Přibylo 30 538 případů koronaviru, hospitalizovaných ubývá

Denní nárůst nově potvrzených případů koronaviru se drží poblíž maximálních hodnot, ve čtvrtek přibylo 30 538 nakažených, jde o druhý nejvyšší nárůst v tomto týdnu. Nových infekcí bylo 26 907, reinfekcí 3631, přičemž nových infekcí je o 15 200 víc než minulý čtvrtek. Počet hospitalizovaných s onemocněním covid-19 klesl pod šestnáct set. Registrace k očkování posilující dávkou se otevírá dětem od dvanácti let.

On-line přenos

Koronavirus - leden 2022

  • 17:47

    Lidem, kteří prodělali covid-19, hrozí i rok po infekci koronavirem zvýšené riziko nejrůznějších kardiovaskulárních problémů od mozkové mrtvice po plicní embolii. Vyplývá to z výsledků bádání amerických vědců publikovaných v pondělí odborným časopisem Nature Medicine. Vlády po celém světě by podle autorů článku měly být připravené na nárůst výskytu kardiovaskulárních onemocnění v důsledku pandemie.

  • 21:13

    Kanadský premiér Justin Trudeau oznámil, že má pozitivní test na koronavirus a tento týden bude pracovat na dálku. Na Twitteru uvedl, že se cítí dobře. Předseda vlády má za sebou očkování třetí dávkou vakcíny proti covidu-19.

  • 21:12

    Britská vláda zvažuje, že upustí od povinného očkování anglických zdravotníků proti covidu-19, uvedl před poslanci ministr zdravotnictví Sajid Javid. Povinnost už podle Javida není přiměřená současné pandemické situaci, píše deník The Guardian. Změna by se týkala Anglie, ostatní části Británie o protipandemických opatřeních rozhodují samy.

Počet nových případů v posledních dnech výrazně roste v důsledku šíření nakažlivější varianty omikron. Ta podle odborníků mnohem pravděpodobněji proráží postinfekční imunitu, proto rovněž narůstá počet opakovaných nákaz. Ministerstvo je eviduje odděleně od nových nákaz. Za čtvrtek mělo opakované pozitivní testy 3631 lidí. 

Epidemie v Česku postupně sílí od začátku roku, v posledních dnech jsou mezitýdenní nárůsty skokové. V prvním lednovém týdnu byl denní průměr nově pozitivních asi 6700, minulý týden přes deset tisíc a v tomto týdnu činí průměr za čtyři dny přes 25 400. V pondělí podle statistik na webu ministerstva zdravotnictví přibylo 20 292 nově nakažených, v úterý za celou dobu epidemie rekordních 28 492 případů a ve středu 25 992.

Také incidenční číslo, tedy počet nových případů covidu-19 za posledních sedm dní na každých sto tisíc obyvatel, roste třetí týden, k dnešku stouplo na 1228. Za celou dobu epidemie byla incidence nejvýše 25. listopadu 2021, kdy činila 1234. Nejhorší situace je nadále v Praze, incidence tam stoupla na 2220, což je vůbec nejvyšší číslo v některém kraji od začátku epidemie. Nejméně potvrzených nových nákaz za sedm dnů na sto tisíc obyvatel zůstává na Vysočině, a to 699.

Dál stoupá i takzvané reprodukční číslo ukazující, kolik jeden pozitivně testovaný člověk nakazí v průměru dalších lidí. Momentálně činí 1,93, uvádí aktuální tisková zpráva ministerstva zdravotnictví. Na začátku týdne to bylo 1,54 a minulý víkend kolem 1,3. Čím víc je nad jednou, tím víc epidemie zrychluje.

Za celou dobu epidemie v Česku od začátku března 2020 bylo zaznamenáno přes 2,7 milionu případů nákazy, počet zemřelých s potvrzenou nákazou je téměř 37 tisíc, ke čtvrtku jich ministerstvo eviduje 36 997.

Více se testuje

Laboratoře v posledních dnech provádějí stále více testů, mimo jiné to souvisí i se zavedením povinného testování pracovníků dvakrát týdně. Část firem se totiž rozhodla testovat své zaměstnance antigenními testy, které provádějí zdravotníci. Jejich výsledky se na rozdíl od samotestů projeví v denní statistice.

Zaměstnavatelé od pondělí do čtvrtka nahlásili 17 682 pozitivních samotestů na koronavirus. Nejvíc jich bylo v pondělí (8493) a ve čtvrtek (5122), podniky je ale postupně dohlašují. Údaje sdělil mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob. Celkový počet lidí, kteří se za první týden otestovali, není známý. Firmy musí oznámit jen pozitivní případy.

Jednou týdně se musí testovat děti ve školách. Právě ty jsou nyní podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) místem, kde se nákaza nejvíc šíří. Pondělní testování odhalilo více než osm tisíc infikovaných. Podle odborníků bude pozitivních dál přibývat. „V některých regionech je situace samozřejmě horší, mohla by vést k zavírání škol, proto jsme přijali na vládě opatření o ředitelském volnu,“ řekl. Změnu ještě musí schválit poslanci.

Události: Epidemie se šíří ve školách (zdroj: ČT24)

Více lidí chodí na PCR testy, jeho negativním výsledkem mohou totiž ti, kterým vyšel antigenní samotest pozitivní, ukončit pětidenní karanténu dřív. Ve čtvrtek laboratoře provedly 34 770 antigenních testů a 100 725 PCR testů, oproti minulému čtvrtku, kdy se ještě ve firmách testovat nemuselo, bylo nyní antigenních asi o 11 600 víc a PCR testů o 30 700 víc.  

Vakcínu dostalo přes 50 tisíc lidí

Vysoké nárůsty se zatím neprojevují v nemocnicích, hospitalizovaných s covidem naopak ubývá. Ve čtvrtek jich ministerstvo evidovalo 1572, asi o 400 méně než před týdnem. V těžkém stavu je 221 pacientů, minulý čtvrtek jich bylo asi o 150 víc. Podle odborníků se nynější vysoké záchyty pozitivních mohou v nemocnicích projevit s odstupem zhruba dvou týdnů. Vědecké studie nicméně ukazují, že omikron je proti variantě delta sice nakažlivější, ale průběh onemocnění je lehčí.

Těžkým průběhům má bránit očkování. Ve čtvrtek dostalo vakcínu proti covidu 52 452 lidí. Z toho si 45 223 lidí s dříve dokončeným očkováním přišlo pro posilující dávku, jejich počet tak přesáhl 3,46 milionu. Dokončené očkování má víc než 6,75 milionu lidí, celkově zdravotníci za víc než rok očkování v ČR rozdali přes 16,7 milionu dávek.

Ministerstvo zdravotnictví od pondělí 24. ledna spustí registrace k očkování také pro děti nad 12 let posilující dávkou vakcíny proti covidu-19. Mohou ji dostat na očkovacích místech a v ordinacích dětských lékařů po pěti měsících od dokončeného předchozího očkování. Mladí lidé ve věku dvanáct až sedmnáct let dostanou jako posilující vakcínu Comirnaty od firmy Pfizer/BioNTech stejné síly jako pro dospělé.

Vláda ve středu oznámila, že očkování proti covidu-19 nebude pro nikoho povinné. Vyhlášku, která už vstoupila v platnost, schválil před koncem svého mandátu kabinet Andreje Babiše (ANO). Ministerstvo zdravotnictví odeslalo úpravu vyhlášky o povinném očkování k posouzení Legislativní radě vlády.

Mapa cestovatele se nezmění

V zemích s velmi vysokým rizikem nákazy koronavirem stále zůstává drtivá většina evropských zemí. Na takzvané mapě cestovatele od pondělí nenastanou žádné změny, informovalo ministerstvo zdravotnictví. Nadále platí zpřísněné podmínky pro cizince přijíždějící do Česka.

Při návratu ze země s vysokou nebo velmi vysokou mírou rizika je povinný PCR test nejdříve pátý, ale nejpozději 14. den po příjezdu. Dotyčná osoba mimo domov musí nosit respirátor do obdržení výsledku testu. Pokud člověk použije veřejnou dopravu, musí mít test před návratem a zároveň jít na další pátý až sedmý den po příjezdu.

Poslanci projednají pandemickou novelu

Novelu pandemického zákona a možnost vyhlášení mimořádného ředitelského volna kvůli covidu-19 by mohli poslanci projednat příští týden v úvodu pokračování schůze sněmovny. Předsedkyně dolní komory Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) prodloužila kvůli dvojici vládních předloh o dva týdny stav legislativní nouze, který umožňuje zrychlené schvalování zákonů.

U pandemického zákona novela zruší nynější časové omezení účinnosti jeho stěžejních částí o vydávání mimořádných opatření kvůli koronaviru do konce února. Restrikce budou moci zahrnout širší okruh činností než teď a úřady budou moci nařídit testování například podnikatelů, studentů, žáků a předškoláků, nejen zaměstnanců a jiných pracovníků. Opatření budou moci vydávat pro své resorty také ministerstva obrany a vnitra.

Načítání...