity v New Yorku Jan Švejnar. Cla budou mít podle něj velice silný negativní efekt na USA, protože se zvednou ceny a nastane inflace. V tomhle si myslím, že se Trump strašně přepočítává, dodal Švejnar. Pořad moderoval Daniel Takáč.
před 12 hhodinami
Načítání...