Cizinci s pobytem v Česku budou pojištěni jen u VZP. Poslanci schválili i další normy

Poslanci se sešli, aby se vrátili k některým zákonům, které sice dříve schválili, ale nelíbily se senátorům. Nejspornějším předpisem vráceným z horní komory byl nový stavební zákon. Senátoři jej jednomyslně zamítli, poslanci ale jejich vůli přehlasovali také díky konzultacím ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (za ANO) s komunisty. Na začátku svého jednání sněmovna zvýšila přídavky na děti, zákon o pobytu cizinců na území České republiky schválila v původní sněmovní verzi.

Prvním tématem, o kterém poslanci v úterý jednali, byla rodinná politika a přídavky na děti. Ty se zvýší asi o čtvrtinu a dostane je víc rodin. Větší daňovou slevu mohou rodiče využít také na druhé a další děti. S

němovna přijala verzi zákona v senátní verzi. Nyní už jen novelu musí podepsat prezident Miloš Zeman. Po hlasování se poslanci začali zabývat novým stavebním zákonem vráceným také ze Senátu.

Pojištění cizinců

Cizinci s dlouhodobým pobytem v Česku asi budou muset být pět let komerčně pojištěni jen u společnosti Pojišťovna VZP. Sněmovna to dnes opět prosadila navzdory kritice, že to bude znamenat nepřípustnou monopolizaci.

Dolní komora odmítla asi deset minut po deváté senátní verzi, podle níž cizinci měli být pouze registrováni, zda jsou zdravotně pojištěni. Novou úpravu v rámci cizineckého zákona nyní dostane k podpisu prezident.

Komerční zdravotní pojištění bude moci podle poslanců poskytovat jen dceřiná společnost Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP). Až po pěti letech by tuto možnost měly dceřiné společnosti jakékoli zdravotní pojišťovny. Podle kritiků, mezi něž patřily ministerstvo zdravotnictví, Česká asociace pojišťoven či Hospodářská komora, je ustanovení v rozporu s unijním právem.

Za senátní verzi se proto postavili v dopise poslancům ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), ministryně financí Alena Schillerová i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (oba za ANO).

Poslanec ANO Miloslav Janulík naopak stál za původní sněmovní verzí, jejímž byl spoluautorem. Senátní verze podle něj znamená „pootevření dveří migraci“, což Hamáček odmítl. Poslanecký klub ANO tak hlasoval proti přání svých ministrů.

Ve středu se poslanci budou zabývat například energetickým zákonem nebo zákonem o drahách. Úterní jednání skončilo po dohodě poslaneckých klubů ve čtvrt na deset večer.

Sporný stavební zákon

Na začátku projednávání sněmovna odhlasovala, že o stavebním zákonu bude moci jednat i přes půlnoc. Bylo to na návrh klubů SPD a ANO. Současně s tím zkrátila i prostor na vystoupení poslanců bez přednostního práva na dvakrát 30 minut. Ministryně Dostálová pak vyzvala poslance k jeho podpoře.

Zákon má hlavně zrychlit stavební řízení a zajistit dodržování stanovených lhůt. Senátorům a dalším kritikům se na něm však hlavně nelíbí, že přesouvá stavební úřady pod stát. Počítá se vznikem Nejvyššího stavebního úřadu, pod nímž budou úřady organizovány podobě jako třeba finanční správa.

Ministryně Dostálová ve svém úvodním vystoupení ujistila poslance, že zákon nezasahuje do pravomocí samospráv, protože stavební řízení je již nyní výkonem státní správy. Poukazovala třeba na to, že zákon posiluje postavení obcí, protože obec bude vždy účastníkem stavebního řízení. Posílí se i role obcí v územním plánování, uvedla.

Opoziční řečníci naopak zákon zahrnuli kritikou. „Když všechny klíčové instituce říkají, že je to blbost, tak to asi blbost bude,“ řekl místopředseda ODS Martin Kupka. Bylo by žádoucí, kdyby vláda těmto klíčovým partnerům naslouchala. Nejvyšší stavební úřad kritizoval předseda Pirátů Ivan Bartoš.

„Jsme přesvědčeni, že superúřad skutečně není řešení,“ řekl. Uvedl, že pokud se Piráti po volbách dostanou do vlády, budou prosazovat digitalizaci této agendy. „Rozhodně se nezkrátí stavební řízení, jak bylo avizováno,“ prohlásila místopředsedkyně STAN Věra Kovářová. Varovala, že se nepodaří do nového stavebního úřadu sehnat dostatek zkušených úředníků. Zákon nazvala mimo jiné neschvalitelným spletencem.

Jednání s KSČM

Zákon minule prošel do Senátu díky hlasům většiny přítomných poslanců, ale nikoli většiny všech poslanců – což je počet potřebný k přehlasování Senátu. Ten by chtěl stavební zákon zamítnout. Před schůzí vkládala ministryně Dostálová naděje hlavně do komunistů, za nimiž přišla na klub.

Předseda klubu Pavel Kováčik však poté řekl, že ještě není jasné, jak bude KSČM hlasovat. „Zůstaly tam problematické body. Uvidíme, ještě před závěrečným hlasováním zřejmě dojde k jednání klubu, které dopřesní náš postoj,“ uvedl před začátkem schůze.

Také předseda klubu ČSSD Jan Chvojka oznámil, že strana je stále „spíše na straně opozice“ a většina klubu nebude pro zákon hlasovat.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Stavební výroba a průmyslová produkce meziročně vzrostly

Stavební výroba v Česku v květnu meziročně vzrostla o 11,6 procenta, dvouciferným tempem posílila produkce v pozemním i v inženýrském stavitelství. Meziroční růst zaznamenala i průmyslová produkce a růstem exportu se zvýšila bilance zahraničního obchodu. V pondělí o tom informoval Český statistický úřad (ČSÚ).
10:11Aktualizovánopřed 1 mminutou

Do vyšetřování výpadku proudu se zapojí i experti z Evropy

Vyšetřování pátečního rozsáhlého výpadku elektřiny v Česku bude trvat několik týdnů. Kromě provozovatele přenosové soustavy ČEPS a distributorů se do něj zapojí také další experti, například z Evropské sítě provozovatelů přenosových soustav elektřiny (ENTSO-E) nebo odborníci na posouzení konkrétní techniky. ČEPS také kvůli prevenci chystá kontrolu termovizí vybraných elektrických vedení, informovala v pondělí mluvčí ČEPSu Hana Klímová.
před 10 mminutami

Radní Štětí čelí obvinění kvůli korupci

Policisté obvinili čtyři lidi na Litoměřicku kvůli manipulaci s veřejnými zakázkami. Z přijetí úplatku podezírají radního města Štětí, kterému hrozí až deset let vězení, oznámil v pondělí mluvčí krajské policie Kamil Marek. Mezi skupinou čtyř stíhaných mužů z řad podnikatelů a státního aparátu panovaly podle kriminalistů neformální korupční vztahy a klientelistické vazby, které měly za cíl jejich obohacení na úkor státních i samosprávných organizací.
před 1 hhodinou

Menší obce budou moci ověřovat podpisy

Od nového roku se rozšíří počet míst, kde bude možné nechat si ověřit podpis. Nově tato pravomoc připadne i menším obcím. Umožní jim to změna vyhlášky ministerstva vnitra. Ne všechny obce ale na takovou možnost kývly.
před 1 hhodinou

Po tropickém začátku prázdnin se ochladí

Po horkém začátku letních prázdnin čeká Česko v tomto týdnu výrazné ochlazení. Teploty se většinou udrží lehce nad dvaceti stupni Celsia, obloha zůstane zatažená a bude pršet. Na severovýchodě mohou být srážky vydatné a trvalé a ochlazení bude výraznější, západ zasáhnou srážky mírnější. Před víkendem se teploty opět vyšplhají ke 25 stupňům. Vyplývá to z týdenní předpovědi Českého hydrometeorologického úřadu (ČHMÚ).
před 3 hhodinami

V turistických destinacích hrozí pokuty za odnášení písku z pláží či nošení podpatků

Řada zemí, které jsou častým cílem turistů, zavádí různá opatření. V oblíbených destinacích hrozí vysoké pokuty někdy i za chování, které se cizinci může zdát nevinné. Nová nařízení, i ta uplatňovaná už více let, se mohou týkat hluku, oděvu, kouření či konzumace jídla a alkoholu. Kromě nastudování pravidel, která platí v cílové destinaci, by ale lidé před odjezdem na dovolenou neměli zapomenout ani na zabezpečení svých domů a bytů.
před 4 hhodinami

Řítíme se do krize, nebo dětem kupujeme budoucnost? Experti se ohledně ETS 2 neshodnou

Dopad nového systému ETS 2 bude na některé lidi v řádech vyšších tisíců korun ročně, říká analytik XTB Jiří Tyleček o plánovaném obchodování s emisními povolenkami z dopravy a vytápění budov, podle nějž jde o „další výrazné zdanění firem i obyvatelstva Evropské unie“. „To, co dnes zaplatíme, bychom měli vnímat jako investici do budoucnosti našich dětí,“ oponuje ekonom Tomáš Protivínský ze think-tanku IDEA. Česko a dalších sedmnáct států Unie žádá systémové změny.
před 4 hhodinami

Ministerstvo zajímá, jak zrušení karenční doby ovlivnilo nemocnost

Po zrušení takzvané karenční doby přibylo lidí na nemocenské, většina politiků ji ale obnovovat nechce. Už šest let zase zaměstnanci dostávají náhradu mzdy i za první tři dny choroby. Statistiky ale zpočátku ovlivňovala covidová pandemie.
před 5 hhodinami
Načítání...