Propíchnout sociální bubliny. Názorové protivníky spojí akce Česko si povídá

7 minut
Začala akce Česko si povídá, má lidi vytrhnout ze sociálních bublin
Zdroj: ČT24

Vytáhnout lidi z bublin na sociálních sítích a přimět je ke společné diskuzi – to je cílem akce s názvem Česko si povídá. Při ní si k jednomu stolu sednou lidé s naprosto odlišnými názory. Akci pořádá společnost HateFree Culture. Koordinátorka projektu Bohdana Rambousková v Událostech, komentářích řekla, že veřejná diskuze v Česku je na tom podobně jako kdekoliv jinde v Evropě. Společnost se podle ní polarizuje, čehož politici velmi šikovně využívají.

„Všichni se tak trochu schováváme na sociálních sítích, ale i v reálu v těch našich názorových bublinách. Je nám to tak samozřejmě příjemnější. My máme pocit, že to není celý svět a že je na čase, vzpomenout si na to, jak to bylo dřív, jak jsme se dřív setkávali mnohem víc mimo sociální sítě tváří v tvář, při vyslovení názoru jsme se dívali jeden druhému do očí,“ uvedla Rambousková.

Cílem projektu je podle koordinátorky zjistit, jestli si lidé ještě dokáží naslouchat. „Dvojice dá dohromady náš algoritmus. Ten vyhodnotí odpovědi na devět vstupních otázek, které každý účastník musí vyplnit. Naším cílem je dát dohromady dvojice, které budou mít co nejodlišnější názory,“ popsala s tím, že společnost vybrala takové otázky, aby na ně v ideálním případě polovina lidí odpověděla ano a druhá ne. Druhým parametrem je, aby účastníci bydleli od sebe maximálně 30 kilometrů. 

Diskuze by měla být v režii každé jednotlivé dvojice, která se v rámci projektu sejde například u kávy. „Diskusní víkend, kdy se dvojice sejdou, je stanoven na 18. a 19. června. Potom je už na každé dvojici, která na sebe dostane e-mail, aby se shodla na místě a čase setkání. Samozřejmě také na tom, o čem si budou povídat,“ přiblížila Rambousková. 

Cílem akce není vnutit někomu svůj názor, upozorňuje koordinátorka

Koordinátorka projektu je přesvědčena o tom, že v případě osobního setkání nebude diskuze tak vyhrocená, jak by byla například v komentářích na sociálních sítích. „Akce Česko si povídá je sice experimentem u nás, ale proběhla už ve více než třiceti zemích po celém světě. Od majitelů licence víme, že zatím v žádné zemi nedošlo k žádnému násilí nebo vyhroceným situacím,“ řekla.

Často se podle Rambouskové stává, že dvojice se podvědomě vyhýbá tématům, o kterých ví, že na nich nebude názorová shoda. Stává se tak, že si lidé často povídají o normálních věcech. „Cílem projektu není to, bychom člověka přesvědčili o svých názorech, ale naopak ten přínos bude, když se přesvědčíme o tom, že i s člověkem s opačnými názory, kterého máme tendenci považovat za nevzdělaného či za oběť dezinformací, můžeme strávit poměrně příjemnou hodinu, která bude přínosem,“ uvedla. 

Registrace do projektu běží už od 1. května, od té doby se přihlásilo zhruba 2400 lidí, skončit má na konci měsíce. „Ideálním výsledkem projektu by mělo být to, co potvrdil výzkum v Německu – že opadnou předsudky. Výzkum totiž ukázal, že do této diskuze přicházíme s tím, že ten druhý člověk má i zlé úmysly nebo že je to naprostý hlupák. Ukázalo se však, že už po dvouhodinové diskuzi předsudky opadají, více než 90 procent účastníků uvedlo, že protivník byl vlastně sympatický,“ řekla. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Umělá inteligence rozpozná výtržníky, používat se ale na stadionech nesmí

Kamerové systémy s využitím umělé inteligence na rozpoznání obličejů měly výrazně pomoci v zamezení přístupu agresivním fanouškům na stadiony – používat se ale nesmí. Od února platí evropské nařízení, podle kterého smí podobnou technologii využívat jen policie, a to při vyšetřování závažných trestných činů. Ministerstvo vnitra a Ligová fotbalová asociace teď hledají cestu, jak umožnit, aby se tento bezpečnostní systém na stadionech mohl využívat.
před 1 hhodinou

Policisté pomáhají s doprovodem aut v akutních situacích

V posledních týdnech se na policejní hlídky v terénu obrátilo několik řidičů, kteří potřebovali zkrátit dojezdový čas do nemocnic. Mnohdy jde o rodiče, kteří vezou své děti v akutních stavech. Jen ve čtvrtek takto policisté provázeli kolonami dvě ženy, které začaly rodit. Policisté doporučují, aby se lidé primárně obraceli na záchrannou službu, která může poskytnout rady i po telefonu. V případě, kdy je řidič již na cestě a jedná se o akutní případ, je ale policie ochotná pomoci, uvedl mluvčí pražské policie Jan Daněk.
před 3 hhodinami

Na Pražském hradě se v sobotu otevřou běžně nepřístupné prostory

Veřejnosti se v sobotu mezi devátou a osmnáctou hodinou otevřou jindy nepřístupná místa Pražského hradu. Lidé se budou moci podívat třeba do Španělského sálu, který vznikl v době Rudolfa II. a v současnosti slouží pro zvláštní příležitosti. Jeden z největších hradních komplexů světa se připravuje na tisíce návštěvníků, kteří mohou prostory navštívit zdarma. Podobnou příležitost mají dvakrát do roka.
před 4 hhodinami

Soud uložil Sisákovi v kauze Via Chem nepravomocně osm let vězení

V kauze údajně zmanipulované insolvence Via Chem Group uložil v pátek středočeský krajský soud podnikateli Petru Sisákovi osmileté vězení a peněžitý trest šestnáct milionů korun. Za mříže poslal i Sisákova právníka Iva Halu či pražského advokáta Jana Pacovského. Rozhodnutí není pravomocné, všichni vinu odmítají. V případu čelí obžalobě dohromady patnáct lidí a pět firem.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Spojenci slíbili poslat Ukrajině novou vojenskou pomoc

Spojenci na pátečním zasedání kontaktní skupiny pro obranu Ukrajiny (UDCG) slíbili Kyjevu novou vojenskou pomoc v hodnotě přes 21 miliard eur (527 miliard korun). Po setkání zástupců vlád pěti desítek zemí to řekl britský ministr obrany John Healey. Česká ministryně obrany Jana Černochová (ODS) uvedla, že Praha je připravena dodávat další velkorážovou munici.
před 10 hhodinami

Segregace ve školách trvá. Odpovědnost mají obce, potřebují ale podporu státu

V Česku stále trvá vyčleňování romských dětí ve školství. Nadále existuje víc než 130 segregovaných škol, z toho v 78 z nich romské děti tvoří víc než polovinu žactva, vyplývá podle studie PAQ Research z odhadů ministerstva školství. Segregované školy se nacházejí ve většině krajů a situace se v poslední dekádě výrazně nemění.
před 14 hhodinami

Zájem měst o dotaci na ekologickou MHD překonal nabízenou částku

O dotaci ze Státního fondu životního prostředí (SFŽP) na nákup ekologických autobusů nebo tramvají za první týden výzvy požádalo už devatenáct dopravních podniků. Jak SFŽP uvedl pro Českou televizi, objem žádostí už přesáhl osm miliard korun. To je o asi miliardu více než vyčleněná částka. Podle oslovených dopravních podniků dotace pomohou nejen s nákupem elektrobusů a tramvají, ale také s rozšířením trolejbusové dopravy.
před 16 hhodinami

Předpověděl nacistickou okupaci. Zapomenutý příběh Antonína Hrona

Četli vojenské časopisy, tajně poslouchali hovory dělníků v podzemce, ale i špehovali a opíjeli německé vojáky – to byly jen některé z činností československého vojenského atašé Antonína Hrona a jeho spolupracovníků v Berlíně před vypuknutím druhé světové války. Získávali netradičními způsoby zprávy o formující se německé armádě, přestože jim za to hrozil okamžitý trest smrti. Díky získaným informacím v předvečer německé okupace 14. března 1939 také Hron varoval pražské zpravodajce, že do Československa vpadnou nacisté. Zemřel před 80 lety a historici nyní pátrají po jeho příbuzných.
před 17 hhodinami
Načítání...