Úspěch až napotřetí. Poslanci zvolili Fialu do vedení sněmovny

Šéf občanských demokratů Petr Fiala se stal místopředsedou Poslanecké sněmovny. O obsazení posledního, pátého křesla rozhodli zákonodárci v tajném hlasování na aktuální schůzi – a povedlo se to až napotřetí. Ve dvou kolech první volby, která se konala minulý týden, Fiala ani jednou neuspěl, třebaže stojí v čele druhé nejpočetnější sněmovní strany.

Rozhodující pro úterní volbu byl podle všeho postoj poslanců nejsilnější frakce – hnutí ANO. Fialu během vstupního hlasování nepodpořili, třebaže hnutí údajně slibovalo respektovat poměrné zastoupení, a touto optikou by občanská demokracie coby druhá nejsilnější frakce dolní komory měla mít na křeslo ve vedení sboru nárok.

Podle dřívějšího vyjádření šéfa sněmovní volební komise Martina Kolovratníka (ANO) se straníkům příčilo, že blok čtyř středopravicových stran včetně ODS odmítal volbu Radka Vondráčka z ANO do čela komory.

Šéf poslanců Babišova hnutí Jaroslav Faltýnek nicméně už minulý týden avizoval, že bude apelovat na své kolegy, aby pro Fialu příště zvedli ruku – a podporu deklaroval i před stávající schůzí. „Nemáme závazné hlasování, ale předpokládám, že většina poslanců bude volit Petra Fialu. Jestli to budou všichni, za to ruku do ohně dát neumím, bude to tajné hlasování,“ řekl. On sám i předseda ANO Andrej Babiš ale prý na klubu na poslance ANO apelovali, aby byli konstruktivní. 

Fiala dostal 116 hlasů

Jediný, kdo se nyní explicitně stavěl proti usednutí Petra Fialy ve sněmovním vedení, je tak v současnosti Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury. Vadilo jí, že ODS ve volbě místopředsedy na oplátku nepodpořila Okamuru (třebaže její hlasy nakonec nebyly potřeba) – a nerespektovala tím poměrné zastoupení jednotlivých stran ve sněmovně. Proto se SPD necítila být vázána tím, aby v případě Fialy poměrné zastoupení respektovala.

Podporu Fialovi naopak přislíbila TOP 09, která je spolu s ODS, KDU-ČSL a STAN součástí Demokratického bloku, který při volbě orgánů sněmovny postupuje společně. Pro Fialu se chystali hlasovat i Piráti a ČSSD. Předseda sociálnědemokratického poslaneckého klubu Jan Chvojka prohlásil, že ODS vzhledem ke svému volebnímu výsledku právo na místopředsedu má a že nezvolení Fialy minulý týden bylo zbytečné.

4 minuty
Reportáž: Sněmovna do svého vedení napotřetí zvolila Petra Fialu
Zdroj: ČT24

K volbě přistoupilo 186 poslanců a poslankyň, tři z nich hlasy neodevzdali. Pro zvolení Fiala potřeboval 94 hlasů, získal jich 116. „Některým, kteří mě volili, musím poděkovat i třikrát, protože mě volili třikrát, a to je privilegium, které žádný z kolegů nemá a je to určitě pevný mandát,“ reagoval na své zvolení Fiala. „Jsem schopný dobře rozlišovat mezi pozicí předsedy ODS a procesní a nadstranickou funkcí místopředsedy Poslanecké sněmovny a podle toho se zde budu chovat.“

Nové vedení Poslanecké sněmovny
Zdroj: ČT24

Tři nováčci a rozhodování o výborech

Hned v úvodu schůze složili do rukou šéfa dolní komory svůj slib tři noví poslanci: Milan Pour, Eva Matyášová (oba ANO) a Petr Pávek (STAN). V dolní komoře střídají středočeskou hejtmanku Jaroslavu Pokornou Jermanovou, bývalého senátora Jiřího Hlavatého (oba ANO) a hejtmana Libereckého kraje Martina Půtu (STAN). Mandátů se vzdali v pátek na závěr ustavující schůze.

Sněmovna odpoledne rovněž odsouhlasila složení jednotlivých výborů. Dílčí kontroverze na plénu vzbudila jen nominace poslance SPD Radka Kotena do čela bezpečnostního výboru. Poslankyně TOP 09 Helena Langšádlová svého sněmovního kolegu vyzvala k tomu, aby požádal o bezpečnostní prověrku na stupeň přísně tajné.

„Proruská propaganda nám dlouhodobě destruktivně rozkládá důvěru v demokracii, ve vládu, v Evropu. Bylo by na místě, abychom rozptýlili obavy, že vy sám jste bezpečnostním rizikem,“ prohlásila. „Panu Kotenovi budeme doporučovat, aby si nechal udělat prověrku a osvědčil to, že není bezpečnostním rizikem a že bude dobrým předsedou bezpečnostního výboru,“ reagoval poslanec SPD Radim Fiala.

Stejně jako v uplynulém volebním období se i tentokrát počítá s osmnácti výbory, strany si místa rozdělily podle poměrného zastoupení. K volbě vedení se výbory sejdou vesměs ve středu, plénum v tento den zasedat nebude. Mandátový a imunitní výbor zvolil předsedu už minulý týden, stal se jím Stanislav Grospič z KSČM.

Komunistům připadlo také vedení rozpočtového výboru, povede ho Miloslava Vostrá. Vostrou navrhl její stranický kolega Jiří Dolejš, jiný kandidát nebyl. Vostrá zasedá v rozpočtovém výboru od roku 2006, byla i jeho místopředsedkyní. V minulém volebním období výboru předsedal sociální demokrat Václav Votava, který ale svůj mandát neobhájil. 

  • Sněmovna má v tomto volebním období 18 výborů. Každý bude mít od 17 do 24 členů. Jejich počty vycházejí z dohody poslaneckých klubů.
  • 24 členů: rozpočtový, hospodářský, sociální, zdravotnický, školský, pro veřejnou správu
  • 22 členů: ústavně právní
  • 19 členů: mandátový a imunitní
  • 18 členů: organizační, volební, evropský, zahraniční, zemědělský, bezpečnostní, branný, pro životní prostředí
  • 17 členů: kontrolní, petiční

Většina výborů zatím není plně obsazena, volná vždy zbývají až dvě místa, která bude potřeba naplnit dodatečně. Hnutí ANO totiž do některých výborů nominovalo Pokornou Jermanovou a Hlavatého, kteří mezitím sněmovnu opustili, Starostové naopak navrhovali nového poslance Pávka dřív, než se poslancem stal.

Ve výborech také dosud nejsou sociálnědemokratičtí ministři dosluhující vlády, kteří obhájili poslanecký post. Patrně pro ministra vnitra Milana Chovance sociální demokracie „drží“ volnou pozici v bezpečnostním výboru a pro ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka v zahraničním výboru. Na volné místo v ústavně-právním výboru by mohl zamířit nynější ministr pro legislativu Jan Chvojka. 

SPD nebude sedět v koutě

Úterní jednání poznamenal i spor mezi frakcemi Pirátů a SPD o zasedací pořádek v jednacím sále. Okamurovo hnutí totiž odmítlo původní návrh, podle kterého mu měla připadnout místa v pravém koutě sálu; argumentovalo tím, že ho nikdo nepozval na jednání o obsazení lavic. Piráti protiargumentovali tím, že jsou středové hnutí a jako takové mají sedět uprostřed proti řečništi.

Spor muselo rozhodnout až hlasování dolní komory. Piráty podpořila část poslanců ČSSD, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN, ve prospěch SPD hlasovalo v orientačním hlasování 93 členů dolní komory, podpořily jej ANO a komunisté. Piráti tak byli usazeni do pravého rohu sálu poblíž Demokratického bloku, zatímco lukrativnější pozice připadly Okamurovi.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Vnitro přizpůsobí zvyšování odměn návrhu obrany, řekl Rakušan

Ministerstvo vnitra přizpůsobí svůj návrh na navyšování odměn pro policisty a hasiče tomu, kolik bude požadovat resort obrany pro vojáky, řekl po čtvrteční schůzce s odborovými svazy šéf vnitra Vít Rakušan (STAN). Bezpečnostní sbory trvají na tom, aby platy u policie či hasičů a v armádě byly stejné, doplnil předseda Nezávislého odborového svazu Policie ČR Tomáš Machovič.
12:15Aktualizovánopřed 33 mminutami

Chyboval Bartoš a před ním i Dostálová, tvrdí audit digitalizace

Pracovní verze auditu digitalizace stavebního řízení potvrdila, že projekt měl zpoždění ještě před nástupem současné vlády, řekl ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek (STAN). Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) také na začátku nezaměstnalo dostatek lidí, kteří by na projektu pracovali. A to ještě když úřad vedla bývala ministryně Klára Dostálová (ANO). Dostálová se závěrem nesouhlasí. Konečná verze auditu by mohla být hotová v rámci dnů.
11:32Aktualizovánopřed 56 mminutami

Do Česka poprvé v historii neproudí ruská ropa, řekl Fiala

Do Česka poprvé v historii neproudí ruská ropa, rozšíření západního ropovodu TAL je hotové, řekl ve čtvrtek premiér Petr Fiala (ODS). Tuzemsko je tak po více než šedesáti letech nezávislé na ropovodu Družba. První zvýšené dodávky suroviny jiné provenience než ruské už dorazily z italského tankoviště v Terstu na Centrální tankoviště ropy v Nelahozevsi, odkud zamíří do litvínovské rafinerie.
09:27Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Benzin i nafta výrazně zlevnily

Pohonné hmoty v tuzemsku v předvelikonočním období výrazně zlevnily. Průměrná cena benzinu klesla za poslední týden o 59 haléřů na 34,32 koruny za litr. Naposledy byl levnější počátkem října 2021, tedy před třemi a půl roku. O 76 haléřů na litru zlevnila za poslední týden nafta. Za litr dieselu teď řidiči dají průměrně 33,24 koruny, což je nejnižší cena od předloňského července, vyplývá z údajů společnosti CCS, která ceny dlouhodobě sleduje.
08:45Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Výborný s Balaštíkovou se přeli o příčiny zdražování vajec

V Česku podražila vejce nejvýrazněji z celé EU, oproti loňsku o více než čtyřicet procent. Podle ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL) za tím stojí nákazová situace v Evropě, členka sněmovního rozpočtového výboru Margita Balaštíková (ANO) považuje za hlavní faktor náklady na energie. Podle předsedkyně představenstva Českomoravské drůbežářské unie Gabriely Dlouhé by cena vajec mohla po Velikonocích klesnout, uvedla v pořadu 90' ČT24 moderovaném Klárou Radilovou.
před 5 hhodinami

Některé lesní školky likvidují přerostlé sazenice. Není o ně zájem

Lesní školky začaly likvidovat přerostlé sazenice, které se nepodařilo prodat. Nepomohlo ani jednání s ministerstvem zemědělství. Po kůrovcové kalamitě stát i lesníci volali po vyšší produkci, aby se holiny mohly co nejdřív osázet. Nyní scházejí peníze a zájem o stromky tak opadl.
před 8 hhodinami

Praha bude kvůli žloutence očkovat sociální pracovníky i více dezinfikovat MHD

Případů žloutenky typu A dál přibývá. Hygienici od začátku roku evidují 392 případů. Loni touhle dobou to byly jen desítky. Podle Státního zdravotního ústavu jde ale jen o špičku ledovce, devadesát procent lidí je bezpříznakových. Nejvíc případů je v Moravskoslezském a Středočeském kraji a v Praze. Právě v hlavním městě hygienici připravují očkování vybraných skupin. Dopravní podnik opět, jako za covidu, důkladněji dezinfikuje vozy.
před 9 hhodinami

Poslanci schválili zákon o podpoře bydlení

Sněmovna v závěrečném kole schválila vládní předlohu o podpoře bydlení. Opoziční ANO už předem avizovalo, že ji nepodpoří, zákon kritizuje i hnutí SPD. Poslanci se opět nedostali k dokončení závěrečného schvalování školské novely, neprojednali ani sociální novelu. Na programu schůze měli také uzákonění pravidel pro lobbování, které podpořili.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami
Načítání...