S hlídáním střetu zájmů nebude problém, slíbil Havlíček. Babiš si podle Jurečky musí vybrat mezi podnikáním a politikou

19 minut
Události, komentáře: Plán obnovy a střet zájmů
Zdroj: ČT24

Požadavek, aby Česko vyloučilo možný střet zájmů při využívání peněz z evropského fondu obnovy, podle vicepremiéra pro hospodářství Karla Havlíčka (za ANO) nijak neohrožuje jejich čerpání. Vzniknou podle něj komise, které budou riziko střetu zájmů prověřovat. Předseda opoziční KDU-ČSL Marian Jurečka však míní, že Evropská komise svým požadavkem cílí na premiéra Andreje Babiše (ANO) a že ten si bude muset vybrat, zda chce být ve vládě, anebo podnikat. Havlíček a Jurečka diskutovali o národním plánu obnovy v Událostech, komentářích.

Evropská komise schválila český národní plán obnovy po pandemii covidu-19, ale stanovila i podmínky, které musí země splnit, aby se k penězům dostala. Je mezi nimi i požadavek, aby se zpřísnila kontrola střetu zájmů u firem, které budou o peníze z fondu obnovy žádat. Podle Českého rozhlasu Komise v dopise, který souvisel s auditem zaměřeným na vztah Agrofertu s premiérem Andrejem Babišem, kritizovala, že české úřady nedokážou střet zájmů účinně kontrolovat.

Vicepremiér Karel Havlíček je však přesvědčen, že tato podmínka nepředstavuje pro Česko žádný problém. Zdůraznil, že Komisi nejde výslovně o Agrofert. „Jde obecně o jakoukoli firmu – pakliže bude žádat o jakýkoli zdroj, aby byla zkontrolovatelná státními úředníky, jestli nedochází ke střetu zájmů. Na tom nevidím nic špatného. Podmínek, které Evropská komise dala, je celkem 109. Jednou z nich je tato obecná podmínka,“ řekl.

Dodal, že by vše měly kontrolovat hodnotící komise. „Je to o nalezení kontrolního modelu, jakým způsobem budou probíhat kontrolní mechanismy. To znamená, jak se zmonitorují vlastníci, spoluvlastníci, přímí a nepřímí činitelé firmy. Podle toho hodnotící komise bude postupovat.“

Marian Jurečka, který je také místopředsedou sněmovního hospodářského výboru, je však přesvědčen, že o Agrofert Unii jde. „Kdo je trošku soudný, čte závěry a rozumí těmto věcem, tak tuto situaci chápe,“ míní.

Podmínka lepší kontroly střetu zájmů souvisí podle něj nepochybně s unijními audity Agrofertu a vyplývá z jejich závěrů.  „Ať už bude v příští vládě kdokoliv, má platit jednoduchý systém, o kterém mluví i Evropská komise ve svých auditech. Aby politik, který je v situaci, kdy může ovlivňovat zacílení peněz nebo finanční obálku, kolik na kterou částku půjde, buď dělal politiku, nebo podnikal,“ dodal.

Havlíček však zdůraznil, že nehrozí, že by kvůli kontrole střetu zájmů Česko o peníze z fondu obnovy nakonec přišlo. „Mohu to zaručit: Nebude ohroženo vůbec nic. Ani doposud, jak jsme vyjednávali s Evropskou komisí, nic nebylo ve smyslu toho, že by to mohlo být ohroženo,“ přislíbil.

Podle Havlíčka je schválení velký úspěch. Jsme jedni z posledních, poukázal Jurečka

Schválení plánu považuje vicepremiér za jednoznačný úspěch. „Můžeme být všichni hrdí. Podařilo se nám udělat jeden z nejvíce ambiciózních plánů, které jsme kdy vytvořili. Podílely se na něm desítky lidí a mám radost, že to dopadlo a předsedkyně Evropské komise řekla, že je ten plán velmi dobrý, že naše země byla bezproblémová,“ zdůraznil.

Podle Jurečky to ale taková sláva není. Upozornil, že je Česko „jedna z posledních zemí, které mají schválený plán obnovy“. V plánu mu chybí hlavně způsob, podle kterého by bylo možné na závěr vyhodnotit, zda se ho podařilo naplnit, „ať v oblasti školství, modernizace průmyslu nebo v sektoru dopravy“.

Havlíček je však přesvědčen, že k tomu plán obnovy vůbec neslouží. „Není možné zahrnout tento plán do toho, že nám přesně ukáže, kde budeme v roce 2027. To musí říkat strategie a vize jednotlivých resortů – doprava, zdravotnictví, zemědělství. Tento plán shrnuje jednotlivé úkoly,“ podotkl.

Argumenty opozice se Havlíčkovi nelíbí. „Opozice – na to má samozřejmě právo – nám to celou dobu shazovala, ukazovala, jak je to slabé. Dnes, když přijela paní předsedkyně Evropské komise, pochválila náš plán, řekla, že je velmi dobrý, schválil se, najednou se všichni předhánějí, že tak špatný není a že je to možná díky opozici, že nás hlídala. Nikoli, není to díky politikům. Je to díky odborníkům, kteří ho připravovali,“ doplnil.

Česko dostane 180 miliard

Česko dostane z fondu obnovy 180 miliard korun. V rámci předfinancování pošle Brusel třináct procent celkové částky již letos, před dalšími platbami však již začne kontrolovat, zda stát začal plnit stanovené požadavky.

Komise během vyjednávání o plánu s českými úřady nebyla podle unijních činitelů zcela spokojená s plněním požadavku, podle něhož nesmí investice z fondu „významně poškozovat životní prostředí“ například u odpadů ze staveb či využívání nečistých energií. Česko se podle nich nakonec zavázalo toto kritérium zajistit v pravidlech výběrových řízení na zakázky financované z fondu.

Karel Havlíček nepotvrdil informaci médií, že požadavek kladený na Česko ve věci kontroly střetu zájmů je formulován jinak než u jiných států. „Přesně nevím, co (Komise) chtěla či nechtěla po ostatních zemích,“ řekl s tím, že každý stát bude muset splnit desítky až stovky podmínek.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Koalice navrhne zkrácení lhůt azylové novely o minimálně třicet dnů

Pokud se novelu azylového a migračního zákona nepodaří projednat zrychleně, navrhne koalice podle poslance Petra Letochy (STAN) zkrácení některých lhůt o minimálně třicet dnů. Poslanec to řekl po schůzce koaličních stran se zástupci opozičních Pirátů k tématu. Hnutí ANO a SPD se schůzky nezúčastnila.
před 32 mminutami

Historickým městem roku 2024 je Moravská Třebová

Titul Historické město roku 2024 získala Moravská Třebová. Cena je odměnou za využití peněz na obnovu památek z programu ministerstva kultury. Ocenění spojené s odměnou milion korun na další péči o památky v úterý při vyhlášení v Praze převzal místostarosta Václav Dokoupil (KDU-ČSL).
před 1 hhodinou

Zájem o zkoušky z češtiny byl loni rekordní. Jsou třeba pro zisk občanství

Kvůli rostoucímu zájmu o zkoušky z českého jazyka a reálií zvyšuje Ústav jazykové a odborné přípravy Univerzity Karlovy (ÚJOP) kapacity. Míst ke zkouškám chce letos nabídnout o polovinu více než loni. Testuje také nový přihlašovací systém, řekl ČT zástupce ředitelky ÚJOP Pavel Pečený. Zájem o zkoušky z češtiny a kulturních znalostí, které jsou nezbytné pro žadatele o české občanství, byl loni rekordní.
před 1 hhodinou

ŽivěBabiš znovu žádal ve sněmovně jednání o obraně

Poslanecká sněmovna má pokračovat v projednávání povinné registrace ubytovacích zařízení včetně soukromých bytů i hostů v připravovaném elektronickém systému eTurista. Ve druhém čtení jsou také například novely o převodu odpovědnosti za lékařské pohotovosti z krajů na zdravotní pojišťovny a o rozšíření pravomocí společenství obcí. Vládní koalice v úvodu jednání prosadila, aby se mohlo jednat až do noci.
14:00Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Úspěch země závisí na tom, jak se změní EU, řekl Fiala

Úspěch Česka závisí na tom, jak se změní celá Evropa, sdělil na konferenci Česko na křižovatce premiér Petr Fiala (ODS). Za hlavní problém pro konkurenceschopnost EU vnímá zejména nadměrnou regulaci. Podle ekonoma Václava Vislouse (Piráti) vzniká nadměrná byrokracie spíše implementací unijních pravidel na národní úrovni. Tuzemský byznys podle šéfa Svazu průmyslu a dopravy Jana Rafaje potřebuje vidět skutečné změny jako třeba dokončení jednotného evropského trhu.
13:26Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Kostarické pozemky spojené s Budinským z kauzy Motol zkoumali Reportéři ČT

Reportéři ČT se vydali do Kostariky, aby prověřili, zda tam skončily miliony korun z veřejných peněz v rámci korupční kauzy Motol. V turistické oblasti Guanacaste vlastní pozemky firmy spojené s bývalým náměstkem ředitele pražské Fakultní nemocnice v Motole Pavlem Budinským. Podle tamních úřadů se jedná o zemědělskou půdu, ale přesto tam stojí několik domů.
před 3 hhodinami

Kvůli suchu a větru hrozí požáry

Kvůli přetrvávajícímu suchu a očekávanému větru varují meteorologové před zvýšeným nebezpečím vzniku a šíření požárů. Výstrahu vydali na středu a čtvrtek pro většinu území Čech, Vysočinu a část Jihomoravského kraje.
před 6 hhodinami

Bojoval u Kyjeva i na Dukle, nejdřív ale Jan Ihnatík skončil v gulagu

Voják, legionář a vězeň sovětského gulagu. Janu Ihnatíkovi je sto tři let, jako mladík chtěl s přáteli bojovat proti Hitlerovi, a proto utekl do Sovětského svazu. Tam byl ale za nelegální překročení hranice odsouzen na tři roky nucených prací a deportován do pracovního tábora stovky kilometrů severně od Moskvy. Teprve po propuštění se přihlásil do nově vzniklých československých jednotek.
před 6 hhodinami
Načítání...