Češi šetří, spotřeba plynu klesla o dvacet procent

8 minut
Události: Příprava domácností na zimu
Zdroj: ČT24

S přicházejícím ochlazením začíná čím dál více domácností topit. Že bude letošní zima dražší, je jisté i přes zastropování cen energií. Podražila i tradičně levnější tuhá paliva jako uhlí nebo dřevo. Obojí je navíc místy nedostatkové. Situace nutí k úsporám nejenom rodiny, ale i města.

Spotřeba elektřiny v Česku klesla letos zatím o dvě a půl procenta. Ještě výraznější je úspora zemního plynu, a to skoro dvacet procent.

Větší přechod z plynu na jiná paliva nebo technologie se ale nekoná a ani se nestihne. Jen některé zdroje začnou v zimě používat lehký topný olej. „V průběhu prosince by se jich několik mělo spustit, bohužel to není případ Brna – tam je poměrně komplikovaný povolovací proces, jsou to spíš menší teplárny, kde je to relativně snazší,“ popsal ředitel Teplárenského sdružení Martin Hájek.

Spotřeba energií
Zdroj: ČT24

Domácnosti můžou i nadále používat staré neekologické kotle, které měly původně od září odstavit a výjimky z limitů dostaly i některé velké zdroje. Kvalitě ovzduší to ale nepomůže.

„S ohledem na to, že lidé teď přecházejí v některých případech například z plynu na nějaká levnější paliva, tak lze očekávat, že se může zhoršit kvalita ovzduší, ale velmi bude záležet na tom, jaká zima bude,“ doplnil vedoucí kvality ovzduší ČHMÚ v Brně Jáchym Brzezina.

Navíc rekordní počty domácností přešly letos na obnovitelné zdroje, pořídily fotovoltaiky a tepelná čerpadla – to by se mohlo na ovzduší projevit naopak příznivě. 

Podle statistiků platily domácnosti za elektřinu v září meziročně skoro o 38 procent víc, v případě zemního plynu dokonce o 86 procent. Dramaticky ale zdražila i tuhá paliva – konkrétně černé uhlí stálo dvojnásobek toho co před rokem, palivové dřevo bylo dražší o polovinu.

Burzovní hodnoty ale od konce září klesaly. Například zemní plyn na klíčovém trhu v nizozemském Rotterdamu zlevnil téměř o dvě třetiny, což by se podle analytiků s jistým zpožděním a zčásti mělo projevit i v cenách pro spotřebitele.

Méně topení a větrání může vést ke vzniku plísní

Kvůli šetření některé domácností ani nezapínají topení. Méně vytápění a zároveň méně větrání je ale kombinace, která může podle odborníků znamenat větší riziko vzniku plísní. Ty mohou být zdraví nebezpečné. Experti proto doporučují pravidelně větrat, a to i když je venku zdánlivě větší vlhkost než doma.

Ideálně by vzdušná vlhkost v bytě měla být kolem čtyřiceti procent. Rozhodujících je několik faktorů. Čím víc je v bytě rostlin, častěji se zde věší prádlo a vaří, tím vyšší je v něm vlhkost. A její zvýšení hrozí i ve chvíli, kdy se méně topí.

„Chladnější vzduch v sobě udrží menší množství vody. Ta se začne srážet a může docházet ke vzniku vlhkých ploch, které samozřejmě jsou ideálním prostředím pro růst plísně,“ popsala vedoucí Centra zdraví a životního prostředí Státního zdravotnického ústavu Helena Kazmarová.

Plísně se nejčastěji objevují u oken anebo na špatně vyhřátých zdech například v koupelně anebo na dveřích. Do okolí uvolňují spory a toxiny, které mohou být ve větším množství škodlivé. „Jsou to většinou problémy s dýchacími cestami. Kašel, dráždění, dušnost, omezení dýchání,“ vyjmenoval vedoucí Národního referenčního centra pro venkovní a vnitřní ovzduší Bohumil Kotlík.

Pomoct může správné větrání, mít okno otevřené jen trochu však nestačí. Dům vychladne, ale nevyvětrá se. Odborníci místo toho lidem doporučují, aby otevřeli okna dokořán – vzduch se tak rychle vymění a místnosti nestihnout prochladnout.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Generála Vojcechovského Sověti mučili, jeho potomci se teď na „místo činu“ vydali

Před osmdesáti lety začala sovětská tajná služba v tuzemsku zatýkat, a to především kritiky bolševiků. Mezi nimi byl i generál Sergej Vojcechovský, armádní velitel, legionář a člen protinacistického odboje, kterého Sověti mučili a věznili. Nakonec ho poslali do gulagu na Sibiři, ještě předtím však zbytek jeho rodiny emigroval. Generálovi potomci nyní navštívili vilu, v níž sovětští agenti Vojcechovského v Československu drželi. Mužův pravnuk Marc zároveň za hrdinské činy svého předka převzal Kříž obrany státu.
před 5 hhodinami

Papež Lev XIV. v minulosti pobýval i v Brně

Nový papež Lev XIV. (vlastním jménem Robert F. Prevost) navštívil Českou republiku v minulosti nejméně desetkrát. K brněnské diecézi má podle tamního biskupa Pavla Konzbula blízko. Konkrétně k augustiniánskému klášteru na Starém Brně, protože je členem řádu. Při výkonu funkce generálního převora řádu v Brně pobýval Prevost jako host někdejšího opata. Provinciál řádu Juan Provecho potvrdil, že se měl původně příští neděli v Praze účastnit biřmování.
před 8 hhodinami

Vulgarity i kopanec do krku. Policisté se zabývají šikanou na jihu Moravy

Policie se zabývá případy šikany a napadení na Znojemsku. Videa ze dvou incidentů, ke kterým došlo v Miroslavi, kolují na sociálních sítích. Jedná se o konflikty mezi dětmi a mladistvými. Strážci zákona už totožnost účastníků potyček znají.
před 16 hhodinami

Podvodníci udeřili na WhatsAppu. Napálení lidé jim poslali i statisíce

Objevuje se nový typ podvodů využívající aplikaci WhatsApp. Její uživatelé po kliknutí na příslušný odkaz poskytnou útočníkům do aplikace přístup. Podvodníci pak jejich jménem žádají uložené kontakty o peníze. Policie eviduje hned několik případů, kdy lidé finanční obnos odeslali.
před 18 hhodinami

Závody ve zbrojení dávají jistotu míru, řekla Černochová

Lidé po sametové revoluci nepočítali s tím, že by mohly přijít větší konflikty, takže Česko a další země zaspaly a ruský vpád na Ukrajinu je zastihl nepřipravené. V Interview ČT24 předtočeném ke čtvrtečnímu 80. výročí konce druhé světové války v Evropě to uvedla ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Politici podle ní pořádají závody ve zbrojení, protože to dává určitou jistotu bezpečí a míru. Že se neválčí i v tuzemsku, je podle Černochové jen proto, že Ukrajina Rusko zadržela. Rozhovor vedl Daniel Takáč.
před 19 hhodinami

Růst tržeb obchodníků meziročně zrychlil

Tržby v českém maloobchodě bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel v březnu mírně zrychlily meziroční růst na 3,4 procenta po únorovém revidovaném zvýšení o 3,2 procenta. V meziměsíčním srovnání stouply o 0,6 procenta, informoval Český statistický úřad (ČSÚ). K meziročnímu růstu podle statistiků stejně jako o měsíc dřív nejvíc přispěl internetový prodej a prodej pohonných hmot. Tržby za služby se oproti stejnému období loni zvýšily o tři procenta.
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami

Pacienti i lékaři na Příbramsku podvodně vykazovali péči

Celkem šestnáct lidí v případu podvodného vykazování péče v nemocnici na Pleši na Příbramsku doznalo vinu a státní zástupce jejich stíhání podmíněně zastavil. Na účet pro oběti trestných činů museli složit víc než jeden milion korun, uvedl pro ČT Jakub Bílý z příbramského okresního státního zastupitelství. V případu čelila obvinění i samotná nemocnice. Ta se předloni s žalobkyní Janou Jahodovou dohodla na patnáctimilionovém peněžitém trestu.
včera v 12:17

Hotel na Frýdecko-Místecku, kde se zřítil strop, se podle starosty rekonstruoval

Hotel Zámeček v Čeladné na Frýdecko-Místecku, kde se v noci na pátek zřítil strop a zbortily vnitřní konstrukce, se rekonstruoval. Hosté v něm ale byli ubytováni, uvedl starosta obce Pavol Lukša (Dobrá volba 2016). Majitel podle něj vnitřní úpravy oznámil s tím, že se nebude zasahovat do nosných konstrukcí. Při neštěstí utrpěli tři lidé ve věku 17, 18 a 29 let středně těžká zranění, v objektu bylo v době zřícení stropu dvacet lidí včetně cizinců. Příčinu policisté vyšetřují.
včeraAktualizovánovčera v 12:12
Načítání...