Vyškov nechce ubytovat romské uprchlíky z Ukrajiny. Protestují i další města

3 minuty
Události ČT: Některá města odmítají romské uprchlíky z Ukrajiny
Zdroj: ČT24

Vedení Vyškova se otevřeným dopisem obrátilo na ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) kvůli ukrajinským Romům. V dopise zveřejněném i na webu města nesouhlasí s možností jejich umístění v bývalé důstojnické ubytovně. Proti umístění romských uprchlíků z Ukrajiny se v předchozích dnech vyslovily i Boskovice na Blanensku, na Vysočině pak například Kramolín.

Bývalá ubytovna ve Vyškově se nachází na sídlišti Víta Nejedlého. Vedení města tvrdí, že ubytování romských uprchlíků s ním nikdo neprojednal, obyvatelé se to dozvěděli z médií a mají obavy o bezpečnost a zdraví.

„Na základě získaných zkušeností s komunitou ukrajinských Romů v našem městě, která se stále rozrůstá a nyní čítá 23 osob, i zkušeností z míst, kde se romští uprchlíci z Ukrajiny nacházejí, máme naše obavy za podložené,“ píše starosta Vyškova Karel Jurka (ODS).

V dopise zaslaném ministru vnitra dále píše o nedůvěře romských uprchlíků vůči autoritám, vysoké nemocnosti, negramotnosti, výrazné mobilitě a snaze sestěhovávat se.

Jurka zmiňuje také nedávnou zkušenost z města Brna, kde si skupina romských uprchlíků vytvořila stanoviště před hlavním nádražím. Město jich ve spolupráci s policií asi 70 odvezlo k ubytování do Židenických kasáren.

„V silách samosprávy není možné eliminovat všechna rizika, stejně jako nelze zabezpečit adaptaci této komunity do našeho prostředí, kulturní bariéra je příliš výrazná,“ míní Jurka.

Provoz v brněnských Židenických kasárnách byl ve čtvrtek ukončen. „Tyto prostory nejsou uzpůsobeny, aby tady dlouhodobě pobývaly například matky s malými dětmi,“ uvedl mluvčí magistrátu Filip Poňuchálek. Dočasnou ochranu Romové podle něj v Česku dostali, přesto se rozhodli odjet zpět na Ukrajinu.

U Pardubic je teď aktuálně 50 romských uprchlíků ubytovaných ve stanech. Lidé mají k dispozici pouze cisternu na vodu, mobilní záchody a improvizovanou kuchyň. Podle mnohých jde o nedůstojné podmínky. Pardubický kraj ale tvrdí, že jde o provizorní ubytování. Úřady nyní totiž zjišťují, zda Romové nemají dvojí občanství. 

Přesná místa ministerstvo ještě nezveřejnilo

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových vytipoval jedenadvacet nemovitostí pro ubytování příchozích Romů z Ukrajiny, ne všechny jsou však podle Rakušanova vyjádření z minulého týdne vhodné.

Ve čtvrtek Rakušan oznámil, že úřady poptaly čtyři soukromé ubytovatele pro romské uprchlíky. Začínají je ubytovávat také ve dvou státních objektech. Využití většiny státních objektů ze seznamu, který dříve ministerstvo vnitra předložilo hejtmanům, podle něj kraje z různých důvodů odmítly.

Rakušan řekl, že kapacity v Česku jsou vyčerpány a ubytování se hledá složitě pro všechny uprchlíky, nejen ty z romské menšiny. Připomněl, že ukrajinští Romové žádají ubytování ve větších skupinách. „My nabídli nějaké nemovitosti, z větší části nebyly krajskými autoritami schváleny s odůvodněním, že v dané lokalitě to není vhodné, nebo se nezdál vhodný ten objekt,“ uvedl. 

Proti umístění skupiny pětačtyřiceti romských uprchlíků do tamní armádní ubytovny je také Kramolín na Třebíčsku. Po jednání zástupců kraje a policie s tamními zastupiteli a občany zaslala obec minulý čtvrtek Národnímu asistenčnímu centru pro pomoc Ukrajině nesouhlasné stanovisko k využití ubytovny pro zvláště zranitelné skupiny osob.

Válkou jsou ohroženi všichni, zdůrazňuje Voráč

„Romové nejsou všichni stejní. Někteří žijí standardním způsobem života a evidentně i na Ukrajině. Někteří jsou z výrazně odlišného sociokulturního prostředí. Jsou mezi nimi i opravdu někteří, který mohou být takřka negramotní, je tam jazyková bariéra, s některými je to prostě komplikovanější a složitější,“ nechal se slyšet hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek (ODS + STO) ve středečních Událostech, komentářích.

Někteří uprchlíci budou podle něj vyžadovat podstatně více péče. „Což je prostě více lidských sil, více peněz, více zdrojů, nic jiného,“ poznamenal.

8 minut
Události, komentáře: Zkušenosti s romskými uprchlíky z Ukrajiny
Zdroj: ČT24

Romské uprchlíky z Ukrajiny řeší i Varnsdorf. Do města přijeli, i když o nich úřady nevěděly. Část z nich neumí číst a psát, na Ukrajině žili v osadách. Běžencům vedle úředníků začala pomáhat i skupina dobrovolníků. Denně za nimi dochází alespoň jeden z nich. „Museli jsme omezit služby v jiných ohledech a orientujeme se tento problém, protože je samozřejmě palčivější,“ řekl tajemník městského úřadu Radek Kříž.

Podle ředitele neziskové organizace Khamoro Emila Voráče by se ale mělo měřit všem uprchlíkům z Ukrajiny stejným metrem. „Pro mě jsou všichni běženci z Ukrajiny, všichni jsou ohrožení válkou. Ti lidé, i když jsou z osad, ze stejných jako na Slovensku, jsou to lidé a oni si to nevybrali. To je dlouhodobý problém. Tohle je potřeba prostě do budoucna fakt jako řešit. Rasismus do moderní společnosti určitě nepatří,“ uzavřel.

Pokud ubytování odmítnou, pozbývají ochrany

Ministr vnitra Rakušan ve čtvrtek připomněl, že pokud jakýkoliv uprchlík nabídnuté ubytování odmítne, pozbývá ochrany. Těmto lidem úřady doporučují návrat na Ukrajinu či do Maďarska, jehož pas často mají.

Dvojí občanství je i důvodem, proč uprchlíkům nenáleží v Česku ochrana podle unijní dohody. Pokud mají maďarské občanství, měli by získat pomoc tam. Podle Rakušana se úřady takové lidi snaží motivovat k návratu do země původu. Česko navíc zvažuje, že těmto lidem bude organizovat dopravu zpět. O plánu jedná s ministrem dopravy Martinem Kupkou (ODS).

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Pacient na Bulovce nemá krvácivou horečku, sdělil Válek

Nákaza virem ebola ani jinými původci krvácivých horeček se u pacienta v pražské Fakultní nemocnici Bulovka nepotvrdila, uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Američan, který se pohyboval v oblasti Konga, je ve stabilizovaném stavu. Hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS) předtím oznámil, že hygienici vypátrali všechny kontakty pacienta a umístili je do karantény.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Madlen a Matěj s poruchou krvetvorby mají šanci na uzdravení

Lékaři hlásí posun v léčbě dvouleté Madlen se vzácnou poruchou krvetvorby. Malá pacientka je za polovinou čtyřměsíčního okna, ve kterém lékaři pozorují efekt nasazených imunosupresiv. Úspěšnost léčby je padesát na padesát. Naději na uzdravení má nově i devítiletý Matěj ze Zlína, pro něhož se našla v USA vhodná dárkyně kostní dřeně.
před 8 hhodinami

O předvolební kampani či bezpečnostních otázkách debatovali hosté Politického spektra

O předvolební kampani, hlavních prioritách nové vlády, bezpečnostních otázkách či o tom, kam by měly směřovat peníze daňových poplatníků, diskutovali hosté Politického spektra s moderátorkou Štěpánkou Martanovou. Diskuse se zúčastnil předseda PRO Jindřich Rajchl, předseda Aliance pro budoucnost Pavel Sehnal a předseda SNK Evropští demokraté René Živný.
před 10 hhodinami

Rakušan na celostátním sněmu obhájil post předsedy hnutí STAN

Starostové a nezávislí (STAN) si v sobotu vybírali nové vedení. Na celostátním sněmu v Praze obhájil bez protikandidáta funkci předsedy hnutí vicepremiér Vít Rakušan. Prvním místopředsedou byl opět zvolen ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček, který byl stejně jako Rakušan jediným kandidátem. Na řadové místopředsedy STAN kandidovalo pět osob. Post neobhájil poslanec Jan Lacina, jehož nahradí náměstek ministra spravedlnosti Karel Dvořák.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

O budoucnosti fotbalu na vesnicích a malých městech debatovali hosté Zkraje

Fotbal je nejrozšířenějším českým sportem, počet klubů se ale snižuje – za posledních osm let jich zmizelo 437, šlo především o venkovské oddíly. Jak se fenomén tohoto sportu na amatérské úrovni odráží v životě lidí právě na venkově? Jakou budoucnost mají kluby z vesnic a malých měst? K debatě v pořadu Zkraje přijali pozvání sekretář a trenér mládeže SK Jesenec-Dzbel Vladislav Matějka, bývalý reprezentant Roman Hubník, starostka Drnovic Zuzana Hermanová (ODS), člen rady Národní sportovní agentury František Horák, sociální geograf Ondřej Slach a režisér a herec Jakub Kohák. Diskuzi moderovali Klára Radilová a Martin Laštůvka.
před 13 hhodinami

Praha 4 vyzývá ke změně názvu stanice metra D. Historik snaze nerozumí

Radnice Prahy 4 požaduje, aby hlavní město zvolilo definitivní názvy stanic budoucí linky metra D, nelíbí se jí část pracovně používaných názvů. Vadí jí stanice pojmenovaná po spisovateli Ivanu Olbrachtovi, a to kvůli jeho komunistické minulosti. „Pokud jsme schopni ovlivnit název nového prostoru, udělejme to,“ vyzývá starosta Prahy 4 Ondřej Kubín (ODS). Historik Petr Zídek však Olbrachta za kontroverzního nepovažuje. Debatovali v Událostech, komentářích moderovaných Martinem Řezníčkem.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

„Tichý zabiják.“ Vysoký tlak nebolí, může ale způsobit vážné problémy

Čím dál více Čechů trápí vysoký krevní tlak. Pokud se hypertenze neléčí, způsobuje vážné poškození srdce. Někdy se o vysokém krevním tlaku také mluví jako o tichém zabijákovi, protože mimo jiné zvyšuje riziko mozkové mrtvice, selhání ledvin nebo způsobuje i poruchy zraku. Podle Světové zdravotnické organizace má vysoký krevní tlak celkem 1,28 miliardy dospělých ve věku 30 až 79 let, přičemž celých 46 procent o své nemoci ani neví.
před 20 hhodinami

Chladné počasí zastavilo rojení kůrovce

Chladné počasí na začátku května zastavilo rojení kůrovce. Protože létá při teplotách nad dvacet stupňů Celsia, stihne letos vytvořit jen dvě generace. Podle odborníků tak nehrozí kalamitní rok, kdy má kůrovec tři generace. Jak jeho nápor ale lesy zvládnou, bude v průběhu roku záležet i na množství vláhy. I kvůli kůrovci lesníci dbají na různé stáří stromů v lesích.
před 21 hhodinami
Načítání...