Stát má zaplatit zdravotní sestře Marešové odškodnění milion a půl, rozhodl soud

Stát má zaplatit zdravotní sestře Věře Marešové odškodné zhruba 1,57 milionu korun za nezákonné stíhání. Rozhodl o tom soud. Žena, kterou soudy zprostily obžaloby z vražd šesti pacientů v rumburské nemocnici, se po ministerstvu spravedlnosti domáhala celkem pěti milionů. Stát před čtvrtečním verdiktem, který není pravomocný, více než milion korun uznal a uhradil. Odškodnění, které žena vysoudila, podle soudkyně Zdeňky Burdové značně převyšuje soudem běžně přiznávané částky za trestní stíhání. Případ Marešové podle ní nemá obdoby.

„Je zřejmé, že v předmětném řízení u Krajského soudu v Ústí nad Labem došlo k vydání nezákonných rozhodnutí,“ prohlásila soudkyně. Na tom se podle ní shodly obě strany sporu. „Došlo k neúměrnému zásahu do pracovního i rodinného života žalobkyně,“ dodala. Trestní stíhání podle Burdové poškodilo Marešové pověst a doživotně jí ztížilo možnost pracovat ve zdravotnictví. Přispěla k tomu i značná medializace případu.

Soudkyně uvedla, že nenašla podobný případ, na základě kterého by mohla dovodit částku, kterou by měl stát ženu odškodnit. „Případ žalobkyně nemá obdoby,“ prohlásila. Marešová tak dostala od soudu navíc k již přiznané částce přes 700 tisíc za způsobenou nemajetkovou újmu a zhruba 850 tisíc za poškození zdraví.

Ze znaleckého posudku totiž podle Burdové vyplynulo, že žena před kauzou neměla žádné psychické ani jiné potíže, vše začalo až po zahájení stíhání.

Rozhodnutí není pravomocné, strany mají lhůtu na odvolání. Marešová ani její právní zástupkyně se vynášení verdiktu neúčastnily. Právnička státu Blanka Petrlíková uvedla, že Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových nejprve počká na písemné vyhotovení rozsudku, a pak se rozhodne, zda bude ve sporu pokračovat.

Skutky se neprokázaly

Obžaloba tvrdila, že Marešová v letech 2010 až 2014 podávala pacientům v rumburské nemocnici silné dávky draslíku, po kterých jim selhalo srdce. Chtěla si tak údajně ulehčit práci. Vyšetřování odstartovalo úmrtí jedné z pacientek.

Policie Marešovou v létě 2014 obvinila nejprve z této vraždy, na základě znaleckého posudku pak z dalších pěti vražd. Státní zástupce pro ženu požadoval doživotí. Soudy ji ale osvobodily, protože nebylo prokázáno, že se skutky staly.

Marešová kritizuje i roli, jakou v jejím případu sehrála média. Loni podala žaloby na několik mediálních společností, po každé požaduje odškodné v řádu milionů korun. Poukazuje na to, že novináři nerespektovali presumpci neviny, když ji například nazývali „sestra smrt“.

Načítání...