Z profesora politologie premiérem. Petr Fiala je třináctým předsedou vlády České republiky

Několik týdnů po říjnových volbách se stal premiérem předseda ODS Petr Fiala. Bývalý rektor Masarykovy univerzity byl ministrem školství ve vládě Petra Nečase (ODS) a místopředsedou Poslanecké sněmovny. Nyní bude stát v čele vlády koalic SPOLU a PirátiSTAN, která má mít osmnáct členů. „Chceme vyvést Česko z několika krizí, do kterých se dostalo, a to krize zdravotní, ekonomické a hodnotové,“ prohlásil Fiala při podpisu koaliční smlouvy.

Petra Fialu jmenoval premiérem prezident republiky Miloš Zeman na zámku v Lánech. Předseda ODS a lídr koalice SPOLU složené ještě z KDU-ČSL a TOP 09 bude nyní čekat na to, až prezident jmenuje navržené členy jeho budoucího kabinetu. 

Sedmapadesátiletý nastupující premiér je poslancem od roku 2013. Ještě předtím působil jako hlavní vědecký poradce premiéra Nečase, než se v květnu 2012 stal jako nestraník ministrem školství v jeho vládě. V čele úřadu tehdy nahradil Josefa Dobeše (Věci veřejné), kterého během ani ne dvouleté vládní éry provázela řada afér.

Vládní angažmá Petra Fialy ukončil až pád vlády v červenci 2013. Ve volbách pak vedl bezpartajní kandidátku ODS v Jihomoravském kraji a v listopadu rovněž do strany vstoupil. Už v lednu 2014 se stal jejím předsedou. 

Ačkoli byl členem strany v době svého zvolení teprve krátce, podle svých slov s občanskými demokraty ideově spolupracoval už od první poloviny devadesátých let. Do jejího čela však nastoupil v době, kdy ve volbách dosáhla vůbec nejhoršího výsledku v historii. 

Záchranit partaj, která ve sněmovních volbách v roce 2013 získala 7,72 procenta hlasů a skončila pátá, chtěl Fiala především návratem k pravicovému programu.  

Politologická specializace

Politickému angažmá Petra Fialy předcházela hlavně dlouholetá pedagogická kariéra. Poté, co v roce 1988 absolvoval obor český jazyk a literatura a dějepis na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Brně (dnešní Filozofická fakulta Masarykovy univerzity), působil jako historik v Muzeu Kroměřížska a redaktor Lidové demokracie nebo nakladatelství Atlantis. 

Po roce 1989 ale patřil mezi první akademiky v Česku, kteří se začali věnovat politologii. Jeho specializací je dodnes zejména srovnávací politologie a evropská politika.

V roce 2002, šest let po získání docentury, byl Fiala jmenován prvním profesorem tohoto oboru v České republice. Je autorem či spoluautorem monografií a více než dvou stovek odborných studií. K těm nejznámějším patří Evropská unie (2003, 2009), Evropský mezičas (2007, 2010), Politický extremismus a radikalismus v České republice (1996), Katolicismus a politika (1996) či Teorie politických stran (1998, 2009).

25 minut
Fiala vyzval k jednotnosti ODS a požádal o silný mandát (Volební kongres strany, 2014)
Zdroj: ČT24

V univerzitní hierarchii prošel řadou funkcí, například spoluzakládal katedru politologie na Masarykově univerzitě v Brně, byl ředitelem Mezinárodního politologického ústavu Masarykovy univerzity (1996 až 2004). Poté, co krátce vedl Fakultu sociálních studií, působil v letech 2004 až 2011 jako rektor Masarykovy univerzity.

Vedle toho vedl Českou konferenci rektorů (2009 až 2011) a až do svého jmenování ministrem školství byl do května 2012 devět měsíců prorektorem zmíněné brněnské univerzity.

V čele pětikoalice

Pod Fialovým vedením skončila ODS ve sněmovních volbách v roce 2017 druhá se ziskem 11,32 procenta hlasů. Od listopadu téhož roku byl po celé volební období místopředsedou sněmovny, čemuž ovšem předcházely dva neúspěšné pokusy o zvolení v tajném hlasování. 

Zástupcům nejsilnějšího hnutí ANO se příčilo, že blok čtyř středopravicových stran včetně ODS odmítal volbu Radka Vondráčka (ANO) do čela komory. Ve třetím kole ale nakonec získal 116 hlasů. 

Do letošních sněmovních voleb kandidoval Petr Fiala jako jeden z lídrů koalice SPOLU. Ta vznikla před rokem spojením trojice středopravicových opozičních stran ODS, TOP 09 a KDU-ČSL.

Letošní volby vyhrála nejtěsnějším rozdílem v historii právě koalice SPOLU. Se ziskem 27,8 procenta hlasů získala 71 mandátů v dolní komoře.

5 minut
Fiala po vítězství ve volbách 2021: Je čas začít pracovat na změně, kterou jsme voličům slíbili
Zdroj: ČT24

Už po vyhlášení výsledků voleb podepsali zástupci SPOLU memorandum s koalicí Pirátů a Starostů o vůli vytvořit společně většinovou vládu a od 13. října začali oficiálně jednat o kabinetu. 

S koaliční smlouvou a programovým prohlášení souhlasila obě uskupení 2. listopadu, následně to schválilo vedení jednotlivých stran. Fialův kabinet má mít osmnáct členů, o tři více, než měla předchozí Babišova vláda, a budou v něm nově ministři pro legislativu, pro EU a pro vědu, výzkum a inovace.

ODS obsadí pět ministerstev (financí, dopravy, spravedlnosti, obrany a kultury). STAN bude mít ministry vnitra, školství, průmyslu a pro EU, Pirátům připadnou ministerstva pro místní rozvoj, zahraničí a ministr pro legislativu. Lidovci a TOP 09 by měli mít ministerstva práce, zemědělství a životního prostředí, respektive zdravotnictví a ministra pro vědu a výzkum.

Petr Fiala je třetím nejstarším premiérem v historii samostatné České republiky. Ve vyšším věku se funkce ujali jen Andrej Babiš (ANO), kterému bylo při obou jmenováních třiašedesát let, a předseda úřednické vlády z let 2009 až 2010 Jan Fischer, tomu bylo osmapadesát. 

Od roku 1992 je Petr Fiala ženatý, má tři děti.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Regulovat výdejní boxy jako tržnice? Nesmysl, oponuje šéf asociace pro e-komerci starostovi

Některá města omezují možnosti instalace boxů na výdej zásilek. Přistoupila k tomu například Litomyšl a uvažuje o tom i Brno. Podle kritiků velký počet výdejních boxů znehodnocuje prostředí hlavně v centrech měst. Někteří z provozovatelů boxů se ale brání, že k výběru místa i designu přistupují s ohledem na okolí. O tématu diskutovali v Událostech, komentářích starosta Litomyšle Daniel Brýdl (za Generaci 89) a ředitel Asociace pro elektronickou komerci Jan Vetyška.
před 1 hhodinou

De facto: AI usnadňuje dešifrování komunikace i phishing

Použití umělé inteligence pomáhá v průmyslu či při psaní textů, zároveň ale usnadňuje prolomení šifrovaných komunikací nebo phishingové útoky. Umí také falšovat fotky a videa. Odborníci radí, že je lepší mít na sociálních sítích soukromé účty.
před 3 hhodinami

„Nestihli jsme letadlo, které tam ještě nebylo.“ Zrychlení nástupů přináší komplikace

Letiště Václava Havla v Praze začalo na druhém terminálu zrychlovat nástupy do letadel. Požaduje to část nízkonákladových zahraničních aerolinek. U čtyř bran přibyly koncem loňského roku bariéry, za kterými pasažéři čekají. Někteří upozorňují na nedostatek místa i informací.
před 9 hhodinami

Státní rezervy se rozšíří o léky

Státní hmotné rezervy se kvůli občasným výpadkům dodávek rozšíří také o léky. Do konce února skončí výběrové řízení na pořízení antibiotik. Ministerstvo zdravotnictví by do nouzových zásob rádo zahrnulo i antivirotika a přípravky na diabetes nebo onkologická onemocnění.
před 10 hhodinami

Špatné světlo škodí spánku i přírodě, mnohde vadí pouliční lampy

Města jako Praha, Brno nebo Kutná Hora evidují desítky stížností od lidí na veřejné osvětlení. Nejčastěji lidem vadí nové LED lampy, které jim svítí většinou bílým světlem do bytu a v noci ruší spánek. Někde už radnice vyměnily tyto lampy za tlumenější oranžové, někde je opatřily stínítky. Odborníci upozorňují, že výrazné osvětlení v noci může mít negativní vliv na zdraví i přírodu.
před 18 hhodinami

Policie nakoupí zdravotnické vybavení za 7,5 milionu

Vedení policie chce pořídit za sedm a půl milionu korun zdravotnické batohy. K dispozici je mají hlavně hlídky ze speciálních pořádkových a motorizovaných jednotek. S první pomocí při kolapsech, nehodách nebo požárech pomáhají denně. U případů zpravidla jako první zasahují prvosledové hlídky, které slouží na konkrétních místech. Zásadní součástí výbavy je právě zdravotnický batoh. Stěžejní roli má v týmu zdravotník.
před 18 hhodinami

Jídlo bylo poté plné skla, vzpomínají pamětníci na bombardování Prahy

Přesně před 80 lety zažila Praha ničivé bombardování, jehož se zúčastnilo 62 amerických bombardérů B-17. Zahynulo 701 lidí a dalších 1184 utrpělo zranění. Osudové dopoledne má v paměti Pavel Beneš, kterého nálet zastihl, když byl doma, kde se chystal oběd.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Spojenecké bomby na sklonku války omylem připravily o život sedm set Pražanů

Před 80 lety proběhl nálet na Prahu, jehož se zúčastnilo 62 amerických bombardérů B-17. Poškozeno bylo 2500 domů, zahynulo 701 lidí a dalších 1184 utrpělo zranění. Praha přitom vůbec neměla být cílem tohoto útoku.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami
Načítání...