Země s alternativními zdroji ať se od ruské ropy odstřihnou okamžitě, shodli se Švejnar a Prouza

Události, komentáře: Odstřižení Česka od ruské ropy (zdroj: ČT24)

Odstřihnutí Evropy od ruské ropy musí být provedeno chytře, míní prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza. S ředitelem Centra pro globální hospodářskou politiku Janem Švejnarem se v pátečních Událostech, komentářích shodli na tom, že země, které mohou na jiné zdroje přejít ihned, by tak měly učinit.

On-line přenos

Rusko-ukrajinská válka (květen 2022)

  • 6:47

    Ukrajinské město Apostolove, které leží sedmatřicet kilometrů od města Kryvyj Rih, zasáhly ruské rakety. Starosta města Andrej Osa oznámil, že o život přišli čtyři lidé a jeden byl zraněn, píše ukrajinský server The Kyiv Independent.

  • 5:54

    Ukrajinský voják v zákopech na donbaské frontě.

    Ukrajinský voják v zákopech na donbaské frontě, Autor: Gleb Garanich, Zdroj: Reuters
    Zdroj: ČT24
  • 5:49

    Výkonný ředitel Agentury Evropské unie pro bezpečnost letectví Patrik Ky prohlásil, že se velmi obává o bezpečí na Západě vyrobených letounů, pokud budou v Rusku létat bez přístupu k náhradním dílům a řádné údržbě. Rusko nemá kvůli sankcím za invazi na Ukrajinu k servisu a náhradním dílům přístup.

Ropné embargo podle Švejnara pocítí odběratelé i dodavatel. „Rusko samozřejmě potřebuje tyto zdroje, aby mohlo vést válku a všechny ostatní aktivity. Pro Evropu je to zase zásadní zdroj,“ konstatoval.

Přizpůsobování se situaci bude podle něj trvat déle Rusku. Přesunout na východ ropu, kterou dodávají Evropě, totiž nebude jednoduché. „Co se týče Evropy, tam je otázka, jak rychle můžeme dostat ropu z jiných zdrojů. A tam si myslím, že to přizpůsobení bude v určitém smyslu rychlejší,“ řekl s tím, že to ale bude bolestivé.

Česko je podle premiéra Petra Fialy (ODS) připraveno podpořit zákaz dovozu ruské ropy, ale potřebuje odklad. Ten mu v pátek Evropská komise přislíbila až do poloviny roku 2024. Dva roky odkladu by podle Švejnara byly podstatné.

Prouza se domnívá, že pokud bude Evropa postupovat chytře „jako nyní při debatě o ropném embargu“, dopady budou minimální. „To, jak ten návrh vypadá, je to nejlepší, co můžeme udělat – země, které mají alternativní zdroje, se od ruské ropy odříznou okamžitě a země, jako je Česko, které nemají jinou alternativu, dostanou čas dostavět ropovody, najít si surovinu odjinud. A v tu chvíli se odříznou také,“ sdělil. Dodal, že nemá smysl, aby čekala celá Evropa.

S tím souhlasil také Švejnar. „Je dobré, aby státy, které se mohou odříznout okamžitě, aby to učinily. Mohou být výjimky jako my, Slováci, Maďaři, po určitou dobu. Ale musí být jasné, že ty sankce budou kompletní a v tom smyslu dopad na ruskou ekonomiku bude tak silný, že vyjednávací možnosti – jak Ukrajiny, tak i Evropy – vůči Rusku budou podstatně jiné než teď,“ uvedl. Sankce podle něj musí být kompletní a zásadní, aby měly účinek.

Restrukturalizace celosvětového obchodu

Jako rychlou pomoc pro zajištění plynu do Česka Prouza zmínil navýšení kapacity ropovodem TAL z italského Terstu. O tom mluvil ministr průmyslu Jozef Síkela (za STAN). Podle Prouzy je potřeba ropovod TAL+. „Což je debata zhruba na dva roky. A čím rychleji státy, které jsou po cestě toho ropovodu, vydají potřebná povolení, tím rychleji se můžeme i my odříznout od ruské ropy,“ podotkl. Dodal, že Česko je technologicky na jinou než ruskou ropu připravené, problém je jen logistický.

Švejnar upozornil, že může dojít k restrukturalizaci celosvětového obchodu a systémů. „Kdy západní systém, který my reprezentujeme společně se Spojenými státy, Austrálií a tak dále, bude jeden dominantní. A může nastat druhý systém, který by byl reprezentován Ruskem, Čínou a do určité míry Indií,“ řekl. Doplnil ale, že se domnívá, že země si takovou spolupráci rozmyslí, jelikož Čína potřebuje velké západní trhy.

Načítání...