Školy jsou připravené, pokyny mají, shodují se hejtmani a učitelé. Otázkou je citlivost antigenních testů

25 minut
Události, komentáře: Postup při rozvolňování opatření
Zdroj: ČT24

V pondělí se vrátí část žáků do škol – bude to menšina, ale zároveň nezanedbatelné množství dětí. Všechny podstoupí testy na covid-19. Podle hejtmanů Ivo Vondráka (ANO) a Martina Kuby (ODS) i viceprezidenta Asociace ředitelů základních škol Jaroslava Jiráska jsou školy na začátek testování v rámci možností připravené, i když připustili, že se mohou objevit potíže. Lékař Pavel Dřevínek ale varoval před přeceňováním schopností antigenních testů, upozornil na jejich nízkou citlivost zvláště u lidí, kteří jsou ještě v inkubační době. O návratu do škol i epidemické situaci diskutovali politici i odborníci v pátečních Událostech, komentářích.

Od počátku března jsou zavřené téměř všechny školy i školky v Česku – s výjimkou těch, kam chodí děti zdravotníků či záchranářů – a nyní to končí. V pondělí půjde do škol zhruba polovina žáků prvního stupně základních škol a do školek předškoláci. První, co děti ve školách čeká, budou antigenní testy.

Podle hejtmanů jsou školy připraveny tak, jak je to možné. „Udělalo se maximum možného,“ podotkl moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák (ANO). „Podařilo se to rozvézt, školy to dostaly. Uvidíme, jak to budou zvládat,“ dodal.

Podle viceprezidenta Asociace ředitelů základních škol Jaroslava Jiráska není tentokrát problém v tom, že by pedagogové nevěděli, co je čeká. „Ministerstvo se hodně snažilo a metodické pokyny jsou rozsáhlé,“ ujistil. Věří, že jsou díky tomu školy nejméně z 90 procent připraveny.

Testy, které se budou používat ve školách, jsou antigenní. Znamená to, že výsledek testů bude téměř ihned, ale bude oproti PCR testům méně přesvědčivý. „Nepohybují se tam lidé s vysokou virovou náloží. To umí PCR test docela dobře zachytit, ale antigenní nikoli,“ upozornil předseda Ústavu lékařské mikrobiologie 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Motol Pavel Dřevínek. Účinnost antigenních testů v celé skupině nakažených vyčíslil na pouhých 40 procent.

Pokud jde o lidi, kteří jsou zároveň i infekční, jsou antigenní testy již účinnější, ale stále správně rozpoznají nákazu jen ze tří čtvrtin. Zatím ale jiná vhodná možnost není, protože PCR test nelze vyhodnotit tak rychle. „U PCR testování potřebujete laboratoř,“ podotkl Dřevínek. Pomoci by mohlo takzvané poolování, kdy by se současně vyhodnocovaly vzorky od více lidí. Potíž s tím podle Dřevínka je, že se při tom vzorky ředí, a tedy i při poolování klesá citlivost.

Ministerstvo zdravotnictví původně vyhlašovalo uzavření škol na tři týdny, nakonec se protáhlo bezmála na půldruhého měsíce. Nyní již klesají počty nakažených, pondělí ostatně přinese i další uvolnění – skončí uzávěra okresních hranic i noční zákaz vycházení, otevřít by se měly i některé obchody.

Hejtmani se obávají, co to přinese. „Začíná být hezké počasí, situace se trochu zklidnila. Plné nemocnice nejsou něco, co by lidé kolem sebe viděli – takže to může svádět,“ upozornil jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS). Před podceňováním situace varoval, situace v nemocnicích je podle něj stále velmi problematická.

Kuba upřesnil, že v jihočeských nemocnicích je nyní (stav k pátku – pozn. red.) zhruba 500 pacientů, ale 90 z nich potřebuje intenzivní péči. „Když byla nejhorší situace na konci října, tak jsme jich měli 69 a už to byla vážná situace. Dnes máme 90 a rozvolňujeme,“ srovnal. Kuba navíc neskrývá obavy z brazilské varianty koronaviru, jejíž výskyt byl zatím potvrzen na Děčínsku.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Březnový výbuch v Poličských strojírnách způsobil škodu za 120 milionů

Škoda, kterou způsobil 25. března výbuch a požár v areálu Poličských strojíren, se odhaduje na 120 milionů korun. Poničena byla budova i technologie, řekl David Hác, předseda správní rady firmy STV Group, která má část areálu strojíren pronajatý.
14:35Aktualizovánopřed 2 hhodinami

De facto: Pravidla pro vstup do Poslanecké sněmovny

Zbývá přibližně půl roku do voleb do Poslanecké sněmovny, připravují se na ně nejen úřady, ale zejména politická uskupení. Ta právě v této době mimo jiné řeší, jestli budou kandidovat samostatně nebo třeba v koalici s další stranou. Pro samotné strany a pro koalice platí odlišná pravidla.
před 3 hhodinami

Vědci popsali temnou diverzitu české krajiny. Ukazuje, jak moc je poškozená

V oblastech silně ovlivněných lidskou činností chybí rostlinné druhy, které by se na podobných stanovištích jinak přirozeně vyskytovaly. Jev označovaný jako temná diverzita zkoumají dvě stovky botaniků z celého světa v projektu DarkDivNet. Čeští odborníci pomohli vytvořit metodickou koncepci a shromáždili data z několika území v Čechách a na Moravě.
před 8 hhodinami

V Česku by mohlo trvale zůstat přes čtvrt milionu ukrajinských uprchlíků

V Česku by mohlo trvale zůstat na 260 tisíc uprchlíků z Ukrajiny. I s nimi by za deset let mohlo v zemi celkem žít asi 1,36 milionu cizinců, vyplývá ze studie poradenské společnosti Boston Consulting Group (BCG) a středoevropské pobočky Aspen Institute pro ministerstvo práce. Na konci března pobývalo v Česku podle údajů ministerstva vnitra 364 600 uprchlíků s dočasnou ochranou a dalších 708 700 cizinců mělo povolení k pobytu, celkem tedy 1,07 milionu lidí.
před 10 hhodinami

Při kontrole kamionů pomůžou speciální kamery

Přetížené kamiony, jejich technický stav, emise, ale i manipulace s tachografy bude od 1. července bez policejní asistence kontrolovat nově vzniklá Inspekce silniční dopravy. K dispozici bude mít dvaadvacet nových vozů. Novinku v týdnu schválil Senát.
před 11 hhodinami

Umělá inteligence rozpozná výtržníky, používat se ale na stadionech nesmí

Kamerové systémy s využitím umělé inteligence na rozpoznání obličejů měly výrazně pomoci v zamezení přístupu agresivním fanouškům na stadiony – používat se ale nesmí. Od února platí evropské nařízení, podle kterého smí podobnou technologii využívat jen policie, a to při vyšetřování závažných trestných činů. Ministerstvo vnitra a Ligová fotbalová asociace teď hledají cestu, jak umožnit, aby se tento bezpečnostní systém na stadionech mohl využívat.
před 18 hhodinami

Policisté pomáhají s doprovodem aut v akutních situacích

V posledních týdnech se na policejní hlídky v terénu obrátilo několik řidičů, kteří potřebovali zkrátit dojezdový čas do nemocnic. Mnohdy jde o rodiče, kteří vezou své děti v akutních stavech. Jen ve čtvrtek takto policisté provázeli kolonami dvě ženy, které začaly rodit. Policisté doporučují, aby se lidé primárně obraceli na záchrannou službu, která může poskytnout rady i po telefonu. V případě, kdy je řidič již na cestě a jedná se o akutní případ, je ale policie ochotná pomoci, uvedl mluvčí pražské policie Jan Daněk.
před 20 hhodinami

Na Pražském hradě se v sobotu otevřou běžně nepřístupné prostory

Veřejnosti se v sobotu mezi devátou a osmnáctou hodinou otevřou jindy nepřístupná místa Pražského hradu. Lidé se budou moci podívat třeba do Španělského sálu, který vznikl v době Rudolfa II. a v současnosti slouží pro zvláštní příležitosti. Jeden z největších hradních komplexů světa se připravuje na tisíce návštěvníků, kteří mohou prostory navštívit zdarma. Podobnou příležitost mají dvakrát do roka.
před 20 hhodinami
Načítání...