Na čtvrtek připadá Mezinárodní den Romů, oslavy jsou opět omezené kvůli covidu

Na čtvrtek 8. dubna letos připadá Mezinárodní den Romů. Oslavy jsou opět poznamenané epidemií covidu, akce se konají on-line. Tradice Mezinárodního dne Romů sahá k roku 1971, kdy byla založena Mezinárodní romská unie a konal se i první kongres.

Mezinárodní den Romů slouží především k tomu, aby se etnikum po celém světě propojilo a lidé si připomněli společnou identitu a to, že romská kultura je součástí světové kultury, říká ředitelka Muzea romské kultury Jana Horváthová.

Postavení romské menšiny se v průběhu let vyvíjelo také v závislosti na politickém režimu té které země. „Když to vezmeme na prostor Československa, tak bohužel česká delegace po návratu z prvního kongresu neměla šanci vycestovat na další a v roce 1973 byl Svaz cikánů a Romů státem zlikvidovaný,“ přibližuje Horváthová.

Komunistický režim podobné aktivity udusil, v jeho zájmu byla asimilace Romů a vytvoření společnosti bez rozdílů. „Dnes jsme svědky emancipace Romů ve svobodné společnosti, bojují s různými nedostatky i diskriminací, ale žijí ve svobodné zemi, podmínky tady jsou,“ myslí si ředitelka.

V jiných evropských zemích, které neprošly komunistickou diktaturou, je podle ní sebevědomí romského obyvatelstva lepší. Například ve vzdělání ale takové rozdíly nevidí.

119 minut
Ředitelka Muzea romské kultury Jana Horváthová o Mezinárodním dni Romů
Zdroj: ČT24

Oslavy a covid

„Oslavy dne Romů začaly v roce 2001, kdy to téma zvedla pražská asociace školáků a studentů a oslavy se začaly rozšiřovat. Před lockdownem jsme měli tady v Brně celý týden romské kultury, kdy se všechny organizace spojily ve společných oslavách,“ přibližuje Horváthová.

Například romské děti nyní kvůli opatřením spojeným s epidemií koronaviru zůstávají mimo vzdělávací systém. „Je to problém, jehož důsledky teprve uvidíme, zejména sociálně vyloučené děti tím trpí, jejich připojení k internetu a na školní výuku je špatné.“

U příležitosti Mezinárodního dne Romů bude také koncert České filharmonie. Začne ve 20:15 v pražské La Fabrice pod názvem Kamav tut (Miluji tě). Vystoupí zpěvačka a sbormistryně Ida Kelarová se svou kapelou Jazz Famelija a dětský pěvecký sbor Čhavorenge spolu s hudebníky České filharmonie a České studentské filharmonie.

Hosty večera budou také mladí romští umělci klavírista Radek Bagár, kytarista Milan Angelo Novák a taneční skupina Salut Roma. Koncert v přímém přenosu vysílá Česká televize na programu ČT art.

Mezinárodní den Romů se slaví od roku 1990. Připomíná první mezinárodní setkání romských představitelů, které se konalo 8. dubna 1971 nedaleko Londýna. V dalších dnech se pak uskutečnil první romský kongres, na němž vznikla Mezinárodní romská unie. Účastníci ze 14 zemí včetně tehdejšího Československa na něm přijali romskou hymnu a vlajku.

Romové jsou nejpočetnější národnostní menšina v Česku. Podle poslední výroční zprávy o stavu minority jich v zemi žije téměř 262 tisíc. Představují tak přes 2,4 procenta obyvatel republiky.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Program pro sedmnáctileté řidiče pod dohledem se osvědčil

Řidičský průkaz už získalo víc než pětatřicet tisíc sedmnáctiletých. Jedenáct tisíc z nich od začátku roku a zájem podle ministerstva dopravy narůstá. Program, který umožňuje nezletilým řídit pod dohledem mentora, se osvědčil i podle policie, nehodu letos zavinilo jen osm takto mladých šoférů. Žadatele neodrazují ani ceny – nejvíce zaplatí v Praze, průměrná cena kurzu zde činí 25 400 korun. Naopak nejnižší jsou v Plzeňském kraji.
před 20 mminutami

Turisté se navzdory válce vrací na západ Ukrajiny, úřady to nedoporučují

Rusko pokračuje v masivních útocích na Ukrajinu, výbuchy se ozývaly v Charkově, Moskva ovšem udeřila i na západě země. Donedávna přitom agresor cílil na východ a jih Ukrajiny, západ zůstával až na výjimky větších útoků ušetřen. Také proto se tam v minulých měsících začali vracet zahraniční turisté. České úřady to ale nadále nedoporučují. V Koločavě natáčel štáb ČT se zpravodajkou Darjou Stomatovou.
před 36 mminutami

Stát si od letiště vezme dividendu dvě miliardy korun

Stát si vezme od Letiště Praha dvě miliardy korun jako dividendu z loňského zisku letiště. Jde zhruba o osmdesát procent, zbylých 471,4 milionu korun zůstane letišti. Rozhodlo o tom ministerstvo financí, které zastupuje stát jako hlavního akcionáře firmy.
15:38Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Úrazy, dehydratace i utonutí. Incidentů na vodních nádržích přibývá

Vodní záchranná služba Českého červeného kříže (VZS ČČK) už nyní eviduje více zásahů než minulý rok ve stejném období. Nejvíce výjezdů mají vodní záchranáři na nádržích Slapy, Nové Mlýny a Hracholusky. Prezident VZS ČČK David Smejkal upozorňuje na nebezpečí přeceňování sil, rizika spojená s konzumací alkoholu u vody a také se skoky do vody. Apeluje i na rodiče dětí, které dle záchranářů často vyráží na paddleboardech bez záchranných vest.
před 14 hhodinami

Lidé v Česku si už smí změnit pohlaví bez kastrace

Již desítky lidí využily nová pravidla pro úřední změnu pohlaví, k níž od července stačí medicínské potvrzení. Dříve byla změna pohlaví podmiňována kastrací, kterou v roce 2024 shledal ústavní soud za protiústavní. Po splnění nových specifických podmínek si transgender lidé mohou upravit jméno i příjmení.
před 23 hhodinami

Tragédie v restauraci U Kojota odstartovala velké kontroly plynových přímotopů

Před půl rokem zemřelo na následky požáru v restauraci U Kojota v Mostě sedm lidí a dalších sedm se zranilo. Příčinu tragédie policie zatím stále vyšetřuje jako obecné ohrožení z nedbalosti, nejpravděpodobněji došlo k převržení plynového ohřívače. A právě na kontroly bezpečného používání plynových přímotopů v Česku se nyní hasiči ve velkém zaměřili. Město mezi pozůstalé a zraněné po požáru rozdělilo dva miliony korun z veřejné sbírky.
včera v 19:58

Resort zemědělství připravuje pravidla ochrany půdy před erozí. Už měla platit

Ministerstvo zemědělství upravuje nová pravidla ochrany půdy před erozí, platit měla původně od července. Resort zatím připravil metodiku pro ozimy, komplexní úpravu dál chystá. Spor se vede o to, jak přísná má být, podle ekologů plánovaná pravidla nestačí. Ministerstvo chce k ochraně půdy především motivovat, ke kontrole a krácení dotací se míní uchýlit až v případě skutečné eroze. V loňském roce rekordně přibylo hlášených poškození polí, bylo jich jednou tolik oproti roku 2023.
včera v 19:55

V Dolomitech zahynul český turista, píší tamní média

V italských Dolomitech v pátek odpoledne zahynul český turista, uvádí agentura ANSA a veřejnoprávní stanice Rai. Muž, který byl na výstupu ve skupině, se podle médií zřejmě nešťastnou náhodou odchýlil z trasy a zřítil se.
včera v 19:28
Načítání...